راه رفتن موش های فلج با نخاع انسان!

راه رفتن موش های فلج با نخاع انسان!

به گزارش گردو دانلود دانشمندان ایمپلنت های نخاعی انسان را بگونه ای مهندسی کردند تا موش های فلج بتوانند باردیگر راه بروند. این چاره می تواند در مراحل بعدی به افراد فلج کمک نماید تا راه بروند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، تعدادی از پژوهشگران مرکز بیوتکنولوژی احیاکننده "ساگول" با موفقیت توانستند بافت های نخاع انسان را به صورت سه بعدی مهندسی کرده و آنها را در موش آزمایشگاهی مبتلا به فلج مزمن طولانی مدت بکارند. این اولین باری است که این کار انجام می شود.
نتایج این کار بسیار دلگرم کننده بوده و بر مبنای مطالعه انتشار یافته در مجله Advanced Sciences، میزان موفقیت تقریباً ۸۰ درصدی در بازیابی توانایی های راه رفتن در موش ها مشاهده شده است.
فناوری مورد استفاده برای دستیابی به این شاهکار، مبتنی بر بیوپسی کوچکی از بافت چربی شکم بیمار است که از سلول هایی همراه با یک ماتریس خارج سلولی تشکیل شده است.
پروفسور "تال دویر" سرپرست تیم تحقیق توضیح می دهد: بعد از جداسازی سلول ها از ماتریس خارج سلولی، ما از مهندسی ژنتیک برای برنامه ریزی مجدد سلول ها استفاده کردیم و آنها را به حالتی شبیه سلول های بنیادی جنینی برگرداندیم، به این مفهوم که آنها را به سلول هایی تبدیل کردیم که می توانند به هر نوع سلولی در بدن تبدیل شوند.
ما از ماتریس خارج سلولی یک هیدروژل، شخصی سازی کردیم که بعد از کاشت، هیچ واکنش منفی ایمنی یا پس زدن مشاهده نشد. سپس سلول های بنیادی را در هیدروژل کپسوله کردیم و در فرآیندی که رشد جنینی نخاع را تقلید می کند، سلول ها را به ایمپلنت های سه بعدی حاوی شبکه های عصبی شامل نورون های حرکتی تبدیل کردیم.
بعد از آن، ایمپلنت نخاع انسان در موش ها کاشته شد و مدلهای آزمایشگاهی به دو گروه تقسیم شدند، موش هایی که برای مدت کوتاهی فلج شده بودند و موش هایی که برای مدت طولانی فلج بودند. بعد از کاشت، مدلهای آزمایشگاهی مبتلا به فلج کوتاه مدت و ۸۰ درصد آنهایی که طولانی مدت فلج بودند، توانستند باردیگر راه بروند.
پروفسور "دویر" اظهار داشت: این نخستین نمونه در جهان است که در آن بافت های انسانی مهندسی شده و کاشته شده در یک مدل حیوانی مبتلا به فلج مزمن و طولانی مدت، باعث بهبودی می شود که مرتبط ترین مدل برای درمان فلج در انسان است.
این روش می تواند برای میلیونها نفر در سرتاسر جهان که به علت صدمه نخاعی فلج شده اند و هنوز درمان مناسبی پیدا نکرده اند، تحول ایجاد نماید. هدف دانشمندان این است که این ایمپلنت های نخاعی شخصی سازی شده را برای هر فرد فلج تولید کنند که امکان بازسازی بافت صدمه دیده را بدون خطر پس زدن فراهم می آورد.
حالا محققان درحال آماده شدن برای مرحله بعدی این مطالعه هستند که شامل آزمایشات بالینی بر روی بیماران انسانی می شود. آنها امیدوارند ظرف چند سال، بافت های اصلاح شده را در افراد فلج بکارند و به آنها اجازه دهند باردیگر بایستند و راه بروند.
منبع:

1400/11/19
22:58:40
5.0 / 5
578
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵