ابداع تکنولوژی جدید برای شناسایی ریزترین ترک ها در بتن

ابداع تکنولوژی جدید برای شناسایی ریزترین ترک ها در بتن

به گزارش گردو دانلود محققان آمریکایی از ابداع فناوری تازه ای اطلاع داده اند که شناسایی ریزترین ترک ها را در درون بتن ممکن می کند تا برای مقاوم سازی سریع ساختمان ها اقدام گردد.به گزارش گردو دانلود به نقل از نیواطلس، محققان دانشگاه رایس در تگزاس، با همکاری مؤسسه تحقیقات علمی کویت، مطالعه ای را در مورد استفاده از نانولوله های کربنی برای تشخیص شکاف در سازه های بتنی با استفاده از پرتوهای نوری انجام داده اند.
محققان می گویند بلورهای سیلیکونی میکروسکوپی در سیمان مورد استفاده برای تولید بتن برای شناسایی شکاف های ریز قابل استفاده هستند. چنین بلورهایی در طول فرایند تولید سیمان در دمای بالا تشکیل می شوند و وقتی در معرض نور مرئی قرار می گیرند، می درخشند.
با افزودن رنگ سیاه مات بر روی سطح بلوک های بتنی کوچک و ایجاد سوراخ هایی در آن بلوک ها مشاهده ترک هایی که با فشرده شدن بلوک ها ایجاد می شوند، امکان پذیر شد. این ترک ها هم در بتن و هم در رنگ ایجاد می شوند.
هنگامی که بلوک های تحت فشار در معرض نور مرئی قرار بگیرند و سپس با استفاده از اشعه لیزر اسکن شوند، حتی کوچک ترین ترک ها هم به روشنی در یک پس زمینه تاریک رنگ سیاه خواهند درخشید. یک رویکرد عملی تر این است که ابتدا یک لایه نازک از رنگ را روی سازه های بتنی جدید اعمال کنند، سپس به صورت دوره ای آن ساختارها را با قرار دادن آنها در معرض منبع نور مرئی و در حین عکاسی از آنها با یک دوربین مادون قرمز نزدیک، بازرسی کنند تا همه ترک ها قابل رؤیت شود.


منبع:

1400/11/09
23:00:40
5.0 / 5
589
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , فناوری , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان گردو دانلود