شروع فاز یک آزمایش ۳ واکسن مختلف برای ایدز توسط شرکت مدرنا

شروع فاز یک آزمایش ۳ واکسن مختلف برای ایدز توسط شرکت مدرنا

گردو دانلود: شرکت ˮمدرناˮ آزمایش فاز یک 3 واکسن جدید مبتنی بر تکنولوژی ام آران ای پیامرسان خودرا برای پیش گیری از مبتلاشدن به بیماری ایدز شروع کرد.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، شرکت بیوتکنولوژی "مدرنا"، با همکاری مؤسسه ملی آلرژی و بیماریهای عفونی آمریکا، فاز اول آزمایش انسانی واکسن های ام آران ای اچ آی وی خودرا آغاز نموده است که سه فرمول مختلف برای ایجاد ایمنی در مقابل ویروس HIV را آزمایش می کند. این آزمایش دومین آزمایشی است که توسط این شرکت امسال میلادی برای آزمایش واکسن های mRNA ایدز به راه افتاده است.
"آنتونی فائوچی"، مدیر مؤسسه ملی آلرژی و بیماریهای عفونی آمریکا در اطلاعیه ای که شروع فاز اول این آزمایشات را اعلام کرد، اظهار داشت: رسیدن به واکسن HIV یک چالش علمی دشوار است. با موفقیت واکسن های ایمن و بسیار مؤثر کووید-۱۹، ما حالا فرصتی هیجان انگیز داریم تا ببینیم آیا فناوری mRNA می تواند به نتایج مشابهی در مقابل عفونت حاصل از ویروس HIV برسد یا خیر.
این کارآزمایی فاز یک، حدود ۱۰۰ بزرگسال سالم را با هدف اولیه ارزیابی ایمنی و پاسخ های ایمنی به سه فرمولاسیون مختلف واکسن mRNA شامل شده است. هر فرد سه دوز از فرمول mRNA اختصاص داده شده خودرا در یک دوره ۶ ماهه دریافت خواهدنمود.
به همان روشی که واکسن های mRNA کووید-۱۹ برای آموزش سیستم ایمنی برای پاسخ دادن به پروتئین سنبله روی سطح ویروس "SARS-CoV-۲" طراحی شده اند، این واکسن های تجربی بر روی معادل آن در ویروس HIV و هدف آنتی ژن پروتئین سنبله آن تمرکز می کنند.
این پروتئین روی سطح ذرات HIV بسیار پیچیده تر از پروتئین سنبله ویروس کرونا است، بدین سبب مدرنا سه فرمول mRNA مختلف را برای آزمایش توسعه داده است که هر کدام پروتئین را کمی متفاوت کد می کنند.
انتظار می رود این آزمایش تا اواسط سال ۲۰۲۳ ادامه داشته باشد. در آن مرحله، امید می رود یکی از سه فرمولاسیون، پاسخ های ایمنی قوی نشان دهد و آزمایشات فاز ۲ شروع شود.
این آزمایش با همکاری سازمان "ابتکار بین المللی واکسن ایدز"(IAVI) اجرا می شود و درحال آزمایش یک روش منحصر به فرد است که برای هدف قرار دادن سلول های ایمنی B و کمک به القای آنها به آنتی بادی های خنثی کننده گسترده(bnAbs) شناخته شده برای هدف قرار دادن HIV طراحی شده است.
این تکنیک واکسن سازی، "هدف گذاری جرملاین" نامیده می شود. آزمایش فاز ۱ درحال آزمایش دو فرمول mRNA مختلف است که یکی بعنوان آنتی ژنی برای پر کردن سلول های B ساده طراحی شده است، در صورتیکه دوز دوم از آنتی ژن متفاوتی استفاده می نماید که امیدوار است آن سلول ها را به bnAbs بالغ تقویت کند.
"استفان هاج"، رییس شرکت "مدرنا" می گوید: ایجاد ایمنی در مقابل HIV در گذشته با بهره گیری از فناوری های سنتی واکسن سازی، چالش برانگیز بوده است، اما او خوش بین است که mRNA می تواند یک استراتژی مؤثر باشد.
وی ادامه داد: در مدرنا ما معتقدیم که mRNA فرصتی برای اتخاذ نگاهی تازه به این چالش است. ما با راه اندازی دومین آزمایش واکسن HIV، درحال پیشبرد استراتژی خود برای پیش گیری از مبتلاشدن به بیماری مهلک ایدز هستیم و از قدرت پلت فرم mRNA خود برای تسریع در کشف یک واکسن محافظ در مقابل HIV استفاده می نماییم.
شرکت "مدرنا" طی چند ماه گذشته خط تحقیقات و تولید واکسن mRNA خودرا بطور شایان توجهی گسترش داده است. این شرکت در کنار این چند واکسن HIV، همزمان درحال بررسی تولید واکسن های mRNA برای پیش گیری از بیماری هایی نظیر آنفلوآنزا، "سیتومگالوویروس"(CMV)، "ویروس اپشتین بار"(EBV)، ویروس "هرپس سیمپلکس"، ویروس "واریسلا-زوستر" و یک واکسن جدید سرطان است.
منبع:

1400/12/26
16:41:37
5.0 / 5
497
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان گردو دانلود