یک کشف غیرمنتظره برای درمان سرطان ریه

یک کشف غیرمنتظره برای درمان سرطان ریه

به گزارش گردو دانلود پژوهشگران آمریکایی به کشف غیرمنتظره ای دست یافته اند که می تواند به درمان سرطان ریه کمک نماید.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از نیوز مدیکال نت، یک کشف غیرمنتظره در "مرکز سرطان دانشگاه ویرجینیا"(UVA Cancer Center) به دانشمندان امکان داد تا پیشروی "سرطان ریه سلول کوچک" (SCLC) را در موش های آزمایشگاهی متوقف کنند. این یافته غافلگیرکننده می تواند راه را برای به کار گرفتن روش درمانی جدید در انسان ها هموار کند.
این گروه پژوهشی به سرپرستی دکتر "کوان سیک پارک"(Kwon-Sik Park) و دکتر "جان بوشولر"(John Bushweller)، به دنبال درک کردن یک جهش در ژن "EP300" و نقش آن در تشکیل تومورهای سرطان ریه سلول کوچک بودند. آزمایش های آنها نشان داد که این ژن، پروتئینی با خواص اعجاب انگیز می سازد که هم می تواند سرطان ریه سلول کوچک را تقویت کند و هم به پیشگیری از آن بپردازد. پژوهشگران با پیشگیری از عملکرد ژن بعنوان یک محرک تومور، توانستند از تشکیل شدن و گسترش سرطان جلوگیری نمایند. این مورد هم در نمونه های سلولی و هم در موش های آزمایشگاهی صادق بود.
نقش اساسی این پروتئین در تشکیل تومور، آنرا به یک هدف فریبنده برای پژوهشگرانی تبدیل می کند که به دنبال توسعه درمان های جدید برای سرطان ریه سلول کوچک هستند که یک نوع سرطان فوق العاده خطرناک به حساب می آید. به صورت کلی، بقای پنج ساله برای بیماران مبتلا به این سرطان، تنها حدود هفت درصد تشخیص داده شده است.
دکتر پارک اظهار داشت: قابل توجه ترین جنبه یافته های ما این است که صدمه پذیری منحصر به فرد EP300 را در سطح مولکولی توضیح دادیم. با عنایت به جهش های مکرر EP300 که در طیف وسیعی از انواع سرطان یافت می شوند، امیدوارم که مفهوم هدف گیری دامنه "KIX" در ژن EP300، کاربرد کلی تری برای درمان سرطان داشته باشد.
سرطان ریه سلول کوچک
سرطان ریه سلول کوچک، مسئول حدودا ۱۳ درصد از موارد تشخیص داده شده سرطان ریه است. معمولاً هنگامی که بیماران زودتر و قبل از انتشار سرطان به خارج از ریه شناسایی می شوند، درمان نتایج بهتری دارد اما این سرطان به سرعت پیشروی می کند و اغلب بعد از گسترش یافتن کشف می شود. سیگار کشیدن، یکی از عوامل اصلی خطر است. گزینه های درمانی کنونی، جراحی، شیمی درمانی، پرتودرمانی و ایمنی درمانی را شامل می شوند اما این روش ها برای بیشتر بیماران، سرطان را درمان نمی کنند. این بدان معناست که نیاز فوری به گزینه های بهتر وجود دارد.
یافته های جدید این گروه پژوهشی، یک روش جدید را معرفی می کند. دکتر پارک و گروهش هنگام بررسی نقش ژن EP300 در توسعه سرطان ریه سلول کوچک، با استفاده از موش هایی که مورد مهندسی ژنتیک قرار گرفته بودند، به کشف اعجاب انگیز خود دست پیدا کردند. آنها دریافتند پروتئینی که این ژن می سازد، می تواند تشکیل شدن تومور را تقویت و سرکوب کند. به نظر می آید یک مولفه یا دامنه پروتئین به رشد سرطان می انجامد؛ در حالیکه مولفه دیگری مانع آن می شود.
دانشمندان به بررسی بیشتر دامنه محرک معروف به KIX پرداختند و دریافتند که برای پیشروی سرطان ریه سلول کوچک ضروری می باشد. سرطان بدون این مولفه نمی تواند وجود داشته باشد.
به قول پژوهشگران، این نتایج نشان می دهند که هدف قرار دادن KIX می تواند راهی برای درمان سرطان ریه سلول کوچک عرضه نماید. آنها KIX را یک صدمه پذیری منحصربه فرد در سرطان ریه سلول کوچک نامیدند.
برای کشف این صدمه پذیری جدید، پارک بلافاصله به دکتر بوشولر از و "تیم بندر"(Tim Bender)، دانشجوی مقطع دکتری دانشگاه ویرجینیا اطلاع داد که پیش تر هدف قرار دادن دامنه KIX را در نظر داشتند. بدین ترتیب، بلافاصله یک همکاری مثمر ثمر شکل گرفت.
بوشولر اظهار داشت: علیرغم این داده ها، ما بسیار هیجان زده هستیم که توسعه دارویی را دنبال نماییم که دامنه KIX را هدف قرار می دهد چونکه احیانا کاربردهای گوناگونی برای درمان سرطان، بخصوص سرطان ریه سلول کوچک و لوسمی خواهد داشت.
پژوهشگران خوشحال هستند که همکاری آنها چنین پیشروی امیدوارکننده ای را در کوشش برای توسعه درمان های بهتر برای سرطان ریه سلول کوچک عرضه کرده است. پارک تصریح کرد: این پژوهش، یکی از بهترین نمونه ها برای همکاریهای بینارشته ای به حساب می آید که در دانشگاه ویرجینیا انجام شده است.
این پژوهش، در مجله "Science Advances" به چاپ رسید.1400/12/10
14:49:20
5.0 / 5
671
تگهای خبر: دانشجو , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان گردو دانلود