ساخت دستگاهی برای حفظ سلامت افراد در ساختمان ها به هنگام زلزله

ساخت دستگاهی برای حفظ سلامت افراد در ساختمان ها به هنگام زلزله

پژوهشگران کشور به دانش بومی طراحی و ساخت میراگرویسکوز کاربردی به هنگام وقوع زلزله برای حفظ جان افراد مستقر در ساختمان ها رسیدند.به گزارش گردو دانلود به نقل از پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، دکتر امین موسوی مدیرعامل یک شرکت مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با اشاره به این که ایران کشوری لرزه خیز است، اظهار داشت: بطور متوسط هر ۱۰ سال یک دفعه، یک زلزله قوی در کشور رخ می دهد و ما می دانیم در دهه آینده یک زلزله خواهیم داشت، اما زمان و محل وقوع این زلزله را نمی دانیم. پس لازم است که خودرا برای این اتفاق آماده نماییم.
وی در ادامه با اعلان اینکه ساختمان های موجود در کشور به سبب عدم رعایت نکات فنی مشکلاتی دارند، اضافه کرد: قسمتی از ضعف کشور در بحث ایمنی ساختمان ها به بخشنامه های موجود برمی گردد. در حال حاضر بخشنامه های لرزه ای به تامین ایمنی جانی تاکید دارد و حفظ ساختمان بعد از زلزله مورد توجه نیست. بنا بر این بعد از وقوع زلزله، کسب وکارها و چرخه زندگی شهری حفظ نمی گردد.
موسوی با اشاره به ساخت دستگاه میراگرویسکوز در این شرکت اظهار داشت: این محصول همانند یک کمک فنر غول پیکر در سازه نصب شده و ارتعاشات ناشی از بارهای دینامیکی همانند زلزله، باد، انفجار، ضربه و … را مستهلک می کند. به بیان دیگر همانطور که کمک فنرهای خودرو، ضربات ناشی از ناهمواری های راه را کم می کنند، میراگرویسکوز نیز ضربات ناشی از زلزله را کاهش داده و ارتعاشات سازه را مستهلک می سازد.
موسوی با تاکید بر این که ارتقای تاب آوری لرزه ای کل شهر امری ضروری ست، گفت: یکی از تکنولوژی هایی که می تواند به این امر کمک نماید، محصول میراگرویسکوز است. شبیه سازی های انجام شده، نشان میدهد که این قطعه، علاوه بر ارتقای ایمنی اجزای سازه ای، بر بهبود عملکرد لرزه ای اجزای غیرسازه ای مانند دیوارها، پارتیشن ها، سقف کاذب و… نیز موثر است.
مدیرعامل شرکت با اشاره به این که میراگرویسکوز محصولی با تکنولوژی بالا و بین رشته ای و چندرشته ای است، اظهار داشت: این محصول نمونه مشابه داخلی ندارد و هم اکنون، شرکت ما تنها تولیدکننده صنعتی و تجاری این محصول است و توانسته به دانش بومی آن برسد.
وی کیفیت این محصول را همانند نمونه های مشابه خارجی آن دانست و تشریح کرد: سطح کیفیت این محصولات به سبب رعایت پروتکلهای استاندارد مشابه نمونه های خارجی است. حتی در مقایسه میراگرویسکوز ایرانی با نمونه برند آمریکایی آن، متوجه عملکرد مشابه و حتی بهتر نمونه ایرانی شدیم. میراگرویسکوز ایرانی در قسمتی از بحث های فنی در رابطه با لوپ های این تجهیز، پایداری بیشتری نسبت به نمونه آمریکایی خود داشته است.
موسوی اضافه کرد: قیمت میراگرویسکوز تولید شده توسط شرکت، ۳۰ تا ۴۰ درصد پایین تر از نمونه های مشابه خارجی خود است. علاوه بر این، باتوجه به شرابط تحریم ها در ایران، شرکت با ارائه گارانتی ۲۵ ساله، خدمات بعد از فروش و مشاوره به افراد در تلاش است تا برتری خودرا تضمین کند.
موسوی ضمن اشاره به وجود این تکنولوژی نسبتا جدید در کشور اظهار داشت: بیشتر مهندسین و سازنده ها با این محصول آشنایی دارند اما عدم آگاهی از تولید این محصول در داخل کشور را می توان بعنوان مانعی جهت استفاده گسترده از این تجهیز تعریف کرد. موضوع دیگر، قیمت نسبتا بالای این تکنولوژی است، اما در نظر گرفتن میزان تلفات و خسارت های ناشی از زلزله، از نظر اقتصادی استفاده از این سیستم را توجیه می کند.
وی در ادامه گفت: در حال حاضر در کشور ۴ ساختمان به میراگرویسکوز مجهز شده اند که در مابقی ساختمان ها از نمونه های مشابه چینی و ایتالیایی استفاده شده است.
موسوی با اعلان اینکه سازندگان سازه و ساختمان همچون مشتریان این محصول محسوب می شوند، تشریح کرد: این سیستم را می توان بر روی ساختمان ها، پل ها و سازه های دریایی نیز استفاده نمود. سازه های دریایی شرکت های نفتی و پتروشیمی، در طول عمر خود در معرض میلیونها سیکل موج قرار می گیرند، و این موج ها عمر مفید سازه را کاهش داده و ترک های ریزی در اتصالات ایجاد می کنند. مطابق شبیه سازی ها، میراگرویسکوز می تواند عمر مفید سازه های دریایی را تا ۲ برابر ارتقا دهد.
وی اظهار داشت: سازندگان ساختمان های مهم همچون سازمان نوسازی مدارس، سازندگان بیمارستان ها و فروشگاه های بزرگ همچون مشتریان بالقوه این تکنولوژی به شمار می آیند.
موسوی با تاکید بر اینکه در دنیا فقط ۹ کشور به این تکنولوژی دست یافته اند، ساخت این محصول را بسیار چالش برانگیز دانست و اشاره کرد: دستیابی به دانش فنی این تکنولوژی همچون چالش های شرکت بود. طراحی این محصول در تمام دنیا بصورت محرمانه صورت می گیرد و جزئیات آن بصورت عمومی منتشر نمی گردد. از صفر تا صد طراحی، ساخت و توسعه میراگرویسکوز توسط شرکت صورت گرفته و موفق شدیم به دانش بومی آن بدون استفاده از شیوه مهندسی معکوس دست یابیم.
موسوی، عدم آگاهی از تولید این محصول در ایران را یک چالش کسب وکاری برای شرکت تعریف کرد و اضافه کرد: در تلاشیم تا این محصول را به بازار معرفی نماییم.
وی در ادامه با اشاره به این که بخشنامه های داخلی بطور مختصر و جزیی به این گروه از تکنولوژی ها پرداخته اند، اظهار داشت: بحث بخشنامه های لرزه ای همچون چالش هایی است که با آن روبه رو شده ایم. هم اکنون با تلاش دفتر مقررات ملی معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، بخشنامه ایی در رابطه با ساختمان های مجهز به این تکنولوژی و مشابه های آن درحال تدوین است.
موسوی هدف عمومی شرکت را گسترش این تکنولوژی در سراسر کشور دانست و گفت: با مجهز شدن ساختمان ها به این محصول، تاب آوری لرزه ای بهبود می یابد. در دنیای امروز صرف حفظ سلامت اسکلت ساختمان در زلزله کافی نیست و ضروری ست که اجزای غیرسازه ای و تجهیزات داخل ساختمان نیز سالم باقی بمانند تا چرخه حیات شهرها و کسب وکارها بعد از وقوع زلزله ادامه یابد.

1400/10/26
21:18:32
5.0 / 5
652
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان گردو دانلود