آموزش جراحی در فضا!

آموزش جراحی در فضا!

شرکت ˮاسپیس ایکسˮ با همکاری دانشگاه ˮآریزوناˮ و سازمان غیرانتفاعی ˮبنر هلثˮ میزبان یک برنامه آموزشی جدید در حوزه جراحی فضایی خواهند بود تا فضانوردان جراح یا جراحان فضانورد در آینده بتوانند زندگی افراد را در وضعیت دشوار سفرهای فضایی نجات دهند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، کارهای ضروری و ابتدایی مانند آشامیدن آب در فضا به سبب تأثیرات شرایط ریزگرانش می تواند چالش برانگیز باشد. بدین سبب تصور کنید انجام عمل جراحی در فضا چقدر دشوار خواهد بود.
حالا یک بیانیه مطبوعاتی نشان میدهد که شرکت پیشگام "اسپیس ایکس" در کنار دانشگاه "آریزونا" و سازمان غیرانتفاعی "بنر هلث"(Banner Health) در تلاشی برای آغاز به مقابله با این مشکل، میزبان نخستین فلوشیپ جراحی هوافضا خواهند بود که از ماه ژوئیه شروع می شود.
این نخستین برنامه آموزشی فلوشیپ در ایالات متحده خواهد بود که فراتر از آموزش مسائل ابتدایی پزشکی برای فضانوردان است و در زمینه جراحی هوافضا قدم می گذارد.
اساساً هدف از این برنامه، آموزش فضانوردان جراح یا جراحان فضانورد در آینده است که با هدف زنده نگه داشتن کاوشگران فضایی به فضا سفر خواهند کرد.
این فلوشیپ جراحی هوافضایی موسوم به "APEX"، جراحان و پزشکان متخصص را در ایالات متحده گرد هم می آورد و به آنها کمک می نماید تا برای کار در حوزه پزشکی هوافضا آماده شوند.
در بیانیه دپارتمان علوم بهداشت دانشگاه "آریزونا" آمده است که نخستین فلوشیپ تحصیلی در نوع خود، پزشکان را برای کار در حوزه پزشکی هوافضا و ارائه حمایت های جراحی و مراقبت های حیاتی در محیط های دشوار آماده می کند.
فارغ التحصیلان این دوره، قسمتی از تیم های پزشکی را می سازند که در ماموریت های آتی که توسط "اسپیس ایکس"، ناسا و سایر برنامه های فضایی پرتاب می شوند، خدمت می کنند.
علاوه بر این، فارغ التحصیلانی که گواهینامه مخصوص پزشکی هوافضایی را دریافت می کنند، با عنوان "جراح پرواز" شناخته خواهند شد.
تلاش برای "اولین جراحی در فضا"
فلوشیپ APEX از ماه ژوئیه شروع خواهد شد و به مدت یک سال ادامه خواهد داشت و بر چندین موضوع مختلف همچون ارائه مراقبت های پزشکی در محیط های دشوار و با محدودیت منابع تمرکز خواهد داشت.
"ناتانیال سوپر"، مدیر اجرائی جراحی عمومی در "هلث بنر"، اظهار داشت: افرادی که در این برنامه آموزش می بینند، نه فقط واجد شرایط حمایت شخصی از برنامه فضایی خواهند بود، بلکه در توسعه ابزارها و روش های لازم برای تسهیل این امر نیز پیشرو خواهند بود.
وی ادامه داد: این مرحله ی هیجان انگیز بعدی در اکتشافات فضایی است و من واقعاً هیجان زده و مشتاقم که مؤسسه ما در این کار جدید مشارکت دارد.
شرکت کنندگان در این دوره همین طور این فرصت را خواهند داشت که ۶ ماه را برای انجام تحقیقات با "اسپیس ایکس" که یک ارائه دهنده پیشرو در پرتاب های فضایی در جهان است، صرف کنند. آنها می توانند در یک یا چند مکان از سه مقر "اسپیس ایکس" شامل مقر آن در نزدیکی لس آنجلس، مرکز ساخت و پرتاب "استارشیپ" در بوکا چیکای تگزاس و مرکز فضایی "کندی" در کیپ کاناورال فلوریدا آموزش ببینند.
دکتر "آنیل منون"، مدیر سابق پزشکی "اسپیس ایکس" که حالا فضانورد ناسا است، می گوید: این دوره فلوشیپ، «پیشگامانه» است. من گمان می کنم در ۱۰ سال آینده، یکی از این افراد نخستین عمل جراحی را در فضا و امیدوار هستم در مریخ انجام دهد.
با حمایت شرکت پیشروی "اسپیس ایکس" که هدف آن رسیدن به سیاره سرخ در دهه ۲۰۳۰ است، ممکنست به زودی با نخستین جراحی فضایی جهان مرزهای جدیدی را فتح نماییم. این در حالیست که "ایلان ماسک" مؤسس شرکت "اسپیس ایکس" بتازگی ادعا کرده است که نخستین انسان ها در سال ۲۰۲۹ قدم به مریخ خواهند گذاشت.1400/12/27
11:57:25
5.0 / 5
587
تگهای خبر: دانشگاه , شركت , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲