روش جدیدی برای بازسازی استخوان های لطمه دیده

روش جدیدی برای بازسازی استخوان های لطمه دیده

گردو دانلود: پژوهشگران کانادایی موفق شده اند تا روش جدیدی را برای بازسازی استخوان های لطمه دیده عرضه کنند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از نانومگزین، جامعه علمی طی ۳۰ سال اخیر تلاش نموده است تا یک جایگزین مصنوعی را برای بافت استخوان عرضه نماید که به ترمیم استخوان لطمه دیده و بیمار کمک می نماید. پژوهشگران "دانشگاه مک گیل"(McGill University) کانادا، روش جدیدی را برای پرورش دادن بافت مصنوعی استخوان ابداع نموده اند.
حوزه درحال پیشرفت مهندسی بافت استخوان که در مورد پرورش سلول های استخوانی در آزمایشگاه کار می کند، روی موادی موسوم به چارچوب سلولی متمرکز شده است و سپس این ساختارها را به بدن منتقل می کند تا به ترمیم لطمه های استخوان بپردازد. داربست ها مانند استخوان، به شبکه ای به هم پیوسته از منافذ کوچک و بزرگ نیاز دارند که به سلول ها و مواد مغذی امکان می دهد تا پخش شوند و به تولید بافت استخوانی جدید کمک کنند.
پروسه امیدوارکننده گروه دانشگاه مک گیل، با تغییر ساختار داخلی ماده ای موسوم به نام اکسید گرافین کار می کند تا کارآیی آنرا برای بازسازی بافت استخوانی افزایش دهد.
اکسید گرافین، یک ترکیب فوق نازک و بسیار قوی است که بطور فزاینده ای در الکترونیک، نورشناسی، شیمی، ذخیره انرژی و زیست شناسی استفاده می شود. یکی از خاصیت های منحصر به فرد اکسید گرافین این است که وقتی سلول های بنیادی روی آن قرار می گیرند، تمایل دارند به سلول های استخوان ساز موسوم به "استئوبلاست"(osteoblasts) تبدیل شوند.
این گروه چندرشته ای متشکل از پژوهشگران بخش مهندسی معدن و مواد، مهندسی برق و دندانپزشکی دانشگاه مک گیل دریافتند که با افزودن ترکیب روغن و آب به اکسید گرافن و سپس منجمد کردن آن در دو دمای گوناگون، دو اندازه متفاوت از منافذ در سرتاسر ماده تولید می شود.
"مارتا سروتی"(Marta Cerruti)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: هنگامی که ما سلول های بنیادی مغز استخوان موش را در این چارچوب متخلخل قرار دادیم، سلول ها تکثیر شدند و درون شبکه منافذ پخش شدند. این نشانه امیدوارکننده ای است در خصوص اینکه روش جدید ما در نهایت می تواند برای بازسازی بافت استخوان انسان استفاده گردد.
وی ادامه داد: ما نشان دادیم که این چارچوب ها کاملا زیست سازگار هستند. هنگامی که سلول ها را در این چارچوب ها قرار می دهید، می توانند در همه چارچوب نفوذ کنند و در کل آن ساکن شوند.
پژوهشگران به شکل دادن منافذی با اندازه های مختلف در قالب و همین طور پرورش سلول ها پرداختند. "ییون چن"(Yiwen Chen)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: این کار بدون "سینکروترون"(synchrotron) ممکن نبود برای اینکه چگالی کم اکسید گرافین به این معنا است که فقط مقدار بسیار کمی نور را جذب می کند.
وی ادامه داد: تا جایی که ما می دانیم، این نخستین بارست که از نور سینکروترون برای دیدن ساختار چارچوب های اکسید گرافین استفاده می شود.
بااینکه ممکنست هنوز سال ها زمان باقی مانده باشد تا استفاده گسترده بالینی از این روش جدید ممکن شود اما سروتی فکر می کند که پژوهش آنها می تواند به سایر پژوهشگران کمک نماید تا در مورد چگونگی تبدیل شدن سلول های بنیادی به سلول های استخوان، اطلاعات بیشتری به دست بیاورند.
چن اظهار داشت: شاید این پژوهش به درک بهتر زیست شناسی استخوان ها کمک نماید که در غیر این صورت نمی توانستیم آنرا درک نماییم. شاید در کوتاه مدت بتوانیم از روش های آزمایشگاهی برای درک بهتر استخوان و تولید داروهای جدید استفاده نمائیم.
منبع:

1400/12/01
23:18:17
5.0 / 5
578
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان گردو دانلود