شواهدی از نخستین جراحی جمجمه در ۲۰۰۰ سال پیش!

شواهدی از نخستین جراحی جمجمه در ۲۰۰۰ سال پیش!

گردو دانلود: تصور می شود که صفحه فلزی کاشته شده روی جمجمه یک جنگجوی پرویی در 2000 سال پیش نخستین جراحی جمجمه در جهان باشد و گویا او بعد از انجام این عمل زنده مانده است.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، به گفته موزه استخوان شناسی در اُکلاهامای آمریکا، جمجمه ۲۰۰۰ ساله یک جنگجوی اهل پرو نشان دهنده یکی از قدیمی ترین نمونه های جراحی پیشرفته جهان است.
این موزه می گوید: جمجمه ای که در مجموعه این موزه موجود است، جمجمه مردی است که در جریان یک نبرد از ناحیه جمجمه مجروح و گرفتار شکستگی شده و بمنظور درمان او مبادرت به کاشت یه تکه آهن روی جمجمه وی برای ترمیم شکستکی شده است.
کارشناسان می گویند، این مرد از این عمل جراحی جان سالم به در برده و جمجمه او حالا یک مدرک کلیدی برای اثبات توانایی مردمان باستانی برای انجام جراحی های پیشرفته است.
جمجمه مورد بحث، نمونه ای از یک جمجمه متعلق به یک جنگجوی پرویی است که دراز و کشیده است، برای اینکه اعضای آن قبیله از عمد، جمجمه کودکان خردسال را با بستن پارچه یا حتی قرار دادن سر آنها بین دو تکه چوب برای مدت طولانی تغییر شکل می دادند. دلیلهای مختلفی برای کشیده کردن جمجمه ذکر شده است، همچون این که بعنوان راهی برای نخبه نشان دادن افراد در جامعه باشد.
در مطالعه ای در سال ۲۰۱۸ که در مجله Current Anthropology انتشار یافت، کشیده کردن جمجمه ها در بین فرهنگ های متفاوت از مایاها تا هون ها یافت می شود و مشخص شده است که نمادی از امتیاز و اعتبار در گروههای سراسر جهان بوده است.
این یک جمجمه دراز است که بنظر می رسد یک تکه آهن بعد از بازگشت جنگجوی پرویی از نبرد با عمل جراحی روی جمجمه اش کاشته شده است و تخمین زده می شود که مربوط به حدود ۲۰۰۰ سال پیش باشد که آنرا به یکی از جالب ترین و قدیمی ترین آثار در موزه اوکلاهاما تبدیل نموده است.
کارشناسان می گویند، ما زمینه و سابقه زیادی در مورد این جمجمه نداریم، اما می دانیم که او از این عمل جراحی جان سالم به در برده است. برمبنای استخوان شکسته اطراف محل ترمیم با این تکه آهن، می توان دید که فلز و استخوان های شکسته به شکل محکم به هم جوش خورده اند و در نتیجه یک جراحی موفقیت آمیز بوده است.
این جمجمه ابتدا در مجموعه خصوصی موزه نگهداری می شد، اما در سال ۲۰۲۰ بعد از افزایش علاقه عمومی به سبب پوشش خبری در مورد کشف این جمجمه، رسماً به نمایش عموم گذاشته شد.
منطقه ای در پرو که این جمجمه در آن کشف شده، مدت هاست به جراحانی که روش های پیچیده را برای درمان شکستگی جمجمه اختراع کرده اند، شناخته می شود.
چنین لطمه هایی در آن زمان به سبب استفاده از پرتابه هایی مانند تیر و کمان در طول نبرد، امری عادی بوده است.
گفتنی است که جراحان در آن دوره زمانی بدون استفاده از بیهوشی مدرن یا تکنیک های استریل کردن وسایل و ابزار، سوراخی را در جمجمه یک انسان زنده ایجاد می کردند و مبادرت به عمل جراحی و ترمیم می کردند.
البته استفاده از آهن ناشناخته است، چونکه بطور سنتی برای این نوع عمل ها از نقره و طلا استفاده می شد.
منبع:

1400/10/28
16:51:49
5.0 / 5
675
تگهای خبر: مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان گردو دانلود