یک سیستم هشدار جدید برای جلوگیری از برخورد ماهواره ها در فضا

یک سیستم هشدار جدید برای جلوگیری از برخورد ماهواره ها در فضا

پژوهشگران آمریکایی، یک سیستم هشدار جدید را توسعه داده اند که می تواند به جلوگیری از برخورد ماهواره ها در فضا کمک نماید.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، شاید یک سیستم هشدار برخورد جدید بتواند به اپراتورهای ماهواره ای کمک نماید تا کمی آسوده باشند.
اولین نمونه این سیستم که توسط "اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا"(NOAA) توسعه یافته است، برای هشدار دادن به اپراتورها در زمانی که فضاپیمای آنها در راه برخورد با جسم دیگری قرار دارد، طراحی شده است. باتوجه به شلوغی مدار زمین، این یک نگرانی واقعی و فزاینده است.
این سیستم موسوم به "OADR"، یک پایگاه داده در فضای ابری است که جمعیت رو به رشد در مدار زمین را بررسی می کند و در صورت وجود خطر برخورد، هشدار می دهد؛ همان گونه که ممکنست در صورت قرار گرفتن در راه طوفان، هشدار آب و هوا را دریافت کنید.
این کار به این صورت انجام می شود که OADR، داده های شرایط فضا را از سنسورهای زمینی جمع آوری می کند که همراه با یکدیگر، بیشتر کره زمین را پوشش می دهند. OADR هم به ایستگاه های زمینی وابسته به دولت آمریکا و هم به شبکه ای از ایستگاه های تجاری خصوصاً در نیمکره جنوبی زمین مرتبط می باشد. همین طور این داده ها، مشاهدات مربوط به آب و هوای فضا و برنامه های زنده ماهواره ها را شامل می شوند.
سیستم OADR، همه این داده ها را دریافت می کند و تصویری از محیط مداری ارائه می دهد که نهایتاً برای ارزیابی وجود اتصالات و برخورد نزدیک بین اجرام در مدار استفاده می شود. در صورت وجود این موارد، OADR می تواند آن داده ها را بعنوان نوعی پیش بینی آب و هوا به اپراتورهای ماهواره ای برساند و در حالت ایده آل، به آنها چند روز فرصت دهد تا ماهواره خودرا از مسیر خارج کنند.
"اسکات لئونارد"(Scott Leonard)، مشاور ویژه مدیر اداره تجارت فضایی در اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا، در یک کنفرانس مطبوعاتی اظهار داشت: اعلام طوفان، یک احتمال را نشان میدهد که بطور مداوم با به دست آوردن داده های جدید تغییر می کند. این یک ارتباط مشابه است.
سیستم OADR هنوز درحال توسعه است. سیستم تازه رونمایی شده، یک نمونه ابتدایی است. بگفته لئونارد، گروه OADR هنوز باید تعدادی از پیچیدگی ها را با فرآیندهای مربوط به جمع آوری و پیش بینی خودکار داده ها برطرف کند. اگر همه چیز طبق برنامه جلو برود، OADR تا سال ۲۰۲۴ شاهد اولین عملیات عمومی خواهد بود و تا سال ۲۰۲۵ بطور کامل عملیاتی خواهد شد.
هم اکنون، برخی از شرکت های تجاری وجود دارند که این نوع خدمات بررسی فضا را ارائه می دهند اما سازندگان OADR امیدوارند که این سیستم در نهایت، داده های بیشتری نسبت به این خدمات داشته باشد و قابلیت های پیش بینی بهتری را جهت راه اندازی شامل شود.
این مساله که مدار زمین درحال شلوغ شدن است را به سختی می توان مانند یک راز نگه داشت. هم اکنون، حداقل ۲۳ هزار جسم با قطر ۱۰ سانتی متر یا بیشتر در فضا وجود دارد. افزایش این عدد در قرن بیست و یکم شروع شد و از سرعت آن کاسته نمی گردد. انتظار می رود که تا سال ۲۰۳۰، ۵۷ هزار ماهواره جدید وجود داشته باشد.
برخورد در فضا فقط یک داستان فانتزی و کابوس نیست. بعنوان نمونه، یک ماهواره نظامی چینی در سال گذشته، با یک قطعه موشک ۲۵ ساله روسی برخورد کرد. بنظر می رسد ماهواره های "استارلینک"(Starlink) شرکت "اسپیس ایکس"(SpaceX) که ممکنست روزی از بیش از ۴۰ هزار ماهواره را شامل شوند، دلیل خاصی برای هشدار باشند.
سیستم OADR در نظر گرفته شده است تا بطور پیشگیرانه، بزرگترین تهدیدها را پیگیری کند اما احیانا مدتی زمان خواهد برد تا هر سیستمی بتواند میلیونها جسم ریز را در مدار ردیابی کند؛ همه چیز از زباله گرفته تا تکه های فلز که همگی می توانند باتوجه به سرعت حرکت در آنجا، لطمه فاجعه باری را به بار آورند.1400/12/03
20:42:46
5.0 / 5
607
تگهای خبر: خدمات , سنسور , شركت , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان گردو دانلود