توسط محققان آمریكایی صورت گرفت

مدل سازی چندین اندام بدن تنها بر روی یک تراشه

مدل سازی چندین اندام بدن تنها بر روی یک تراشه

گردو دانلود: پژوهشگران مرکز پزشکی ایروینگ (Irving) دانشگاه کلمبیا، با همکاری دانشکده مهندسی کلمبیا، یک سیستم ˮاندام روی تراشهˮ (organ-on-a-chip) متشکل از بافت های قلب، کبد، استخوان و پوست انسان و همین طور سلول های ایمنی برای تقلید از فیزیولوژی بدن انسان به وجود آورده اند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، امروزه بافت های مهندسی شده پایه و اساس اصلی مدل بیماریها هستند و شرایط ایده آلی را جهت بررسی پیشرفت بیماری و اثربخشی داروها فراهم می کنند. با این وجود، بدن انسان مجموعه ای متشکل از انواع بافت است که بصورت مجزا کار نمی کنند و از نظر فیزیولوژیکی با یکدیگر ارتباط دارند. بنابراین، پژوهشگران درحال کار بر روی توسعه سیستم های "ارگان روی یک تراشه" هستند که می توانند بدن انسان را شبیه سازی کنند و اطلاعات بیشتری در مورد چگونگی پیشرفت بیماریها و تأثیر داروها بر سایر اندام ها عرضه کنند.
تقلید از بدن انسان بصورت منحصربه فرد
سیستم "چند اندام روی یک تراشه" که توسط پژوهشگران توسعه یافته است، تنها به اندازه یک لام میکروسکوپ است و از قلب، استخوان، کبد و بافت های پوست انسان تشکیل شده که هر کدام از نظر منشأ جنینی، خاصیت های ساختاری و عملکردی منحصربه فرد هستند و به محیط مستقل خود احتیاج دارند. بافت های اندام ها همگی توسط جریان عروقی سلول های ایمنی به هم مرتبط هستند.
رشد و بالغ شدن این نوع بافت ها چهار تا ۶ هفته طول به طول انجامید و پژوهشگران همین طور توانستند این بافت ها را در محیط های مجزا برای چهار هفته دیگر حفظ کنند.
مطالعه داروهای ضد سرطان
پژوهشگران اثرات داروی ضد سرطان "دوکسورابیسین" (doxorubicin) را مورد مطالعه قرار دادند که به شکل گسترده در میان بیماران مبتلا به این بیماری استفاده می شود و گزارش شده که اثرات نامطلوبی دارد. این تیم یک مدل محاسباتی جدید برای شبیه سازی جذب، توزیع و متابولیسم دارو بر روی "تراشه چند اندامی" ایجاد کردند و دقت آنرا با مطالعه متابولیسم "دوکسورابیسین" تأیید کردند.
"گوردانا وونژاک-نواکویچ" (Gordana Vunjak-Novakovic)، رهبر این پروژه می گوید: ما توانستیم تعدادی از نشانگرهای مولکولی اولیه مسمومیت قلبی (cardiotoxicity) را که عارضه جانبی اصلی این دارو است، شناسایی نماییم. "تراشه چند اندامی" به دقت مسمومیت قلبی و بیماریهای عضله قلب (cardiomyopathy) را پیش بینی می کرد، این عوارض اغلب به مداخله پزشک نیاز دارند تا دوزهای درمانی "دوکسورابیسین" را کاهش دهند یا حتی درمان را متوقف کنند.
این تیم هم اکنون از انواعی از تراشه ها برای مطالعه متاستاز در سرطان سینه، پروستات، خون و همین طور تاثیر عفونت سارس-کوو-۲ که عامل بیماری کووید-۱۹ است بر قلب، ریه و سیستم عروقی استفاده می نمایند.
منبع:

1401/02/15
16:05:26
5.0 / 5
495
تگهای خبر: پروژه , دانشگاه , محقق , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان گردو دانلود