تازه ترین پیاده روی فضایی بیرون از ایستگاه فضایی بین المللی انجام شد

تازه ترین پیاده روی فضایی بیرون از ایستگاه فضایی بین المللی انجام شد

دو فضانورد ˮناساˮ و ˮآژانس فضایی اروپاˮ طی تازه ترین راهپیمایی خود، چندین کار مربوط به تعمیر و تعویض قطعات را در خارج از ایستگاه فضایی بین المللی انجام دادند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، دو فضانورد طی یک پیاده روی فضایی، به رغم اینکه به سبب نقص در لباس فضایی توانستند به کندی کنند، چندین کار مربوط به تعمیر و نصب را در بیرون از "ایستگاه فضایی بین المللی" (ISS) انجام دادند.
"راجا چاری" (Raja Chari)، فضانورد ناسا و "ماتیاس مورر" (Matthias Maurer)، فضانورد "آژانس فضایی اروپا" (ESA) طی این پیاده روی فضایی، شش ساعت و ۵۴ دقیقه را برای انجام دادن کارهایی بمنظور بازیابی و گسترش تجهیزات نصب شده در قسمت بیرونی ایستگاه فضایی بین المللی صرف کردند.
چاری و مورر ابتدا قرار بود بعد از خروج از قفل هوایی "کوئست" (Quest) ایستگاه فضایی، به بخش های متفاوتی بروند اما مشکل در نگه داشتن دوربین فیلمبرداری روی کلاه مورر، شروع کارهای برنامه ریزی شده آنها را حدود یک ساعت به تاخیر انداخت. در نهایت، چاری از یک سیم یدکی برای نگه داشتن دوربین کلاه ایمنی مورر و واحد نور مربوط به آن بهره برد تا مطمئن شود که واحد کنترل ماموریت، دید واضحی از پیشرفت مورر طی راهپیمایی فضایی دارد.


هنگامی که این مشکل حل شد، مورر به سمت کابل داده ای حرکت کرد که قرار بود برای دوربینی که بعدا در راهپیمایی فضایی جایگزین شد، مورد استفاده قرار بگیرد. در همین حال، چاری آماده حرکت در انتهای بازوی روباتیک "Canadarm۲" بود که توسط فضانوردان دیگر "کایلا بارون" (Kayla Barron) و "تام مارشبرن" (Tom Marshburn) از داخل ایستگاه فضایی کنترل می شد.
"استفانی ویلسون" (Stephanie Wilson)، فضانوردی که بعنوان هماهنگ کننده راهپیمایی فضایی از واحد کنترل ماموریت در هیوستون خدمت رسانی می کرد، اظهار داشت: ما از اینکه راجا فرصتی برای یک راهپیمایی دوستانه با کایلا و تام دارد، هیجان زده هستیم.
ایستگاه فضایی دارای شش رادیاتور است. سه رادیاتور در هر طرف آن قرار گرفته اند که برای جذب گرما و نگه داشتن ماژول ها در دمای قابل قبول استفاده می شوند. یک جفت شلنگ انعطاف پذیر که یکی از رادیاتورها را به یک ماژول متصل می کرد، آمونیاک را نشت می کرد که به پیاده روی فضایی در سال ۲۰۱۷ برای تخلیه شلنگ ها و برداشتن آنها منجر گردید.
شلنگ های نشت کرده در سال بعد به زمین بازگردانده شدند و در سال ۲۰۱۹ تعمیر و باردیگر راه اندازی شدند. چاری طی این پیاده روی جدید، شلنگ های انعطاف پذیر را باردیگر نصب کرد، استفاده از رادیاتور مربوطه را بازیابی کرد و توانست وظیفه اصلی برنامه ریزی شده برای این پیاده روی فضایی را تکمیل کند. در همین حال، مورر، راه اندازی کابل جدید را به انتها رساند.


واحد کنترل ماموریت در مرحله بعد فرمان داد که هر دو فضانورد در بخش خرپایی "پورت ۳" (Port 3) با یکدیگر ملاقات داشته باشند تا روی برداشتن و جایگزین کردن دوربین فیلمبرداری قدیمی با یک دوربین وضوح بالا و درگاه ارتباطات بی سیم کار کنند. چاری بعد از تعویض، کابلی را که قبلا توسط مورر هدایت شده بود، به پشت دوربین جدید متصل کرد و آنرا آنلاین کرد.
آزمایش نشان داد که نصب با موفقیت انجام شده است. سپس، چاری و مورر با دوربین قدیمی و سایر ابزارها به سمت قفل هوایی برگشتند.
منبع:

1401/01/05
12:59:26
5.0 / 5
546
تگهای خبر: آنلاین , ارتباطات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲