همکاری غیرمنتظره دو رقیب سرسخت برای پرتاب ماهواره به مدار زمین

همکاری غیرمنتظره دو رقیب سرسخت برای پرتاب ماهواره به مدار زمین

گردو دانلود: شرکت ˮوان وبˮ در پی قطع همکاری خود با روسیه اعلام نموده است که می خواهد ماهواره های خودرا با همکاری شرکت ˮاسپیس ایکسˮ به مدار زمین پرتاب کند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از رویترز، هفته ها پس از آن که مسکو، پرتاب ماهواره های شرکت انگلیسی "وان وب" (OneWeb) را از "پایگاه فضایی بایکونور" (Baikonur Cosmodrome) لغو نمود، این شرکت اعلام نمود که قراردادی را با شرکت "اسپیس ایکس" (SpaceX) امضا نموده است تا ماهواره های خودرا به مدار زمین بفرستد.
شرایط قرارداد با اسپیس ایکس که رقیب مستقیم وان وب در صنعت درحال رشد ماهواره ها محسوب می شود، فاش نشد.
وان وب در اوایل ماه جاری، پرتاب برنامه ریزی شده ۳۶ ماهواره از پایگاه فضایی بایکونور را کنسل کرد و به سبب درخواست های لحظه آخری که مسکو به این شرکت تحمیل کرد، به روابط خود با "سازمان فضایی فدرال روسیه" یا "روسکوسموس" (Roscosmos) تمام کرد. این درخواست ها، تضمین عدم استفاده از فناوری وان وب برای اهداف نظامی را در بر داشت.
راه اندازی پرتاب ماهواره های وان وب، در بحبوحه تشدید تنش ها بین روسیه و دولت های عضو ناتو همچون انگلستان شروع شده بود. این تنش ها، بر سر تحریم های اقتصادی اعمال شده مقابل مسکو توسط غرب بود که در واکنش به حمله روسیه به اوکراین صورت گرفت.
دولت انگلستان که سهامی در وان وب دارد، اظهار داشت که باتوجه به بحران اوکراین، درحال بررسی مشارکت خود در پروژه های بیشتر با روسیه است.
این شرکت انگلیسی انتظار دارد که اولین پرتاب خود با همکاری اسپیس ایکس را در اواخر سال جاری انجام دهد تا ماهواره های مورد نظر را به مجموعه ۴۲۸ ماهواره ای که در مدار پایین زمین قرار دارند، اضافه کند.
"نیل مسترسون" (Neil Masterson)، مدیر اجرائی وان وب اظهار داشت: با اجرای این طرح های پرتاب، ما در راه تکمیل ساخت ناوگان کامل ماهواره های خود هستیم.
وان وب که می خواهد پهنای باند جهانی را بوسیله شبکه ای که در نهایت متشکل از ۶۵۰ ماهواره است، عرضه نماید، توسط دولت انگلستان و غول مخابراتی هند موسوم به "بهارتی گلوبال" (Bharti Global) در سال ۲۰۲۰ از ورشکستگی نجات یافت. شرکت فرانسوی "یوتل ست" (Eutelsat) و شرکت ژاپنی "سافت بانک" (SoftBank) از دیگر سرمایه گذاران وان وب هستند.
ماهواره های "استارلینک" (Starlink) شرکت اسپیس ایکس، یکی از چندین سرمایه گذاری در تجارت ماهواره ای به شمار می روند که به سرعت درحال رشد است و دسترسی به اینترنت را برای مناطقی که به سایر سرویس ها دسترسی ندارند یا دسترسی برای آنها دشوار است، فراهم می آورد.
منبع:

1401/01/02
18:41:58
5.0 / 5
520
تگهای خبر: اینترنت , پروژه , سرویس , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳