کشف شواهدی از وجود آب در مریخ متعلق به ۷۰۰ میلیون سال قبل

کشف شواهدی از وجود آب در مریخ متعلق به ۷۰۰ میلیون سال قبل

شواهدی که رو به افزایش است نشان میدهد آب در مریخ که حالا سیاره ای سرد و خشک است برای مدتی طولانی تر از تصور ما، در سطح این سیاره جاری بوده است.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، دانشمندان مدت ها بر این باور بودند که مریخ در حدود ۳ میلیارد سال پیش، در دوره هسپرین (Hesperian) دارای آب بوده و سپس بخش زیادی از آب خودرا از دست داده است. اما یک مطالعه جدید نشان دهنده ی شواهدی از فعالیت آب حدود ۷۰۰ میلیون سال پیش در این سیاره است که معمایی جدید در مورد سیاره سرخ و تاریخچه آن ارائه می کند.
این مطالعه جدید برمبنای داده های مریخ نورد "ژورونگ" (Zhurong) چین انجام شده است. مریخ نورد ژورونگ قسمتی از ماموریت تیان ون-۱ (Tianwen-۱) است که در ماه مه سال ۲۰۲۱ بر روی سطح مریخ فرود آمد. دانشمندان از داده هایی استفاده کردند که این مریخ نورد در ۹۲ روز اول مریخی خود در محل فرودش یعنی ناحیه "یوتوپیا پلانیتیا "(Utopia Planitia) جمع آوری کرده بود.
"یانگ لیو" (Yang Liu)، محقق مرکز ملی علوم فضایی (NSSC) تحت حمایت آکادمی علوم چین (CAS) و همکارانش داده های سه ابزار مختلف مریخ نورد ژورونگ را تجزیه و تحلیل کردند.
این ابزارها مواد معدنی را مورد مطالعه قرار دادند که بگفته این تیم، وجود مقدار قابل توجهی آب را حدود ۷۰۰ میلیون سال پیش در این مکان که دانشمندان قبل از این فکر می کردند خشک است، نشان میدهد.
"اوا شلر" (Eva Scheller)، دانشمند سیاره شناسی در مؤسسه فناوری کالیفرنیا که در این تحقیقات جدید شرکت نداشته است، می گوید: این نتیجه بسیار جالب است. ما شواهد بسیار کمی از سیستم های آب مایع "جوان" در مریخ داریم اما ابزارهای "ژرونگ" مولکول های آب به دام افتاده در صخره ها را نشان دادند که بسیار جالب تر و متفاوت تر از سایر محیط های حاوی آبی است که قبل از این مشاهده شده است و به این بدان معنا است که اشکال خاصی از مواد معدنی حاوی آب در دوره های زمانی بسیار جدیدتر از آنچه قبلاً در سایر مطالعات علمی در نظر گرفته شده بود، شکل گرفته اند.
ناسا نیز مریخ نوردهای خودرا به مکان های باستانی در مریخ فرستاده است که قدمت آنها به عصر نوآکین (Noachian) یعنی بیش از ۳.۷ میلیارد سال پیش بازمی گردد. "ژورونگ" تنها یک وسیله نقلیه متحرک در مریخ نیست، بلکه مجموعه ای قدرتمند از ابزارها است که مکان های جوان از نظر زمین شناسی را کاوش می کند تا فرصت های جدیدی برای مطالعه مریخ بوجود آورد.
"شلر" می گوید: یکی از مهم ترین مواردی که باید کشف نماییم و من مشتاقانه منتظر آن هستم، این است که این مواد معدنی چقدر گسترده هستند. آیا آنها بصورت رایج در این "سنگ های جوان" وجود دارند یا خیر.
"ژورونگ" در طول بیش از ۳۵۰ روز مریخی خود حدود ۱.۲۴ مایل (۲ کیلومتر) را پیموده و طیف وسیعی از ساختارها را در سفرهای خود مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است.
نتایج این مطالعه روز گذشته در مقاله ای در مجله "Science Advances" منتشر گردید.1401/02/23
12:28:37
5.0 / 5
546
تگهای خبر: شركت , فناوری , محقق , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳