جایزه میلیون دلاری نیروی فضایی آمریکا برای مقابله با زباله های فضایی

جایزه میلیون دلاری نیروی فضایی آمریکا برای مقابله با زباله های فضایی

پروژه ˮاوربیتال پرایمˮ(Orbital Prime) نیروی فضایی ایالات متحده با دعوت از توسعه راهکارهای نوآورانه به دنبال بازیافت یا حذف زباله های فضایی در مدار زمین است.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، نیروی فضایی ایالات متحده، "خواستار اقدام" در مورد زباله های فضایی شده است و از بخش خصوصی برای پاکسازی آشفتگی فضایی درحال رشد در مدار زمین کمک خواسته است.
شاخه فناوری نیروی فضایی آمریکا برنامه ای به نام "اوربیتال پرایم" را اجرا می کند که هدف آن آزمایش یک سیستم مداری ظرف دو تا چهار سال است.
"دیوید تامپسون" معاون رئیس عملیات فضایی نیروی فضایی آمریکا می گوید که باید فکری به حال زباله های فضایی کرد و این برنامه فرصتی برای مشارکت در جستجوی راهکارهای نوآورانه برای بازیافت، استفاده مجدد یا حذف این اشیاء فراهم می آورد.
به قول ناسا، این درخواست نیروی فضایی آمریکا، چند هفته بعد از آزمایش سیستم ضد ماهواره روسیه در ماه نوامبر انجام شده که زباله های زیادی تولید کرد و برای ایستگاه فضایی بین المللی به میزان قابل توجهی خطر ایجاد کرد، به صورتی که خدمه مستقر در ایستگاه فضایی مجبور شدند در ماژول برگشت خود پناه بگیرند.
نیروی فضایی آمریکا امیدوار است از راه آزمایش فناوری های حذف زباله های فضایی در مدار زمین، به مسائل عمومی تر زباله های فضایی در مدار نزدیک زمین رسیدگی کند و جوایز فاز اول آن ۲۵۰ هزار دلار و فاز دوم آن ۱.۵ میلیون دلار است.
"تامپسون" اظهار داشت: چشم انداز ما در این مشارکت این است که امروز به شکل جدی قابلیت ها را کشف نماییم، به این امید که ما و دیگران بتوانیم آنها را بعنوان یک سرویس در آینده خریداری نماییم.
در حالیکه بیشتر از ۲۰ هزار قطعه زباله فضایی قابل ردیابی در مدار زمین وجود دارد، چیزی که نیروی فضایی را نگران می کند، اجرام کوچک تر مانند پیچ ​​ها است که قابل ردیابی نیستند.
همینطور ظهور صورت های فلکی ماهواره ای در مقیاس وسیع بعنوان تهدید بالقوه دیگری در رویارویی با زباله های فضایی شناخته می شود، چونکه بعنوان مثال، صورت فلکی "استارلینک" متعلق به شرکت "اسپیس ایکس" به تنهایی در ماه های اخیر چندین مورد مواجهه نزدیک با احتمال برخورد با دیگر ماهواره ها را بوجود آورده است.
"تامپسون" می گوید: هدف ما از "اوربیتال پرایم"، مشارکت با ذهن های نوآور در این صنعت، دانشگاه و موسسات تحقیقاتی برای پیشرفت و به کارگیری آخرین فناوری ها و مفاهیم عملیاتی در زمینه های کاهش و حذف زباله های فضایی است.
منبع:

1400/11/19
12:00:18
5.0 / 5
641
تگهای خبر: پروژه , تولید , دانشگاه , سرویس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان گردو دانلود