مهر منتشر كرد؛

جدول میزان تولید واکسن های داخلی در سال جدید

جدول میزان تولید واکسن های داخلی در سال جدید

گردو دانلود: برمبنای آخرین وضعیت تولید واکسنهای داخلی کرونا، 6 تولیدکننده واکسن ایرانی در سال جدید تلاش می کنند قسمتی از نیاز داخل را تامین کنند.خبرگزاری مهر - گروه دانش و فناوری، میترا سعیدی کیا: بیشتر از دو سال می شود که دنیا درگیر اپیدمی کووید ۱۹ است. طی این مدت پژوهشگران در تلاش بوده اند تا بواسطه علم و فناوری، جلوی همه گیری کرونا را بگیرند. تولید دارو برای «درمان» و ساخت واکسن در امتداد «پیشگیری» مبتنی بر تکنولوژی های مختلف، همچون راهکارهایی هستند که می تواند تاثیر زیادی در کاهش مرگ و میر و بستری یا شیوع این اپیدمی داشته باشد.
تاکنون تلاش پژوهشگران در تمام دنیا منجر به راهیابی ۱۴۰ واکسن به فاز مطالعات بالینی شده است. این واکسن ها مبتنی بر پلت فرم های «ویروس کامل»، «ناقل ویروس (تکثیرشونده و غیر تکثیرشونده)»، «اسید نوکلئیک» و «پروتئین» هستند.
انواع پلت فرم های واکسن کرونا برمبنای آخرین وضعیت بروزرسانی سازمان جهانی بهداشت
همین طور بنا بر اعلام سازمان جهانی بهداشت، از تعداد ۱۴۰ واکسن راه یافته به مطالعات بالینی، ۴۵ واکسن مبتنی بر ویروس کشته شده در فاز یک مطالعات بالینی، ۳۱ واکسن بر پایه «ناقل ویروس» در فاز یک و دو، ۱۱ واکسن مبتنی بر پلت فرم «اسید نوکلوئیک» در فاز دوم، ۱۲ واکسن پروتئین نوترکیب در فاز (۲-۳)، ۳۱ واکسن اسید نوکلوئیکی در فاز سوم و ۱۰ واکسن ویروسی در فاز چهارم هستند.
وضعیت مطالعات بالینی در واکسن های جهانی

در این میان پژوهشگران کشور ما از همان ابتدای شیوع اپیدمی، مبادرت به مطالعه و تولید واکسن های پیش گیری از کرونا با پلت فرم های مختلف کردند. واکسن «کووایران برکت» مبتنی بر پلت فرم ویروس کشته شده، واکسن نوترکیب «پاستوکووک»، واکسن «اسپایکوژن» مبتنی بر پروتئین نوترکیب، واکسن نوترکیب «رازی کووپارس»، واکسن فخرا مبتنی بر ویروس کشته شده همچون دستاوردهای پژوهشگران کشور بوده که بار قسمتی از واکسیناسیون را به دوش کشیده اند. سهم تولیدکننده های داخلی در واکسیناسیون برمبنای آخرین اعلام وزارت بهداشت بیش از ۱۴ میلیون دوز واکسن «کووایران برکت»، بیش از ۱۰ میلیون دوز واکسن «پاستو کووک»، ۸ هزار و ۳۹۵ واکسن «اسپایکوژن»، نزدیک به ۴ هزار و ۸۰۰ دوز «کووپارس» و ۴۶۵ هزار دوز واکسن «فخرا» تا بهمن ماه ۱۴۰۰ تزریق شده بودند.
تعداد دوز واکسن های کرونا تحویل داده شده در کشور تا بهمن ماه

۳ واکسن ایرانی کرونا به سبد واکسیناسیون کشور وارد شده اند که شامل «کووبرکت»، «پاستوکووک» و «اسپایکوژن» می شوند همین طور در این میان برای واکسن های «رازی کووپارس» و «میلاد نور» مجوز اضطراری از طرف وزارت بهداشت صادر گردیده است. از مجموع ۱۴۰ میلیون دوز واکسن ایرانی و وارداتی، ۲۰ میلیون دوز سهم تولید داخل بوده است.
علاوه بر این دو واکسنی که مجوز اضطراری آنها صادر شده واکسن «نورا» مبتنی بر پروتئین نوترکیب هم در فاز سوم قرار دارد که باید نتایج این سه واکسن مشخص شود.
بر اساس آخرین اطلاعات، یکی از تولیدکننده های واکسن کرونا در کشور با گرفتن مجوز هنوز در فاز یک است و تولید را شروع نکرده است. شرکت دانش بنیان دیگری که امکان تولید واکسن مبتنی بر «mRNNA» دارد نیز پرونده پروژه خودرا تحویل وزارت بهداشت داده و منتظر صدور مجوز برای تست های بالینی است که می توان گفت در مرحله پیش بالینی است.
محققان ایرانی در دو شرکت دانش بنیان نیز طراحی و ساخت واکسن های «وکتوور ویروسی» مانند آسترازنکا یا اسپوتنیک را در پیش گرفته اند که حالا در فاز پیش بالینی هستند. یک شرکت دانش بنیان دیگر مبتنی بر «mRNNA» تحقیقات خودرا آغاز نموده و در مراحل پیش مطالعات به سر می برد.
یک واکسن خوراکی پیش گیری از کرونا نیز توسط پژوهشگران کشور در دست مطالعه و پژوهش است که هنوز نتوانسته وارد فاز بالینی شود. رفع نیاز کشور با واکسن های ایرانی کرونا
دکتر مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: نکته ای که درباب واکسن های ایرانی کرونا وجود دارد این است که می توانند مجموعاً نیاز کشور را مرتفع کنند برای اینکه حالا حدوداً ۵ واکسن ساز داریم که مجوز گرفته اند و تولیدات آنها مورد استفاده قرار گرفته است.
وضعیت مطالعات بالینی در واکسن های جهانی
وی ادامه داد: این تولید کننده های واکسن می توانند در سال جدید میزان تولید خودرا افزایش دهند؛ باید توجه داشت که تزریق ۳ دوز از این واکسن ها به میزان ۹۰ درصد جلوی مرگ را می گیرد و می توان بعنوان دوز بوستر هم از این واکسن ها استفاده نمود. امکان کاهش واردات واکسن های خارجی کرونا
قانعی افزود: هم اکنون تعداد واکسن های داخلی و میزان تولید آنها به اندازه ای زیاد است که می توان واردات را بصورت شایان توجهی کم کرد.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری با اشاره به اینکه امکان تزریق واکسن ایرانی به تمام افرادی که واکسینه نشده اند نیز در کشور وجود دارد، اظهار داشت: همه این واکسن ها در مقابل جهش های کرونا، تاثیر گذارند. همین طور شرکت دانش بنیانی که بتازگی مجوز مطالعات بالینی خودرا برای واکسن مبتنی بر «mRNA» گرفتن کرده و برکت نیز ضد اومیکرون تاثیر دارند.
وی اضافه کرد: چون فناوری این واکسن ها داخلی است قدرت تغییر نوع واکسن در مقابل جهش ها سریع تر است بدین سبب موضوع تولید واکسن ها با پلت فرم های مختلف باید جدی گرفته می شد که در مدت زمان کم، واکسن مقابل جهش جدید کرونا تولید شود.
جدول میزان تولید واکسن های ایرانی و توانایی تولید آنها در سال آینده واکسن میزان تولید تاکنون توانایی تولید در سال آینده کووبرکت ۱۴ میلیون دوز ۶میلیون دوز در ماه پاستوکووک ۱۰ میلیون دوز ۶میلیون دوز در ماه اسپایکوژن ۸ میلیون و سیصدهزار دوز ۶ میلیون دوز در ماه رازی کووپارس ۵میلیون دوز ۵میلیون دوز در ماه فخرا ۴۶۵ هزار دوز ۱میلیون دوز نورا ۵میلیون دوز ۵ میلیون دوز
وی درباب صادرات این واکسن های ایرانی اظهار داشت: هم اکنون تعداد واکسن ها در کشورها زیاد است و از طرف دیگر تعدادی از تولید کننده های خارجی واکسن هایی که در آستانه به پایان رسیدن انقضایشان هستند را اهدا می کنند. بدین سبب یک فضای رقابتی وجود دارد که اگر ایران بخواهد بازیگر اصلی این فضای رقابتی باشد زمان زیادی می طلبد. از طرفی پیک کرونا رو به کاهش است و هم اکنون مشکلی برای تزریق واکسن داخلی نداریم.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با تاکید بر این که نکته اصلی واکسن های کرونا، فناوری تولید آنست، اظهار داشت: هر کشوری که صاحب فناوری باشد می تواند در مقابل جهش ها تولید داشته باشد بدین جهت فناوری تولید واکسن از واکسن مهم تر است. حالا هم تعدادی از این تولیدکنندگان واکسن صاحب فناوری هستند که این خود یک خاصیت خوب در تولید واکسن به حساب می آید.
وی با اشاره به اینکه معاونت علمی و فناوری و صندوق نوآوری از برخی تولیدکننده های واکسن حمایت کرده است، اظهار داشت: تعدادی از این تولیدکننده ها در فاز پیش بالینی توسط معاونت علمی و برخی در فازهای مطالعات بالینی توسط صندوق نوآوری و شکوفایی به میزان ۵۰ میلیارد تومان حمایت شده اند. واکسن های پاستوکووک و میلاد نور به ترتیب ۴۰، ۲۰ میلیون دلار دریافت کرده بودند.
وی اشاره کرد: باید در نظر داشت که حمایت اصلی همان پیش خرید دولت می باشد و الان زمان آن فرا رسیده که واکسن سازها به کمپانی های اصلی متصل شوند برای اینکه توانایی دریافت وام ندارند.

1401/01/14
12:43:50
5.0 / 5
471
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱