فلفل سوغات گردشگران فضایی از ایستگاه فضایی بین المللی

فلفل سوغات گردشگران فضایی از ایستگاه فضایی بین المللی

ایستگاه فضایی بین المللی با انتشار فیلمی از رشد فلفل در فضا در صفحه ی اینستاگرام خود خبر از رسیدن این فلفل های چیلی رشد یافته در این ایستگاه به زمین داد.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا، فلفل های فضایی بالاخره به زمین بازگشتند. این فلفل ها که طی دوره ای ۱۳۷ روزه در ایستگاه فضایی بین المللی رشد کرده بودند، سفر خودرا به انتها رساندند و سوار بر کپسول دراگون "Endeavour" شرکت فضایی اسپیس ایکس همراه با به انتها رسیدن ماموریت اکسیوم ۱ که نخستین ماموریت کاملا خصوصی به ایستگاه فضایی بوده است، همراه با فضانوردان این ماموریت به زمین بازگردانده شدند.
این فلفل های چیلی بعنوان قسمتی از مطالعه ای موسوم به "Plant Habitat-۰۴" پرورش یافتند تا به پژوهشگران در یادگیری نحوه ی پرورش این محصول پیچیده در فضا کمک کنند. آنچه دانشمندان می آموزند می تواند به پرورش غذا در فضا برای پشتیبانی از فضانوردان در ماموریت سفر به اعماق فضا به ماه و مریخ کمک نماید.
تاکنون، نتایج نشان داده که فلفل ها با حدود دو هفته تاخیر در ایستگاه فضایی بین المللی رشد یافته اند و انحنای ساقه هایی که به گل ها و میوه ها متصل می شوند اصلا شبیه به آنچه در زمین دیده می شود، نبوده است بلکه این ساقه ها کاملا صاف بوده اند. حالا که این فلفل های چیلی روی زمین هستند، دانشمندان می توانند نگاه دقیق تری به این نمونه ها بیاندازند.
آزمایش پرورش فلفل یکی از پیچیده ترین آزمایشات رشد محصولات کشاوزی در فضا تا به امروز است چونکه دوره رشد این محصول طولانی بوده و قبل از رشد نیاز به گرده افشانی داشته است. مدتی پیش فضانوردان با انجام این آزمایش ناسا که شامل رشد و برداشت فلفل چیلی در فضا بود، دو رکورد جهانی را ثبت کردند. اولین رکورد برای رشد محصولی در فضا که توسط آن تعداد زیادی از فضانوردان در فضا تغذیه شدند و دیگری، رکورد انجام طولانی ترین آزمایشی که تا حالا در ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) انجام شده است.
کپسول گردشگران فضایی ماموریت Ax-۱ شب گذشته حوالی ساعت ۲۱: ۳۶ به وقت تهران در اقیانوس اطلس فرود آمد. این فضانوردان محموله هایی از ایستگاه فضایی را با خود به زمین آوردند که فلفل های فضایی قسمتی از آن بوده است.


1401/02/07
01:02:15
5.0 / 5
618
تگهای خبر: شركت , محصولات , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان گردو دانلود