دبیر ستاد توسعه فناوری نانو:

افزایش سهم فناوری نانو از صادرات

افزایش سهم فناوری نانو از صادرات

به گزارش گردو دانلود دبیر ستاد توسعه فناوری نانو اظهار داشت: تلاش می نماییم سهم صادرات نانو و محصولات رقابت پذیر در زمینه نانو را افزایش دهیم.دکتر سعید سرکار به خبرنگار مهر درباره شعار سال تعیین شده از طرف مقام معظم رهبری تحت عنوان «تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرین» اظهار نمود: مقام معظم رهبری ۲۰ سال است که به ترتیب مسائل مربوط به دانش بنیان ها را مطرح می کنند.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با اعلان اینکه ابتدا رهبری در ارتباط با کارهای علمی، پژوهشی و توسعه علم و فناوری صحبت می کردند، اظهار داشت: به هر حال ایشان به ایجاد شرکت های دانش بنیان و فعالیت در حوزه فناوری های نوظهور تاکید داشته اند که حالا تولید دانش بنیان و اشتغال آفرینی را مطرح کرده اند.
وی با تاکید بر این که این چرخه تولید مبتنی بر علم و تبدیل علم به فناوری از طرف رهبری از سال ۱۳۸۵ مطرح شده بود، اظهار داشت: طی این مدت، آنهایی که باید پیام را دریافت نمایند، حالا در راه گام برداشته اند و در حرکت هستند. برای ما این شعار تازگی نداشت و دور از انتظار هم نبود.
به گفته سرکار، خیلی خوشحال شدیم که مخاطب شعار امسال، دولتمردان و مجلسی ها هستند؛ برای اینکه در سالهای قبل به سبب عدم توجه و باور دولت ها و همین طور مجلسی ها این مقوله عرصه دانش بنیان ها از حمایت لازم و مورد نیاز برخوردار نبود.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو، خوشبختانه می بینیم که شعار سال تحرکی در دولت مردان و مجلسی به وجود آورده که ان شاءالله نتایج آنرا در سالهای آتی خواهیم دید. این می تواند موجب ایجاد تحول در کشور و تأثیرگذاری در زندگی مردم شود.
ایجاد زمینه جهش صادرات با تحقق شعار سال
سرکار با اعلان اینکه تعیین شعار سال می تواند در رسوخ فناوری به صنایع نیز تأثیر خوبی بگذارد، اظهار داشت: در این راستا کیفیت محصولات تولید شده افزایش می یابد و راندمان بالا می رود. به دنبال این تولید ثروت خوبی ایجاد می شود و همین موضوع زمینه جهش صادرات را فراهم می آورد.
وی اشاره کرد: زمانیکه تولیدات به سمت افزایش کیفیت بروند، می توانیم در حوزه صادرات نیز گام تأثیرگذاری برداریم.
وی با اشاره به نگرانی رهبری درباب افزایش شرکت های دانش بنیان و تاکیدشان به دوبرابر شدن این شرکتها اظهار داشت: رهبری برای تبیین یک سری مسائل تاکید نمودند فاکتورهای دقیق برای ارزیابی شرکت های دانش بنیان طراحی شود؛ خوشبختانه ستاد نانو در ابتدای فعالیت خودش، در حوزه تعیین شاخص ها، چنین تفکری را حاکم کرده بود که بنا داریم امسال با تمرکز بیشتری در توسعه سبد شرکت های دانش بنیان حوزه نانو گام برداریم.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو اظهار داشت: ما در صدد هستیم که محصولات نانو بیش از گذشته باکیفیت بیشتر به تولید برسند تا بتوانیم سهم صادراتی خودرا افزایش دهیم. همین طور در صدد هستیم که محصولات رقابت پذیر در زمینه نانو را افزایش دهیم که برای این منظور برنامه ریزی هایی صورت گرفته است.
وی اشاره کرد: تولید محصول باکیفیت کلید ورود به بازارهای بین المللی است؛ اگر فقط به مقوله افزایش تولید دقت کنیم نمی توانیم کشش بازار را ایجاد کنیم؛ باید کیفیت محصولات حتما مد نظر قرار بگیرد تا کشش بازار داخلی و خارجی ایجاد شود.
وی با اعلان اینکه محصولات با تکنولوژی های بالا همچون نانو، مصرف کننده های خاص دارند اظهار داشت: بازار داخل کشور کفاف این محصولات را نمی دهد؛ اگر نتوانیم به بازار بین المللی رسوخ نماییم شرکت های دانش بنیان با بن بست مواجه می شوند و تولیدات افت می کنند.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو اشاره کرد: یکی از کارهایی که ما در ستاد انجام می دهیم تدوین استانداردهای محصولات نانو است؛ مشارکت و تدوین استانداردهای بین المللی و تولید محصولات بر طبق این استانداردها می تواند زمینه ورود به بازار بین المللی را بیش از پیش فراهم آورد.


منبع:

1401/02/13
12:07:20
5.0 / 5
552
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان گردو دانلود