کاوش ژورونگ در سیاره سرخ

کاوش ژورونگ در سیاره سرخ

به گزارش گردو دانلود بر مبنای آخرین داده های انتشار یافته توسط مرکز برنامه های فضایی و اکتشاف ماه سازمان ملی فضایی چین، مریخ نورد ژورونگ از زمانی که در ماه مه سال قبل برای نخستین بار چرخ های خویش را روی سطح سیاره قرار داد، بیشتر از ۱.۹ کیلومتر مسافت را پیموده است.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا، "ژورونگ" اندازه ای مشابه یک خودروی کوچک دارد و وزن آن ۵۳۰ پوند(۲۴۰ کیلوگرم) برابر با یک چهارم وزن دو مریخ نورد ناسا یعنی "کنجکاوی" و "استقامت" است.
تا روز یکشنبه، ژرونگ به مدت ۳۴۲ روز مریخی در فاصله ۲۴۰ میلیون کیلومتری از زمین در سطح مریخ فعالیت می کرد. یک روز مریخی حدودا ۴۰ دقیقه بیشتر از یک روز روی زمین است.
ژورونگ در ۱۵ مه ۲۰۲۱ بر روی "یوتوپیا پلانیتیا"(Utopia Planitia)، دشتی وسیع در نیمکره شمالی مریخ فرود آمد. از آن زمان، نمونه های سنگی را از سطح مریخ جمع آوری کرده و تصاویری را در حین کاوش در این سیاره ثبت کرده است.
مریخ در آستانه ورود به فصل زمستان است که در خلال آن دمای شب به زیر منفی ۱۰۰ درجه سانتیگراد خواهد رسید و احتمال وقوع طوفان های شن هم بسیار زیاد است. زمستان های مریخ معادل ۶ ماه زمینی طول می کشد.
مریخ نورد ژورونگ قابلیت های بسیاری دارد که میتوان به مقاومت در مقابل دمای پایین، مقاومت در مقابل شن و تأمین قدرت اشاره نمود.
سازمان ملی فضایی چین همینطور فاش کرد که ماه نورد "یوتو۲" به مدت ۴۲ روز قمری کار کرده و مسافتی حدود ۱۱۸۱ متر را روی سطح ماه حرکت کرده است.
چین برنامه کاوش ماه خویش را در سال ۲۰۰۴ شروع کرد و از سال ۲۰۰۷ تابحال پنج کاوشگر رباتیک را به فضا پرتاب کرده است. چهارمین کاوشگر چانگ ای ۴، در ژانویه ۲۰۱۹ در سمت پنهان ماه فرود آمد و نخستین فضاپیمایی بود که ماه را از نزدیک مشاهده کرد. سطح نورد آن یوتو۲ نام دارد.
منبع:

1401/02/14
16:12:18
5.0 / 5
526
تگهای خبر: رباتیك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲