استفاده از کودک رباتیک در مطالعات روانشناسی

استفاده از کودک رباتیک در مطالعات روانشناسی

گردو دانلود: دانشمندان مبادرت به ساخت یک سر رباتیک به شکل یک کودک کرده اند که از ابراز احساسات و حالات چهره آن می تواند در مطالعات روان استفاده گردد.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، هنگام انجام مطالعات در مورد نحوه واکنش افراد به ابراز احساسات مختلف، چهره های واقعی انسان ممکنست هر بار آن احساسات را دقیقاً به یک شکل ابراز نکنند و عکس ها یا ویدئوها هم خیلی موثر نیستند. بنا بر این است که دانشمندان یک سر رباتیک برای انجام این کار ساخته اند.
این سر رباتیک موسوم به "کودک اندرویدی" که "نیکولا" نام گرفته است، ازطریق یک گروه رباتیک ژاپنی تولید شده است. این سر رباتیک می تواند شش احساس شادی، غم، ترس، خشم، تعجب و نفرت را نشان دهد.
"نیکولا" همراه با پوست سیلیکونی منعطف و شبه واقعی خود، ۲۹ محرک پنوماتیکی را در خود جای داده است که حرکات ماهیچه های مصنوعی درون صورت وی را کنترل می کنند. همین طور از شش محرک اضافی برای حرکت سر و کره چشم وی استفاده شده است.
مکان های محرک ها با بهره گیری از "سیستم کدگذاری کنش صورت"(FACS) تعیین شده است که مشخص می کند کدام "واحدهای بیولوژیکی کنش صورت" یه همان عضلات و گروههای عضلانی در بیان احساسات خاص استفاده شوند.
نکته مهم این است که چون این محرک ها با هوا کار می کنند، بسیار نرم و بی صدا کار می کنند. این موجب می شود که "نیکولا" بیشتر شبیه به یک کودک واقعی به نظر برسد و کمتر شبیه به یک ربات باشد.


داوطلبان در آزمایش ها توانستند به دقت تشخیص دهند که "نیکولا" چه احساساتی را از خود بروز می دهد، بااینکه تشخیص تعدادی از آنها آسان تر از برخی دیگر بود. برای مثال، از آنجا که پوست این ربات به سادگی پوست واقعی انسان چین نمی خورد، تشخیص ابراز انزجار و نفرت که در بیان آن پوست اطراف بینی چین و چروک می خورد، دشوارتر بود. دانشمندان با توسعه بیشتر این ربات درحال رفع چنین کاستی هایی هستند.
دکتر "واتارو ساتو" دانشمند ارشد این پروژه می گوید: در کوتاه مدت، سرهای رباتیک مانند "نیکولا" می توانند ابزار تحقیقاتی مهمی برای روان شناسی اجتماعی یا حتی علوم اعصاب اجتماعی باشند، چونکه آنها در مقایسه با انسان ها، در کنترل رفتارهای خود بهتر عمل می کنند و می توانند تحقیقات تجربی دقیق را از تعاملات اجتماعی انسان تسهیل کنند.
همین طور این فناوری ممکنست در ربات های مراقبت کننده از انسان با بدنی کامل گنجانده شود تا انسان ها بتوانند به لطف چهره های بیان کننده احساسات شان با آنها ارتباط برقرار کنند.
این تحقیق در مجله Frontiers in Psychology انتشار یافته است.
منبع:

1400/11/29
23:07:18
5.0 / 5
564
تگهای خبر: پروژه , تولید , رباتیك , عكس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان گردو دانلود