در گزارش گردو دانلود اعلام شد؛

آخرین وضعیت تولید دستگاه تشخیص سرطان

آخرین وضعیت تولید دستگاه تشخیص سرطان

به گزارش گردو دانلود مجری طرح کلان سیکلوترون اظهار داشت: ساخت این دستگاه برای تشخیص سرطان به ۳۰ میلیارد تومان نیاز دارد.دکتر حسین آفریده در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد آخرین وضعیت سیکلوترون اظهار نمود: هنوز این طرح کلان ملی مورد حمایت قرار نگرفته که به تولید برسد.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تکیه بر این که ۴۸ درصد این پروژه پیش رفته اظهار داشت: این در شرایطی است که می توانیم با ۳۰ میلیارد تومان پروژه را به اتمام برسانیم.
آفریده با اشاره به اینکه خیلی از بیمارستان ها احتیاج به این دستگاه دارند، اظهار داشت: هم اکنون دستگاه سیکلوترون برای درمان سرطان از خارج خریداری می شود و واردات این ابزار پزشکی نسبت به تولید در اولویت قرار دارد.
مجری طرح کلان ساخت سیکلوترون اظهار داشت: در ابتدای کار این پروژه شاید با ۳ میلیارد تومان می توانستیم آنرا تکمیل نماییم اما حالا به ۳۰ میلیارد نیاز است تا پروژه تکمیل شود.
وی اظهار داشت: وزارت بهداشت، سازمان انرژی اتمی، شورایعالی علوم تحقیقات و فناوری، معاونت علمی و … می توانند از این پروژه حمایت کنند تا بتوانیم نیاز کشور به سیکلوترون را رفع نماییم.
به گزارش گردو دانلود به نقل از مهر، سیکلوترون (شتابگر هسته ای) ۱۰ مگا الکترون ولت (۱۰ میلیون الکترون ولت) یا دستگاه تشخیص سرطان از دستگاههای مورد نیاز بیمارستان های کشور است.
قیمت این دستگاه در صورت تولید ۴۰ درصد نمونه خارجی خواهد بود اما باوجود نیاز بخش درمان همچنان از خارج وارد می شود. که اغلب بیمارستان های کشور به آن نیاز دارند.
سیلکوترون شامل بخش هایی چون مگنت، کاواک، چشمه یونی، کنترل، RF و خط تولید FDS است.
شعاع استخراج مگنت ۳۹ سانتیمتر، شعاع قطب آن ۴۵ سانتیمتر و ارتفاع کل آن ۱۰۴ سانتیمتر است. ضمن آنکه قطر آن ۱۷۶ سانتیمتر و تعداد قطب های مگنت ۴ است و وزن مگنت ۴ هزار و ۲۰۷ کیلوگرم است.
کار اصلی این دستگاه تشخیص بیماری بخصوص سرطان است. تصویربرداری به روش PET هم یکی از روش های تشخیص است. در این روش تصویر با دقت و کیفیت بالا و نویز (اختلال) بسیار اندک در اختیار متخصصان بیمارستانی قرار می گیرد. این روش تشخیصی، قادر به تهیه و عرضه اطلاعات داینامیک است به صورتی که برای مثال، اگر بیمار در کما باشد تصویربرداری PET به ما نشان داده است که فرد بیمار شاد یا غمگین است و این که چه شرایطی دارد.
برای انجام تصویربرداری به روش PET باید یک نوع رادیو دارو به بدن شخص بیمار تزریق شود که این رادیوداروها توسط دستگاه سیکلوترون تولید می شود. این دستگاه به تولید داروی SDG می پردازد که بیمار مشکوک به سرطان با مصرف این دارو، آماده تصویربرداری PET برای تشخیص بیماری می شود.
از آنجایی که نیمه عمر رادیو داروهایی که تولید می شود بسیار کوتاه است، دستگاه سیکلوترون حتما باید در بیمارستان باشد تا بتواند در کنار دستگاه PET قرار گیرد و در زمان نیاز، رادیو دارو را در همان جا تولید و برای مصرف عرضه نماید بنابراین تولید آن در کشور ضروری می باشد.


منبع:

1400/11/04
10:33:08
5.0 / 5
588
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان گردو دانلود