آیا ژن ها در طول عمر انسان تأثیر گذار هستند؟

آیا ژن ها در طول عمر انسان تأثیر گذار هستند؟

به گزارش گردو دانلود محققان ˮکالج دانشگاهی لندنˮ در مطالعه اخیرشان از نقش گروهی از ژن ها که نقش اساسی در ساخت اجزای سلول های ما دارند و می توانند بر طول عمر انسان هم تأثیر بگذارند، اطلاع داده اند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از اس تی دی، محققان در مطالعات پیشین مشخص کرده بودند که این ژن ها طول عمر را در موجودات کوچک همچون مگس های میوه می افزایند و سبب می شوند مگس های میوه ۱۰ درصد بیشتر عمر کنند، اما این نخستین بار است که دانشمندان متوجه این ارتباط در افراد هم شده اند.
دکتر "نظیف آلیک"(Nazif Alic) از محققان این مطالعه اظهار داشت: ما قبلا از نتایج تحقیقات گسترده قبلی دیده ایم که مهار ژن های خاصی که در ساخت پروتئین ها در سلول های ما نقش دارند، می توانند طول عمر را در موجوداتی مانند مخمر، کرم و مگس بالا برند. با این وجود در انسان، از دست دادن عملکرد این ژن ها سبب ایجاد بیماری هایی مانند اختلالات رشدی همانند ریبوزوموپاتی (ribosomopathies) می شود.
محققان گفتند: در این مطالعه ما دریافتیم که مهار این ژن ها امکان دارد سبب افزایش طول عمر در افراد هم شود.
ژن ها در سیستم پروتئینی مصنوعی(synthetic machinery) سلول های ما نقش دارند، که این امر به منظور زندگی ضروری می باشد، اما محققان می گویند امکان دارد در اواخر عمر به تأثیر آن نیاز نداشته باشیم.
طی این مطالعه محققان داده های ژنتیکی مطالعات قبلی را که شامل داده های ۱۱۲۶۲ نفر که عمری فوق العاده طولانی داشتند، بررسی کردند. آنها دریافتند افرادی که کاهش فعالیت در ژن های خاصی در این افراد با طول عمر طولانی آنها مرتبط بوده است. این ژن ها به دو آنزیم آر ان ای پلیمراز به نامهای Pol I و Pol III که آر ان ای های ریبوزومی و انتقال دهنده را رونویسی می کنند و همینطور بیان ژن های پروتئین ریبوزومی مرتبط هستند.
دانشمندان شواهدی یافتند که نشان داده است اثرات ژن ها با بیان آنها در اندام های خاص، همچون چربی شکم، کبد و ماهیچه های اسکلتی مرتبط می باشد، آنها همینطور دریافتند که تأثیر ژن ها بر طول عمر فراتر از ارتباط آنها با هر بیماری خاص در رابطه با سن است.1400/11/07
11:05:54
5.0 / 5
603
تگهای خبر: دانشگاه , محقق , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴