در گزارش گردو دانلود عنوان شد؛

آخرین وضعیت پروژه های فناورانه مرغ لاین

آخرین وضعیت پروژه های فناورانه مرغ لاین

گردو دانلود: مسئول دبیرخانه مرغ لاین آرین ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری اظهار داشت: از سال قبل تعداد 10 طرح و امسال 22 طرح در زمینه های مختلف در رابطه با مرغ لاین درحال اجرا هستند.حامد صاحبی نژاد در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: از سال قبل با دستور مستقیم معاون علمی و فناوری پروژه های تحقیق و توسعه در زمینه مرغ لاین آرین مورد پیگیری قرار گرفته اند.
وی اضافه کرد: ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با درک اهمیت بازتولید این محصول و احیای پرورش آن در کشور مبادرت به تعریف برنامه های ملی کرده است تا به کمک آن «نیازهای پرورشی مرغ لاین»، «نحوه توسعه شیوه های مدیریت پرورشی»، «راهکارهای افزایش یکدستی گله های پرورشی و هوشمندسازی رکوردبرداری»، «نحوه بهبود ضریب تبدیل غذایی»، «شبیه سازی کامپیوتری ساختار لاین»، «ایجاد خطوط آزمایشی و تحقیقاتی» و غیره را شناسایی کند.
مسئول دبیرخانه مرغ لاین آرین ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری افزود: به همین دلیل در ستاد زیست فناوری چالش ها و نیازهای فناورانه این حوزه را شناسایی و احصا کرده ایم و «با انجام مطالعات و بررسی های لازم بمنظور شناخت توانمندی ها و نارسایی های ژنتیکی سویه آرین»، «برقراری ارتباط با مجامع تخصصی بمنظور انتقال خدمات فنی و آخرین دستاوردهای علمی به بهره برداران سویه آرین» و «برنامه ریزی در امتداد بهره برداری بهینه از فناوری اطلاعات در امتداد برنامه ملی» اهتمام در برطرف نمودن این چالش ها داریم.
به گفته وی، همین طور «ارائه برنامه بمنظور فرهنگ سازی مصرف تولیدات سویه آرین»، «مطالعه طراحی و بهینه سازی نظام های تولید برای افزایش راندمان سویه»، «ارائه برنامه برای پشتیبانی از تجاری سازی ایده ها و نوآوری ها در امتداد اجرای برنامه ملی لاین» و «تهیه و تدوین ضوابط، معیارها و استانداردهای مربوط به دوره پرورش مرغ آرین» نیز از دیگر برنامه های در دست اجرا است.
صاحبی نژاد اظهار داشت: ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری «تدوین برنامه تأسیس شتاب دهنده تحقیق و توسعه مرغ آرین و برنامه ایجاد دوره های شتاب دهی»، «استفاده از ظرفیت کانون های دانش، صنعت و بازار برای توسعه حضور بخش خصوصی در این حوزه» را نیز پیگیری می کند.
وی با اعلان اینکه طرح های مربوط به این حوزه از سال قبل و تیرماه امسال کار خودرا آغاز نموده اند، اضافه کرد: از سال قبل تعداد ۱۰ طرح و امسال ۲۲ طرح در زمینه های مختلف در رابطه با مرغ لاین درحال اجرا هستند که شامل اصلاح نژاد، تغذیه و پرورش و تجهیزات مربوطه می شود.
وی افزود: ۲ طرح و پروژه توسط دو شرکت دانش بنیان، ۴ طرح در حوزه ساخت تجهیزات و مابقی در زمینه تغذیه و پرورش مرغ گوشتی هستند.
وی اظهار داشت: علاوه بر این موارد، طرح جایگزینی خوراک با ضایعات بوجاری و پودر پر در سطح صنعتی اجرائی شد و همین طور طرح ساخت چیپ جهت بررسی ژنوم مرغ نیز در دست بررسی می باشد.
به گفته صاحبی نژاد، ما در کل یک هرم مرغ گوشتی داریم که شامل مرغ لاین، اجداد، مرغ مادر و مرغ گوشتی می شود؛ ایران یکی از هشت کشوری است که بصورت کامل تکنولوژی تولید این هرم را برای تولید مرغ های گوشتی دارد و این تکنولوژی بعد از بهینه سازی، توانایی رقابت با سایر سویه های تجاری دنیا را خواهد داشت.


منبع:

1400/11/26
21:59:27
5.0 / 5
545
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان گردو دانلود