کمک توربین های بادی به بقای موجودات دریایی!

کمک توربین های بادی به بقای موجودات دریایی!

گردو دانلود: آیا توربین های بادی می توانند به جان بخشیدن به آب های گرم کمک کنند و با افزایش کیفیت آب برای بقای موجودات دریایی، از زندگی آنها حمایت کنند؟


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل کانورسیشن، با افزایش تقاضا برای انرژی های تجدیدپذیر و توسعه تکنولوژیهای جدید برای توربین های شناور، توسعه توربین های بادی شناور در فواصل بیشتر از سواحل، امکان پذیر می شود.
مناطق وسیعی از فلات قاره بریتانیا هم اکنون برای توسعه این فناوری دردسترس است. "دیوید آتنبرو" این دریاهای فصلی را بعنوان تعدادی از پربارترین دریاها از نظر بیولوژیکی در این سیاره توصیف کرده است. در صورتیکه آنها تنها هفت درصد از اقیانوس را پوشش می دهند، تخمین زده می شود که حاوی حدود ۱۰ تا ۳۰ درصد از حیات در انتهای شبکه غذایی هستند.
برمبنای تحقیقات جدید، یکی از محصولات جانبی مزرعه بادی شناور این است که پایه های این توربین های شناور می تواند به معکوس کردن اثرات مخرب تغییرات آب و هوایی در چنین دریاهایی کمک نماید.
در دریاهای طبقه بندی شده فصلی، آب در طول زمستان کاملاً مخلوط می شود، اما در بهار به چند لایه تقسیم می شود و آب گرم حاصل از تابش نور خورشید بالای آب سردتر در زیر قرار می گیرد. تشکیل این "طبقه بندی" در طول بهار موجب انفجار عظیم حیات دریایی می شود، برای اینکه فیتوپلانکتون ها(جلبک های میکروسکوپی) در آب های سطحی گرم شکوفا می شوند و پایه یک زنجیره غذایی را می سازند که در نهایت از بقای ماهی ها، پرندگان دریایی و نهنگ ها حمایت می کند.
با این وجود، مواد مغذی در لایه سطحی به سرعت اشباع می شوند. بعد از این مرحله، رشد، به مواد مغذی بستگی دارد که از تلاطم های در رابطه با جزر و مد، بادها و امواج برآمده از اعماق آب تحریک می شوند. این تلاطم نه فقط مواد مغذی را تحریک می کند، بلکه اکسیژن را به لایه های تاریک و عمیق تر می رساند، جایی که گیاهان و حیوانات مرده در آن فرو می روند و می پوسند.
از آنجا که اکسیژن برای پوسیدن مورد نیاز است، این اختلاط به پوسیدگی موجودات مرده کمک می نماید و آنها را باردیگر به مواد مغذی مفید تبدیل می کند.
بروز تغییرات آب و هوایی به این معنا است که لایه بندی و طبقه بندی زودتر آغاز می شود و پلانکتون ها در بهار زودتر شکوفا می شوند، امری که با چرخه زندگی حیوانات بزرگتر هماهنگ نیست و در طول تابستان، این لایه بندی افزایش می یابد.
افزایش طبقه بندی و مدت آن، توانایی طبیعی را برای برانگیختن مواد مغذی حیاتی از اعماق به لایه سطحی آب گرم می کاهد و بدین سبب توانایی آنها برای حفظ اکوسیستم های دریایی را می کاهد.
با گرم شدن اقیانوس، اقیانوس کمتر قادر به نگهداری اکسیژن است که بطور بالقوه منجر به پایین آمدن کیفیت آب می شود.
بدین سبب مزارع بادی چه نقشی می توانند ایفا کنند؟ استقرار توربین های بادی در آب های عمیق تر، جایی که اقیانوس طبقه بندی شده است، یک منبع جدید و مصنوعی برای ایجاد تلاطم به وجود می آورد. آبی که از کنار پایه های توربین شناور می گذرد، موج هایی به وجود می آورد که موجب می شود لایه های گرم و سرد با هم مخلوط شوند. در حقیقت، پژوهشگران اخیراً تحقیقاتی را منتشر نمودند که نشان میدهد توربین های فراساحلی، حداقل اختلاط را دو برابر می کنند.
این افزایش تلاطم بطور بالقوه می تواند اثرات تغییر آب و هوا بر لایه بندی و طبقه بندی را خنثی کند و عرضه مواد مغذی به لایه سطحی و رسیدن اکسیژن به آب های عمیق را افزایش دهد. به سبب وجود همین موضوع است که ماهی گیری اغلب در نقاط کم عمق انجام می شود که لایه های مختلف اقیانوس در آنها با هم مخلوط شده اند.
بنظر می رسد توربین های دریایی می توانند به دریاهای فصلی کمک کنند تا بهره ورتر و غنی تر شوند، تنوع زیستی بیشتری داشته باشند و ماهی های بیشتری را حمایت کنند. بنابراین، طراحی دقیق توربین و برنامه ریزی مزرعه بادی می تواند ابزار مهمی در نبرد برای نجات این اکوسیستم های مهم از بدترین تأثیرات تغییرات آب و هوایی باشد.
منبع:

1400/12/23
12:22:56
5.0 / 5
565
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴