تشخیص سریع سرطان سینه با سینه بند هوشمند

تشخیص سریع سرطان سینه با سینه بند هوشمند

گردو دانلود: یک سینه بند هوشمند با سنسورهای سونوگرافی تعبیه شده درون خود قادر می باشد علایم اولیه سرطان سینه را تشخیص دهد.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، فناوری های پوشیدنی از ساعت ها و عینک های هوشمند گرفته تا دستکش های هوشمند در سالهای اخیر رشد شایان توجهی داشته اند. حالا پژوهشگران در نیجریه یک سینه بند هوشمند ساخته اند که بگفته آنها می تواند سرطان سینه را خیلی زود و در همان مرحله ابتدایی تشخیص دهد.
نمونه اولیه این سینه بند هوشمند، شامل سنسورهای کوچک فراصوت است که پستان ها را اسکن می کنند و محل هر توموری را به خوبی نشان می دهند.
این تیم امیدوار است که این دستگاه بتواند تشخیص سرطان سینه را در جنوب صحرای آفریقا که یک بیماری شایع است، بهبود بخشد، چونکه در آنجا زنان هم اکنون مجبور به انجام سفرهای طولانی برای دسترسی به خدمات غربالگری و درمانی هستند.
این سینه بند هوشمند توسط شرکت "نکست ویر تکنولوژی"(Nextwear Technology) که یک شرکت توسعه فناوری های پوشیدنی مستقر در ابوجای نیجریه است، تولید شده است.
"کمیسولا بولارینوا"(Kemisola Bolarinwa) مهندس رباتیک که این سینه بند هوشمند را توسعه داده است، می گوید: مادر عزیز من در سال ۲۰۱۷ به سبب مبتلاشدن به سرطان سینه در بیمارستانی در نیجریه درگذشت، آن هم بدین سبب که بیماری وی دیر تشخیص داده شد.
وی ادامه داد: من در آن بیمارستان، زنانی را در گروههای سنی مختلف شامل حتی نوجوانان دیدم که از سرطان سینه رنج می بردند. آن زمان بود که احساس کردم باید دِین خودرا برای مبارزه با این بیماری ادا کنم.
سنسورهای کوچک فراصوت این سینه بند هوشمند با باتری کار می کنند و با یک اپلیکیشن موبایلی یا تحت وب همگام سازی می شود.


خانم "بولارینوا" توضیح داد: این سینه بند نشان خواهد داد که آیا یک تومور، خوش خیم(بی ضرر) یا بدخیم(خطرناک) است. این سینه بند باید حداکثر ۳۰ دقیقه روی سینه ها بسته شود تا نتیجه بررسی خودرا نشان دهد. این برنامه همین طور دارای یک رابط برای انتقال نتیجه به پزشک است.
در صورتیکه زنان هم اکنون باید برای غربالگری سرطان سینه به پزشک مراجعه کنند، "بولارینوا" می گوید که زنان می توانند با خیال آسوده و بسادگی از این دستگاه در خانه استفاده کنند.
وی می گوید: اگر سرطان سینه با این سینه بند هوشمند بموقع تشخیص داده شود، به احتمال فراوان قابل درمان و کنترل خواهد بود و جان بیماران نجات پیدا می کند.
این شرکت به مدت چهار سال بر روی این سینه بند هوشمند کار کرده است و امیدوار است تا ماه ژوئیه سال جاری آنرا به بازار عرضه نماید.
"بولارینوا" می گوید: ما یک کارآزمایی محلی انجام دادیم و به دقت حدود ۷۰ درصدی رسیدیم. حالا روی رسیدن به دقت ۹۵ تا ۹۷ درصدی کار می نماییم.
گفتنی است که این سینه بند هنوز قیمت گذاری نشده است.
طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، سرطان سینه هم اکنون شایع ترین نوع سرطان در بین زنان در جنوب صحرای آفریقا است و تنها در سال ۲۰۲۰ بیش از ۱۲۹ هزار مورد مبتلاشدن در این منطقه گزارش شده است.
این در حالیست که تخمین ها برای نرخ بقا و امید به زندگی پنج ساله در این منطقه کمتر از ۵۰ درصد است.
سازمان بهداشت جهانی می گوید از هر دو زن مبتلا به این بیماری، یک نفر در پنج سال بعد از تشخیص، جان خودرا از دست داده است، در صورتیکه این رقم در ایالات متحده آمریکا از هر پنج زن سیاه پوست، یک نفر و از هر ۱۰ زن سفیدپوست، یک نفر است.
منبع:

1401/01/09
12:10:59
5.0 / 5
509
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان گردو دانلود