فرآیند متابولیسم با افزایش سن تغییر می کند

فرآیند متابولیسم با افزایش سن تغییر می کند

پژوهشگران مرکز زیست پزشکی ˮپنینگتونˮ آمریکا در مطاله ای، تغییرات رخ داده در متابولیک(metabolic) زندگی افراد را از تولد تا پیری اندازه گیری کردند و دریافتند که متابولیسم/سوخت وساز با افزایش سن تغییر می کند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از اس تی دی، خیلی از ما زمانی را به یاد می آوریم که می توانستیم هرچه می خواستیم بخوریم و چاق نشویم. اما یافته های یک مطالعه جدید نشان داده است که متابولیسم بدن شما(سرعتی که با آن کالری می سوزانید) در واقع خیلی زودتر به اوج خود می رسد و کاهش اجتناب ناپذیر آن دیرتر از آنچه فکر می کنید، آغاز می شود.
دکتر "جنیفر رود"(Jennifer Rood) یکی از نویسندگان این مطالعه اظهار داشت: با افزایش سن و پیمودن مراحل زندگی مانند دوران بلوغ و یائسگی، تغییرات فیزیولوژیکی زیادی در بدن ما رخ می دهد. آنچه عجیب است این است که به نظر نمی رسد زمان بندی مراحل زندگی متابولیک ما با نشانگرهایی که با رشد کردن و بزرگ تر شدن ارتباط داده بودیم، مطابقت داشته باشند.
چهار محقق مرکز زیست پزشکی پنینگتون طی این مطالعه میانگین کالری سوزانده شده توسط بیشتر از ۶۶۰۰ نفر را در حین انجام امور روزانه زندگی شان تجزیه و تحلیل کردند. سن شرکت کنندگان از یک هفته تا ۹۵ سال متغیر بود و آنها در ۲۹ کشور مختلف زندگی می کردند.
محققان در اغلب مطالعات در مقیاس بزرگ قبلی اندازه گیری کرده بودند که بدن چقدر انرژی برای عملکردهای اساسی حیاتی مانند تنفس، هضم و پمپاژ خون مصرف می کند. اما این کارهای اصلی تنها ۵۰ تا ۷۰ درصد از میزان کالری هایی را که روزانه می سوزانیم، می سازند که شامل انرژی مصرفی ما برای انجام کارهای دیگر شامل شستن ظرف ها، راه رفتن با سگ، عرق ریختن در باشگاه، حتی فقط فکر کردن یا بی قراری نمی شوند.
برای دستیابی به عددی برای درک کل مصرف انرژی روزانه، محققان به روش "آب دارای برچسب دوگانه"(doubly labeled water) روی آوردند. دانشمندان از این روش برای اندازه گیری مصرف انرژی در انسان از دهه ۱۹۸۰ بهره برده اند. اما مطالعات قبلی به علت هزینه از نظر اندازه و دامنه محدود بودند. برای دور زدن این محدودیت، آزمایشگاه های مختلف داده های خویش را در یک پایگاه داده به اشتراک گذاشتند تا ببینند آیا می توانند حقایقی را که در مطالعات قبلی پنهان شده یا فقط اشاره شده اند، کشف کنند یا خیر.
دکتر "کاتزمرزیک"(Katzmarzyk) اظهار داشت: برخی از افراد دوران نوجوانی و ۲۰ سالگی خویش را سنی می دانند که پتانسیل کالری سوزی آنها به اوج خود می رسد اما نتایج این مطالعه نشان داده است که نوزادان بالاترین نرخ متابولیک را نسبت به همه دارند. نیازهای انرژی در ۱۲ ماه اول زندگی افزایش می یابد. در نخستین تولد، نوزادان نسبت به بزرگسالان ۵۰ درصد سریع تر کالری می سوزانند.
دکتر "مارتین"(Martin) اظهار داشت: کودکان به سرعت رشد می کنند که این مورد تأثیر زیادی در این امر دارد. با این وجود، بعد از کنترل این موضوع، مصرف انرژی آنها بیشتر از آنچه برای اندازه بدن آنها انتظار دارید، خواهد بود. متابولیسم انفجاری یک نوزاد امکان دارد به توضیح این که چرا کودکانی که در این مرحله از رشد، غذای کافی نمی خورند، کمتر احتمال دارد زنده بمانند و به بزرگسالان سالم تبدیل شوند، کمک نماید. تحقیقات بیشتری برای درک بهتر متابولیسم نوزادان مورد نیاز است. ما باید بدانیم که چه چیزی سبب افزایش مصرف انرژی می شود. بعد از افزایش مصرف اولیه در دوران نوزادی، متابولیسم یک فرد هر سال حدود ۳ درصد کاسته می شود تا این که در دهه ۲۰ زندگی به یک حالت طبیعی تبدیل می شود. داده ها نشان داده است که متابولیسم ما واقعا تا پس از ۶۰ سالگی باردیگر آغاز به کاهش نمی نماید. این کاهش تدریجی است و تنها ۰.۷ درصد در سال است. اما یک فرد در دهه ۹۰ زندگی روزانه ۲۶ درصد کمتر از یک فرد در میانسالی به کالری نیاز دارد.
یافته های این مطالعه در مجله "ساینس"(Science) انتشار یافته است.1400/11/11
12:53:55
5.0 / 5
667
تگهای خبر: شركت , محقق , مطالعه , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳