کاوشگرهای ماه در تاریکی فرو رفتند

کاوشگرهای ماه در تاریکی فرو رفتند

گردو دانلود: نخستین ماه گرفتگی سال 2022 کاوشگرهای ناسا، هند و چین را در تاریکی فرو برد.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، شب هنگام ۱۵ و ۱۶ ماه مه(۲۵ و ۲۶ اردیبهشت) نخستین ماه گرفتگی سال رخ داد، این خسوف که در ایران قابل رویت نبود، کاوشگرهای فضایی متکی به نور خورشید را در تاریکی فرو برد. هم اکنون سه فضاپیمای قمری یعنی "مدارگرد شناسایی ماه"(LRO)، مدارگرد "چاندرایان ۲"(Chandrayaan-۲) و ماه نورد "یوتو-۲"(Yutu-۲) چین در ماه قرار دارند که از انرژی خورشید استفاده می نمایند و از آنجائیکه ماه یک خسوف کامل را در روز ۱۵ مه تجربه کرده است با ورود آن به سایه زمین، تمامی این قمر در تاریکی فرو رفته است و در نتیجه این فضاپیماها قادر به شارژ باتری های خود نبوده اند.
خوشبختانه این نخستین باری نیست که این فضاپیماها، ماه گرفتگی کامل را تجربه می کنند. از زمانی که "مدارگرد شناسایی ماه" ناسا ماموریت خودرا در مدار ماه در سپتامبر سال ۲۰۰۹ شروع کرد تا کنون ۱۱ ماه گرفتگی کامل رخ داده است و بدین سبب پژوهشگران می دانستند که چگونه باید خودرا برای این تاریکی ۸۵ دقیقه ای آماده کنند.
"نوح پترو"(Noah Petro) دانشمند پروژه مدارگرد شناسایی ماه به اسپیس اظهار داشت: زمانی که مدارگرد خسوف های طولانی را تجربه می کند، هیچ نوع تخلیه باتری خوب نیست بدین سبب ما تجهیزات را خاموش می نماییم و منتظر می مانیم تا آن زمان که بتوان باتری را قبل از روشن کردن تجهیزات بطور کامل شارژ کرد. ما همین طور فضاپیما را گرم می نماییم تا آن زمان که درون سایه قرار می گیرد بیش از حد سرد نشود. ما این کار را چندین بار انجام داده ایم بدین سبب مجموعه ای از فرآیندهای تمرین شده انجام می دهیم.
در حقیقت پروسه آماده شدن چندین هفته قبل شروع می شود. ما برای مدتی کوتاه موتورهای خودرا روشن کردیم تا کمی موقعیت خودرا در مدار تغییر دهیم به شکلی که مدت زمان قرار گرفتن در تاریکی به حداقل برسد. این روشن کردن موتور و مانورهای بعدی مدارگرد شناسایی ماه را در بهترین موقعیت برای به حداقل رساندن مدت قرار گرفتن در تاریکی قرار داده و ما را برای یکشنبه شب آماده کردند.
بنظر می رسد "چاندرایان ۲" نیز پروسه مشابهی را طی کرده باشد. این مدارگرد در روز ۲۲ ژوئیه سال ۲۰۱۹ به فضا پرتاب و در روز ۱۹ اوت وارد مدار ماه شد. این مدارگرد نیز در روز ۲۶ مه سال ۲۰۲۱ یک خسوف کامل را تجربه نمود.
"چاندرایان ۲" نیز مشابه مدارگرد شناسایی ماه از آرایه های خورشیدی استفاده می نماید که احیانا در طول ماه گرفتگی خاموش شده اند.
با این وجود، "یوتو-۲" از ماه گرفتگی کامل فرار خواهدنمود همانطور که این کار را در روز ۲۶ مه سال ۲۰۲۱ انجام داد. در صورتیکه "مدارگرد شناسایی ماه" و "چاندرایان ۲" مدارگرد هستند، یوتو-۲ یک ماه نورد است که در ماه ژانویه سال ۲۰۱۹ طی پروژه "چانگ ای ۴"(Chang'e ۴) بر روی نیمه پنهان ماه فرود آمد. این ماه نورد از آن زمان تا حالا درحال کاوش دهانه فون کارمان(Von Kármán) بوده است.
قرار گرفتن بر روی سطح ماه به این معناست که "یوتو-۲" در معرض روز و شب های ماه قرار گرفته است که هر کدام از آنها در منطقه ای که ماه نورد در آن قرار دارد حدود ۱۴.۵ روز به طول می انجامد. "یوتو-۲" بعنوان یک وسیله خورشیدی قادر به کار در شب های مریخ نیست. با توجه به این که ماه گرفتگی کامل تنها زمانی رخ می دهد که ماه کامل باشد و در این زمان نیمه پنهان ماه در تاریکی کامل خواهد بود بدین سبب این مریخ نورد قبل از وقوع خسوف خاموش شده است.
هر فرآیندی که فضاپیماها در طول این ماه گرفتگی انجام داده اند باید به زودی تکرار شود برای اینکه خسوف کامل بعدی در ساعات اولیه بامداد روز هشتم نوامبر(۱۷ آبان) سال ۲۰۲۲ رخ خواهد داد.
منبع:

1401/02/26
19:19:49
5.0 / 5
559
تگهای خبر: پروژه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان گردو دانلود