سویه های جدید کووید-۱۹ موش ها را آلوده می کند

سویه های جدید کووید-۱۹ موش ها را آلوده می کند

به گزارش گردو دانلود تعدادی از پژوهشگران زیست شناسی در دانشگاه ایالتی جورجیا دریافتند که بعضی از گونه های جدیدتر ویروس ایجاد کننده عفونت کووید-۱۹ برخلاف سویه اصلی قادر به آلوده کردن موش ها است.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی ، این مطالعه که در مجله "Viruses" انتشار یافته است نشان داده است که نوع آلفای ویروس که نخستین بار در بریتانیا شناسایی شد و نوع بتای آن که در آفریقای جنوبی کشف شد می تواند در ریه موش ها تکثیر شود در حالیکه نوع اولیه ویروس سارس-کوو-۲ قادر به انجام این کار نبود.
"موکش کومار" (Mukesh Kumar)، ویروس شناس و متخصص ایمنی که این مطالعه را رهبری کرده است می گوید: این تکامل ویروس بدان معناست که حالا موش های آزمایشگاهی معمولی مدلهای مفیدی برای محققان هستند تا ویروس را بهتر درک کنند و اثرات طولانی مدت آنرا دریابند و همینطور درمان های بالقوه را آزمایش نمایند.
کومار اضافه کرد: این نتایج همینطور پتانسیل تکثیر و جهش ویروس را در جوندگانی که اغلب در مجاورت ساکنان شهرها زندگی می کنند، نشان داده است.
کومار اظهار داشت: این ویروس حالا می تواند گونه های حیوانی را بسیار راحتتر از گذشته آلوده کند. ازاین رو نگرانی ها در مورد خفاش ها، جوندگان و سایر حیوانات وحشی افزایش می یابد. امکان دارد جهش خطرناک دیگری در حیوانات اتفاق بیفتد و در نهایت به انسان ها بپرد.
کومار تصریح کرد که خیلی از حیوانات علایم عفونت را نشان نمی دهند یا علایم کمی نشان می دهند.
کارشناسان و محققان بهداشت عمومی به صورت کلی باور دارند که حیوانات وحشی و حیوانات خانگی احیانا ویروس را از افراد یا حیوانات دیگر دریافت کرده اند و می گویند خطر انتقال از این حیوانات به انسان کم است.
اعضای تیم کومار دریافتند که نوع بتا نسبت به نوع آلفا بیشتر قادر به آلوده کردن موش ها است و بار ویروسی بالاتری در ریه ها بوجود می آورد. محققان همینطور درحال بررسی این مورد هستند که آیا موش ها می توانند به انواع دلتا و اومیکرون آلوده شوند یا خیر.
منبع:

1400/11/01
20:50:08
5.0 / 5
799
تگهای خبر: دانشگاه , متخصص , محقق , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲