رئیس مركز ملی ذخایر ژنتیكی و زیستی ایران:

افزایش تولید کشاورزی در گرو استفاده از منابع ژنتیکی

افزایش تولید کشاورزی در گرو استفاده از منابع ژنتیکی

رئیس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران افزایش تولید کشاورزی را همواره نیازمند استفاده از منابع ژنتیکی دانست و اظهار داشت: ضروریست که از همه منابع ژنتیکی حفاظت شود.به گزارش گردو دانلود به نقل از مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، دکتر سید مجید تولیت، ضمن تبریک روز ملی «ذخایر ژنتیکی و زیستی» اظهار داشت: هم اکنون بسیاری بر اهمیت ذخایر ژنتیکی و زیستی واقف بوده و متاسفانه یکی از اصلی ترین ثروتهای کشورهای درحال توسعه که به تاراج کشورهای توسعه یافته می رود همین منابع ژنتیکی و زیستی است.
وی اضافه کرد: به جرات می توان گفت امنیت ملی یک کشور در زمینه غذا، سلامت و اقتصاد به ذخایر ژنتیکی و زیستی آن کشور وابسته است. توجه به ذخایر ژنتیکی نه تنها اهمیت دادن به تنوع عظیم موجود در بین گونه های جانوری، گیاهی و ریزسازواره هاست بلکه الزامی برای حفظ امنیت و استقلال هر کشور است.
تولیت اضافه کرد: ذخایر ژنتیکی شامل کلیه افراد یک گونه بخصوص در معرض تهدید و یا انقراض، جمعیت، مجموعه یا نژادهایی از یک گونه می شود که حاوی ژنها و صفات ویژه ای هستند که در یک منطقه جغرافیایی سازگار شده اند و به آن منطقه تعلق دارند. نژادها و سلولهای جهش یافته یا اصلاح شده میکروارگانیسم ها، گیاهان و جانوران هم شامل این ذخایر می شود.
رئیس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران ضمن تشریح کاربردهای ذخایر ژنتیکی و زیستی اظهار داشت: این ذخایر عظیم و بسیار مهم همواره منبع اصلی بشر برای افزایش تولید محصولات کشاورزی و دامی و داروها بوده و بدون استفاده از آن، بشر هیچگاه قادر به تغذیه جامعه انسانی و حفظ سلامت آن نبوده است. بدون شک با افزایش دانش بشر، هر روزه بر اهمیت این منابع افزوده می شود.
وی اضافه کرد: هر روزه گونه های جدید گیاهی و میکروارگانیسمی حاوی ژنهای در ارتباط با حذف آلاینده های محیطی و یا ژنهایی با خاصیت های منحصر به فرد دارویی شناخته شده و به گستره اطلاعات ما از ذخایر ژنتیکی اضافه می شود که هر کدام به طور بالقوه می توانند تأثیر شگرف بر روی زندگی بشر داشته باشند.
تولیت همینطور اظهار نمود: نمونه های سلولی در ارتباط با بیمارها یک منبع با ارزش برای مطالعه ژنها و یافتن روش های درمان بوده است. حفظ و بهره برداری از این ذخایر ضامن توسعه پایدار و آینده ای روشن برای کشور و جامعه بشری است.
وی افزود: افزایش تولید کشاورزی همواره نیازمند استفاده از منابع ژنتیکی بوده که باعث افزایش تولید کشاورزی و یا مقاومت آن به انواع بیماریها یا آفات می شود. این خود سبب افزایش چشم گیر تولیدات کشاورزی در طول چند دهه گذشته شده است.
تولیت شناسایی ذخایر ژنتیکی و زیستی و محافظت از آنها بعنوان منبع و گنجینه پرارزش و بی انتها را یکی از نیرومندترین ابزار برای تولید ثروت، ایجاد اشتغال، توسعه ملی و مقابله با فقر، گرسنگی و بیماری در هر کشور عنوان نمود و اضافه کرد: خیلی از فعالیت های تحقیقاتی در زمینه ژنتیک، بیوتکنولوژی، پزشکی و کشاورزی وابسته به منابع ژنتیکی و زیستی است، که از یک سو باعث حفظ ذخایر ملی و از طرفی توسعه علوم و تکنولوژی در زمینه های مختلف و همینطور ارتقای سلامت و امنیت غذایی جامعه می شود.
وی افزود: علاوه براین بهره برداری و استفاده از این منابع پرارزش در سطح ملی سبب افزایش تولیدات و همینطور کسب درآمد های خارجی از طریق فروش فرآورده های آن و اطلاعات با ارزش حاصل از این فراورده ها می شود.
رئیس مرکز با اشاره به اینکه ابلاغ مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در مورد راه اندازی زیست بانک درایران توسط جهاددانشگاهی در پانزدهم فروردین ۱۳۸۶ که نشان اشراف معظم له به اهمیت مبحث و ضرورت توجه و عملکرد مناسب و سریع در این حوزه را دارد؛ تصریح کرد: این روز در تقویم کشور بعنوان «روز ذخایر ژنتیکی و زیستی» نامگذاری شده است تا با فرهنگ سازی و گرامیداشت آن یادآوری شود که این موهبت پرارزش الهی احتیاج به حفاظت و بهره برداری درست دارد تا بر مبنای آن امنیت سلامت، امنیت غذایی و پیشرفت کشور ضمانت یابد. استفاده صحیح، حراست این گنجینه عظیم ملی نیازمند همیاری همه اقشار کشور است.
وی اضافه کرد: مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران بعنوان یک بخش خدمتگزار در حوزه ذخایر ژنتیکی افتخار آنرا دارد که طی ۱۴ سال قبل با همت نیروهای جوان و متعهد تلاش کند گامی هر چند کوچک در این راه مهم بردارد و خدمتی برای توسعه و آبادانی کشور عزیز ایران کند.

1401/01/15
10:25:36
5.0 / 5
588
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴