ساخت دستگاه مترجم گریه نوزاد

ساخت دستگاه مترجم گریه نوزاد

گردو دانلود: یک استارتاپ توسعه هوش مصنوعی از فناوری یادگیری ماشینی برای ترجمه گریه نوزادان بهره برده است تا هوش مصنوعی بتواند به والدین و نوزادانشان کمک نماید به هم نزدیکتر شوند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، نوزادان با انواع گریه ها، نیازهای خودرا بازگو می کنند، اما در مواقعی والدین قادر به فهم دقیق نیاز آنها نیستند و به کمک برای برقراری ارتباط با کودک خود احتیاج دارند.
حالا بگفته یک استارتاپ مستقر در سوئیس و اسپانیا موسوم به "زوندریم"(Zoundream)، این کمک می تواند به شکل هوش مصنوعی و یک دستگاه اختصاصی باشد که آنچه را که آنها «زبان جهانی نوزادان» می نامند، ترجمه می کند.
"روبرتو ایانونه" مدیرعامل این استارتاپ در مصاحبه ای در کنگره جهانی موبایل در بارسلون اظهار داشت: هر بار که یک نوزاد گریه می کند، چیزی می خواهد. ایده شرکت ما از این اصل نشات می گیرد که کودکان برای نیازهای مختلف، به اشکال متفاوتی گریه می کنند.
بااینکه قرار گرفتن کلمات کودک و هوش مصنوعی در کنار هم ممکنست تصوری از فیلم های علمی-تخیلی را به ذهن متبادر کند، اما بنظر می رسد دستگاه این استارتاپ خوب عمل می کند، البته "ایانون" تاکید می کند که این دستگاه به هیچ وجه جایگزینی برای شهود عینی والدین نیست و تنها بعنوان یک نیروی کمکی عمل می کند که توانایی های والدین را در تشخیص نیازهای کودک می افزاید.
وی اظهار داشت: دستگاه ما مطلقاً جایگزینی برای نقش والدین در درک نیازهای نوزادان ساخته نشده است، بلکه در حقیقت راهی برای ایجاد اعتماد به نفس و جلب توجه بیشتر به نحوه گریه نوزاد و نیازهای اوست.
"زوندریم" از نرم افزار یادگیری ماشینی برای تجزیه و تحلیل هزاران ساعت گریه بین المللی نوزادان استفاده نمود. سپس این گریه ها را به چهار دسته مختلف تقسیم بندی کرد: گرسنگی، درد، باد معده و میل به آغوش کشیده شدن.
این شرکت توسط "ایانون" در کنار یک دانشمند داده به نام "آنا لاگونا" تأسیس شده است.
"ایانون" توضیح داد: زمانی که برای نخستین بار این کار را شروع کردیم، چند دستگاه ضبط صوت ارزان خریدیم و از برخی والدین خواستیم و حتی به تعدادی از آنها پول دادیم تا صدای نوزادشان را از نزدیک ضبط نماییم.
وی می گوید: این یک پروسه بسیار وقت گیر بود، اما حداقل یک شروع بود. سپس، بمحض این که میسر شد، ما دستگاه خودرا توسعه دادیم که اساسا یک ضبط کننده بود که تمام صداهایی را که شامل گریه کودک نبود، فیلتر می کرد.
وی ادامه داد: این برای حفظ حریم خصوصی خوب بود و همین طور به این معنا بود که دیگر مجبور نبودیم ساعات زیادی را صرف فیلتر کردن دستی صداهایی غیر از گریه نوزادان نماییم. این روش واقعاً آغاز به ارائه برخی داده های مهم به ما کرد.
وی همین طور بر نقش علم "نوای گفتار"(Prosody) در رشد اولیه نوزادان تاکید کرد که اساساً توانایی آنها در تشخیص و برقراری ارتباط بوسیله آهنگ های ملودیک بجای گفتار است. این امر از همان ابتدای رشد و در صورتیکه در رحم مادر هستند، در آنها ریشه دوانده است. "ایانون" می گوید که این زبان، "زبانِ خودِ کودک" است و در تحقیقات شرکت نقشی اساسی دارد.
حالا قدم بعدی ورود این دستگاه مترجم به بازار است، چیزی که بگفته "ایانون" تا تابستان سال جاری صورت خواهد گرفت.
"ایانون" در مورد حریم خصوصی کودکان و سوال در مورد این که آیا والدین از این کار راضی هستند نیز اظهار داشت: والدین عاشق فناوری هستند، چونکه استفاده از این دستگاه بسته به نیازهای والدین متفاوت می باشد. بدین سبب همه به دلیلهای مختلف آنرا دوست دارند.
وی ادامه داد: بطور کلی اینطور نیست که والدین هیچ سرنخی از چراییِ گریه نوزادشان نداشته باشند و ندانند که کودک بیشتر اوقات چه می خواهد. اما گاهی اوقات اینچنین است، به ویژه برای والدینی که صاحب نخستین فرزند خود شده اند. در موقعیت های دیگر نیز اینطور است که والدین با خود می گویند فکر می کنم که می دانم فرزندم چه می خواهد، اما من همچنان دوست دارم تاییدیه بگیرم.
منبع:

1400/12/14
10:59:57
5.0 / 5
754
تگهای خبر: آهنگ , شركت , فناوری , موبایل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان گردو دانلود