داروی جدید دانشمندان MIT برای کم شنوایی

داروی جدید دانشمندان MIT برای کم شنوایی

گردو دانلود: یک داروی احیا کننده جدید توسط دانشمندان موسسه فناوری ماساچوست(MIT) نشان داده است که می تواند روند کاهش شنوایی را معکوس کند و تا حالا در درمان های بالینی، پیشرفت های قابل توجهی را نشان داده است.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، کم شنوایی یک مشکل رایج است که روز به روز درحال شیوع بیشتری است. حتی طبق تخمین سازمان بهداشت جهانی گفته می شود که بیش از ۷۰۰ میلیون نفر معادل با حدود ۱۰ درصد از جمعیت جهان از کم شنوایی رنج می برند.
بتازگی نیز ادعا شده است که واکسن های کووید-۱۹ بعنوان یک عارضه جانبی سبب کاهش شنوایی می شوند، البته یک مطالعه نشان داد که هیچ ارتباطی بین آنها وجود ندارد.
حالا پژوهشگران موسسه فناوری ماساچوست یک روش درمانی جدید برای این عارضه ارائه کرده اند. آنها با هدف معکوس کردن افت شنوایی بوسیله یک درمان احیاکننده که رشد سلول های مویی را در حلزون گوش تحریک می کند، تلاش می کند.
حلزون گوش قسمتی از سامانه شنوایی در گوش درونی است. این بخش عبارت است از حفره ای حلزونی شکل در هزارتوی استخوانی که در انسان ها ۲.۵ دور به دور محور خود می چرخد. بخش مهمی از حلزون گوش را "اندام کورتی" تشکیل می دهد که سنسور شنوایی محسوب می شود. این اندام به موازات بخشی که چنبره های مایع درون حلزون گوش را از هم جدا می کند، پیش می رود.
سلول های مویی گیرنده های حسی هستند که به ما اجازه می دهند بشنویم و ممکنست در اثر ضربه های صوتی یا قرار گرفتن در معرض اتوتوکسین ها(مواد سمی برای گوش) از بین بروند. بدتر از آن این است که وقتی سلول های مو می میرند، علاقه ای به رشد مجدد ندارند. بدین سبب وعده افزایش رشد سلول های مویی چیزی است که این درمان را جذاب می کند.
یکی دیگر از نوآوری های این روش این است که متکی به یک دستگاه خارجی، مانند سمعک یا یک دستگاه قابل کاشت نیست، بلکه به دارویی متکی است که مولکول ها را به گوش درونی تزریق می کند و سپس سلول های پیش ساز را به سلول های دیگری تبدیل می کند که می توانند سلول های مویی را درون حلزون گوش رشد دهند.
مطالعات بالینی با بیش از ۲۰۰ بیمار
آزمایشات بالینی انجام شده توسط این پژوهشگران این موسسه شامل بیش از ۲۰۰ بیمار است که پیشرفت های قابل توجهی را نشان دادند. حالا آنها روی آزمایشی ۱۲۴ نفره کار می کنند و انتظار می رود نتایج اولیه اوایل سال آینده در دسترس قرار گیرد.
کارآزمایی ها با بهبود توانایی شرکت کنندگان در درک گفتار و سخنان اطرافیان، کارایی این درمان را ثابت کردند. "کریس لوز" یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل شرکت "Frequency Therapeutics" که شرکت بیرون آمده از دل موسسه فناوری ماساچوست است، اظهار داشت: درک گفتار هدف شماره یک برای بهبود شنوایی و نیاز شماره یک است که از بیماران می شنویم.
طب احیا کننده چیست و چگونه عمل می کند؟
هدف پزشکی احیا کننده درمانی است که مبتنی بر رشد مجدد، مهندسی یا جایگزینی سلول ها، اندام ها یا بافت های لطمه دیده با تحریک مکانیسم ترمیم بدن انسان است. در این راستا، از درمان های سلول های بنیادی، مهندسی بافت و اندام های مصنوعی استفاده می شود.
برای بیماری کم شنوایی که تعداد قابل توجهی از افراد را تحت تاثیر قرار می دهد، به یک درمان ساده تر و پایدارتر نیاز است. با این وجود، زمان نشان خواهد داد که آیا این روش درمانی جدید توسعه یافته توسط شرکت "Frequency Therapeutics" می تواند به معکوس کردن این شرایط بوسیله طب احیاکننده کمک نماید یا خیر.1401/01/28
07:32:31
5.0 / 5
467
تگهای خبر: سنسور , شركت , فناوری , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳