پژوهش محققان دانشگاه تربیت مدرس؛

استفاده از روشی جدید برای اندازه گیری همزمان داروهای ضدسرطان سینه

استفاده از روشی جدید برای اندازه گیری همزمان داروهای ضدسرطان سینه

گردو دانلود: پژوهشگران دانشگاه تربیت مدرس استفاده از روش های آنالیز چند- راهی برای اندازه گیری همزمان داروهای ضدسرطان سینه را در نمونه های بیولوژیکی با بکارگیری طیف سنجی فلورسانس نشری-تهییجی، بررسی کردند.به گزارش گردو دانلود به نقل از دانشگاه تربیت مدرس، پژوهشگران گروه شیمی- تجزیه دانشکده علوم پایه دانشگاه طی تحقیقی، استفاده از روش های آنالیز چند- راهی برای اندازه گیری همزمان داروهای ضد سرطان سینه را در نمونه های بیولوژیکی با بکارگیری طیف سنجی فلورسانس نشری-تهییجی، بررسی کردند.
از سرطان سینه، بعنوان شایع ترین بیماری در زنان نام برده می شود. بنابراین، استفاده از داروهای ضد سرطان نیاز به نظارت بر داروی درمانی و شخصی سازی درمان دارد. در دهه های گذشته از روش های تجزیه ای مختلفی برای دستیابی به این هدف کمک گرفته می شد.
روش پیشنهادی این پژوهش که در قالب پایان نامه کارشناسی ارشد دنیا خداپرست در رشته شیمی-شیمی تجزیه انجام شد، ترکیب طیف سنجی فلورسانس نشری-تهییجی با الگوریتم حداقل مربعات جزئی چند-راهی (NPLS) به عنوان روشی حساس، سریع، دوستدار محیط زیست، غیرتخریبی و ارزان است.
با استفاده از این روش، اندازه گیری همزمان سه داروی مهم ضد سرطان سینه شامل کپسیتابین، پکلی تکسل و وینورلبین برای اعتبارسنجی پلاسما امکان پذیر شد. دادهEEF، داده ای حجیم و پیچیده است؛ بدین سبب با جداسازی ریاضی گونه ها، اندازه گیری مستقیم ترکیبات دارویی مذکور به طور همزمان در حضور مزاحم های ناشناخته میسرمی شود. همین طور این روش صحت و دقت لازم را در این آنالیز مهیا می سازد.
نتایج حاصل از مدل سازی اهمیت متغیر در تصویرسازی چند-راهی با الگوریتم حداقل مربعات جزئی چند-راهی (NVIP-NPLS) برآرایه سه-راهی فلورسانس دردو محیط آبی و پلاسما، با پارامترهایی نظیر ضریب همبستگی و ریشه میانگین مربع خطا سنجیده شد. مقدار۲ R برای مجموعه اعتبارسنجی در پلاسما برای هر سه آنالیت، مقادیر قابل قبولی را نشان میدهد.
گفتنی است این پژوهش در قالب پایان نامه کارشناسی ارشد دنیا خداپرست با راهنمایی دکتر احمد مانی عضو هیأت علمی دانشکده علوم پایه دانشگاه انجام شد.


منبع:

1401/02/30
14:19:01
5.0 / 5
599
تگهای خبر: الگوریتم , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱