دورترین کهکشان تا به امروز کشف شد

دورترین کهکشان تا به امروز کشف شد

ستاره شناسان دورترین کهکشان تا به امروز را کشف کردند که در فاصله 13.5 میلیارد سال نوری از زمین قرار دارد.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، این کهکشان HD1 نام گرفته و دانشمندان حدس و گمان هایی در مورد ماهیت دقیق و ظاهر آن مطرح می کنند.
پژوهشگران دو نظریه مطرح می کنند؛ نخستین مورد آنست که HD1 با سرعتی شگفت آور درحال تشکیل ستارگان بوده و حتی شاید محل تشکیل نخستین ستارگان جهان با نام جمعیت ستاره ای III (Population III stars) باشد.
مورد دومی که دانشمندان به آن اشاره می کنند، این است که HD1 می تواند حاوی یک سیاهچاله کلان جرم با جرم حدود ۱۰۰ میلیون برابر خورشید باشد.
کهکشان HD1 در پی بیش از ۱۲۰۰ ساعت رصد آسمان با بهره گیری از تلسکوپ های سوبارو (Subaru)، ویستا (Vista)، تلسکوپ مادون قرمز بریتانیا و تلسکوپ فضایی اسپیتزر (Spitzer)کشف شد.
"یوییچی هاریکان" (Yuichi Harikane)، ستاره شناس دانشگاه توکیو که آنرا کشف کرده، می گوید: کشف HD1 در بین بیش از ۷۰۰ هزار جرم دیگر کار بسیار دشواری بود.
رنگ قرمز HD1 به طرز شگفت انگیزی با خاصیت هایی که ما از یک کهکشان در فاصله ۱۳.۵ میلیارد سال نوری انتظار داشتیم، مطابقت داشت.
بر طبق این مطالعه، HD1 در نور ماوراءبنفش بسیار درخشان است.


پژوهشگران ابتدا تصور کردند که این کهکشان یک کهکشان ستاره فشان است که نرخ بالایی از تشکیل ستارگان دارد. اما بعد از محاسبه تعداد ستاره هایی که HD1 تولید می کند، دریافتند که این کهکشان سالانه بیش از ۱۰۰ ستاره تشکیل می دهد، این تعداد دست کم ۱۰ برابر بیشتر از چیزی است که از چنین کهکشان هایی انتظار می رود و بدین سبب پژوهشگران تصور کردند که ممکنست HD۱1 ستاره های معمول و عادی را تشکیل ندهد.
دکتر "فابیو پاکوچی" (Fabio Pacucci)، از پژوهشگران این مقاله می گوید: نخستین جوامع از ستارگانی که در کیهان شکل گرفتند، نسبت به ستاره های امروزی، پرجرم تر، درخشان تر و داغ تر بودند. اگر فرض نماییم که ستاره های به وجود آمده در HD1 از نخستین ستارگان هستند، آن گاه می توان این خاصیت ها را آسان تر توضیح داد. در حقیقت ستاره های اولیه قادر به تولید نور ماوراءبنفش بیشتری نسبت به ستاره های معمولی هستند که می توانند موجب درخشندگی HD1 شوند. با این وجود، وجود یک ابرسیاهچاله نیز می تواند علت روشنایی قابل توجه HD1 را توضیح دهد.
به زودی پژوهشگران از تلسکوپ فضایی جیمزوب برای رصد باردیگر کهکشان HD1 استفاده می کنند.
اگر محاسبات فعلی درست باشد، HD1 تبدیل به دورترین و قدیمی ترین کهکشان کشف شده تا کنون خواهد شد.1401/01/20
11:37:14
5.0 / 5
264
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵