جزییات سفر ۴ فضانورد به ایستگاه فضایی بین المللی

جزییات سفر ۴ فضانورد به ایستگاه فضایی بین المللی

ناسا جزییات سفر چهار فضانورد به ˮایستگاه فضایی بین المللیˮ را منتشر نمود.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، ناسا سفر چهار فضانورد غیرنظامی را تایید کرده است که در ماه آوریل به ایستگاه فضایی بین المللی خواهند رفت تا به مدت یک هفته در آنجا زندگی کنند و به آزمایش هایی بپردازند.
یک شرکت خصوصی فعال در زمینه هوافضا موسوم به "آکسیوم اسپیس"(Axiom Space) که درحال توسعه ماژول خود برای ایستگاه فضایی بین المللی است، این برنامه را اجرا خواهدنمود و چهار فضانورد را با کپسول دراگون شرکت "اسپیس ایکس"(SpaceX) به فضا خواهد فرستاد.
"مایکل لوپز آلریا"(Michael López-Alegría)، فضانورد ناسا، فرمانده این ماموریت خواهد بود. "لری کانر"(Larry Connor)، بعنوان خلبان و "مارک پاثی"(Mark Pathy) و "ایتن استیب"(Eytan Stibbe)، بعنوان متخصصان ماموریت کار خواهند کرد.
سرنشینان که هر کدام ۵۵ میلیون دلار برای این سفر هزینه کرده اند، هشت روز را برای انجام دادن آزمایش ها، کارهای تجاری و برگزاری جلسات آموزشی برای کودکان روی زمین صرف خواهند کرد.
آنها روز چهارشنبه، ۳۰ مارس، از "مجتمع پرتاب ۳۹ پایگاه فضایی کندی"(Kennedy Space Center Launch Complex ۳۹) ناسا در فلوریدا، با موشک "فالکون ۹"(Falcon ۹) اسپیس ایکس پرتاب خواهند شد.
این ماموریت "AX-۱" نامگذاری شده است و سرنشینان آن از اوت ۲۰۲۱ در "مرکز فضایی جانسون"(Johnson Space Center) ناسا در هیوستون و سایر تاسیسات ناسا درحال آموزش دیدن هستند. این آموزش به آنها امکان می دهد که با سیستم های موجود در ایستگاه فضایی بین المللی، امکانات علمی و اقدامات اورژانسی آشنا گردند.
این چهار نفر علاوه بر آموزش دیدن در ناسا، با "آژانس فضایی اروپا"(ESA) و اسپیس ایکس نیز کار کرده اند. آموزش اسپیس ایکس به آنها امکان می دهد تا با عملکرد کپسول دراگون آشنا گردند که مقرر است آنها را به ایستگاه برساند و بازگرداند.


ناسا کار خودرا با گروه عملیاتی ماموریت آکسیوم در دسامبر روی شبیه سازی هایی شروع کرد تا نحوه عملکرد اولین سرنشینان غیرنظامی ایستگاه فضایی بین المللی را مورد بررسی قرار دهد. این کار، امکان کنترل زمینی را برای ناسا و آکسیوم فراهم نمود تا با مراحل پویای پرواز فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی آشنا گردند.
ناسا تایید نمود که آنها این شبیه سازی ها را تا چند ماه آتی ادامه خواهند داد تا برای پرتاب در ۳۰ مارس آماده شوند.
"فیل مک آلیستر"(Phil McAlister)، مدیر پروازهای فضایی تجاری ناسا اظهار داشت: این نقطه عطف مهم دیگری در کوشش های ما برای فعالیت در مدار نزدیک زمین است. برای سرنشینان این ماموریت، آرزوی سفرهای ایمن را دارم و امیدوار هستم که زمان خود در فضا را مفید و لذت بخش بیابند.
آکسیوم پیش تر یک مجموعه پژوهش در مورد ریزگرانش را نشان داده بود که سرنشینان Ax-۱ قصد دارند آنرا در مدار زمین و با مشارکت سازمان های مختلف روی زمین انجام دهند.
آلریا اظهار داشت: هدف سرنشینان Ax-۱ این است که یک استاندارد را برای همه ماموریت های فضایی خصوصی آینده از نظر آمادگی و حرفه ای بودن خود تعیین کنند. من بعنوان فرمانده، به کاری که این سرنشینان انجام داده اند تا برای فعالیت در ایستگاه فضایی بین المللی آماده شوند، افتخار می کنم و خوشحالم که می بینم استانداردهای لازم برای همه فضانوردانی که از زمان ماموریت "اکسپدیشن ۱"(Expedition ۱) به ایستگاه فضایی بین المللی سفر کرده اند، برآورده می شود. ماموریت Ax-۱، بر حجم عظیمی از کارهای علمی متمرکز است و ما حالا مشتاقانه منتظر نهایی کردن این ماموریت هستیم.
اکسپدیشن ۱، اولین پرتاب فضانوردانی از روسیه و آمریکا به ایستگاه فضایی بین المللی بود که در دوم نوامبر سال ۲۰۰۰ انجام شد. ایستگاه فضایی بین المللی از آن زمان بطور مداوم سرنشینانی را به خود دیده است.
آکسیوم این مساله را نیز فاش کرده است که فضانوردان، فناوری تولید شده توسط شرکت "آلف فارمز"(Aleph Farms) را به ایستگاه فضایی بین المللی خواهند برد. این فناوری، تبدیل سلول های گاو به گوشت خام را شامل می شود که با پرورش سلول ها و تبدیل کردن آنها به عضله، چربی و سایر اجزا صورت می گیرد.
"زویکا تاماری"(Zvika Tamari)، مدیر پژوهش فضایی این شرکت اظهار داشت: هدف کلی آلف فارمز، توانایی فراهم کردن مواد مغذی، خوش طعم و بادوام در هر مکان و هر زمانی است. گسترش یافتن این هدف، توانایی فراهم کردن مواد مغذی در فضا را شامل می شود.
ایتن استیب، یک سکه باستانی را نیز همراه خود به ایستگاه فضایی بین المللی خواهد برد.
ناسا بتازگی اعلام نمود که تنها ۹ سال از عمر عملیاتی ایستگاه فضایی بین المللی باقی مانده است و می خواهد در ژانویه ۲۰۳۱، آنرا در اقیانوس آرام جنوبی فرود بیاورد. در آستانه این رویداد، ناسا می خواهد از اپراتورهای تجاری در راه اندازی ایستگاه های فضایی با بودجه بخش خصوصی استفاده نماید و شروع این کار را با ماژول فضایی آکسیوم متصل به ایستگاه فضایی بین المللی انجام دهد.
این پرتاب، یک پیشرفت برای ماژول شمرده می شود که انتظار می رود تا اواسط این دهه به ایستگاه فضایی بین المللی متصل شود. این قسمتی از کوشش های ناسا برای ایجاد یک اقتصاد قوی در مدار پایین زمین است که توسط بخش خصوصی هدایت می شود.
آکسیوم بتازگی طراحی ابتدایی دو ماژول را تکمیل کرده است که در این دهه به ایستگاه فضایی بین المللی متصل خواهند شد.
ناسا به مدت بیش از ۲۱ سال، از حضور مستمر انسان در مدار پایین زمین و در ایستگاه فضایی بین المللی پشتیبانی کرده است. یک سخنگوی ناسا اظهار داشت: هدف ناسا، ایجاد یک بازار قوی و تجاری در مدار پایین زمین با حمایت بخش خصوصی است.
این راهبرد، خدمات مورد نیاز دولت را با هزینه کمتری ارائه می کند و ناسا را قادر می سازد تا روی ماموریت های "آرتمیس"(Artemis) به ماه تمرکز کند و در عین حال، به استفاده از مدار پایین زمین بعنوان محل آموزش و ماموریت های فضایی عمیق ادامه دهد.1400/11/16
12:59:23
5.0 / 5
561
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱