کشف فسیل یک دایناسور زرهی در چین

کشف فسیل یک دایناسور زرهی در چین

گردو دانلود: دانشمندان آرایه جدیدی از دایناسورهای ˮزره ​​پوشˮ(Thyreophora) مربوط به دوره ژوراسیک اولیه را در استان یوننان در جنوب غربی چین پیدا کردند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از چاینادیلی، یافته های این مطالعه در مجله eLife انتشار یافته است و بگفته تیم تحقیقاتی مهره داران دانشکده علوم زیستی دانشگاه یوننان چین حاصل تحقیق بر روی یک اسکلت جزئی مرتبط که شامل عناصر جمجمه، استخوان بندی محوری، اندام حرکتی و اجزای زرهی بوده، است.
آرایه جدید، "Yuxisaurus kopchicki" نام دارد و برمبنای خیلی از آتاپومورفی های جمجمه و بعد از جمجمه شناسایی شده است. به جهت اینکه کار بررسی جانداران، شامل جانوران و گیاهان، ساده تر شود، آنها را رده بندی می کنند. در رده بندی جانداران، که به آن آرایه شناسی (تاکسونومی) هم گفته می شود، هر جانداری در جایگاه ویژه ای از نظر دسته بندی قرار می گیرد. به هر سطح از طبقه بندی، یک آرایه(Taxon) گفته می شود.
در شاخه بندی جانداران، خودجداریختی یا آتاپومورفی(Autapomorphy) نوعی خاص از هم جداریختی است که به هیچ وجه در گروههای دور یا نزدیک بصورت مشابه، وجود نداشته باشد.
اعتقاد بر این است که دایناسورهای زره ​​پوش در ۱۵۰ میلیون سال پیش در اواخر ژوراسیک زندگی می کردند.
فسیل این دایناسور برای نخستین بار در روستای جیااوجیادیان، شهر یوکسی یوننان چین پیدا شد و بنا بر گزارش ها ۱۹۰ میلیون سال پیش در طبقات ژوراسیک پایین مدفون شده بوده است.
"بی شاندونگ"(Bi Shundong) نویسنده مطالعه اظهار داشت: این نخستین دایناسور زره پوش شناخته شده است که تا حالا در آسیا پیدا شده است.
منبع:

1400/12/27
19:24:14
5.0 / 5
512
تگهای خبر: دانشگاه , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴