کشف اولین سیاره ای که گرد نیست!

کشف اولین سیاره ای که گرد نیست!

گردو دانلود: ستاره شناسان برای نخستین بار یک سیاره ˮتغییر شکل یافتهˮ را کشف کرده اند که مانند سیارات دیگر، کروی نیست.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از ایندیپندنت، ستاره شناسان برای نخستین بار یک سیاره فراخورشیدی تغییر شکل یافته را که به شکل توپ راگبی است، یافته اند.
این سیاره توسط نیروهای کشندی بین آن و ستاره دوردستی که به دور آن می چرخد موسوم به "Wasp-۱۰۳"، کشیده شده و تغییر شکل یافته است. ستاره "Wasp-۱۰۳" حدود ۲۰۰ درجه داغ تر و ۱.۷ برابر بزرگ تر از خورشید ما است.
این سیاره غیرمعمول که "Wasp-۱۰۳b" نام گرفته است، با بهره گیری از داده های جدید از تلسکوپ فضایی آژانس فضایی اروپا برای یافتن سیارات فراخورشیدی موسوم به "چیاپس"(Cheops) که با اطلاعات موجود از تلسکوپ های فضایی "هابل" و "اسپیتزر" ترکیب شده است، کشف شد.
دانشمندان سیارات فراخورشیدی این چنینی را با جست وجوی گذرهای آنها از بین لنز تلسکوپ ها و ستاره میزبان شان پیدا می کنند، چونکه این سیاره ها هنگام حرکت در مقابل ستاره خود سبب کاهش نور ناشی از آن می شوند و پژوهشگران از ماهیت این گذر می توانند اندازه و سایر جزییات در مورد این سیارات را درک کنند.
اما اخترشناسان با بهره گیری از "چیاپس" توانستند آن سیگنال را با جزییات بیشتری تشخیص دهند. بعد از آن، آنها توانستند شکل تغییر یافته این سیاره و جزییات دیگر در مورد آنرا کشف کنند.
"چیاپس" ماهواره توصیف گر سیاره های فراخورشیدی و تلسکوپ فضایی اروپا برای تعیین اندازه سیاره های فراخورشیدیِ تا حالا شناخته شده است که امکان تخمین جرم، چگالی، ترکیب و تشکیل آنها را فراهم می آورد. این نخستین ماموریت کوچک در برنامه علمی کیهانی ویژن آژانس فضایی اروپا در تاریخ ۱۸ دسامبر ۲۰۱۹ شروع شد.
این ماهواره کوچک دارای یک تلسکوپ نوری با دیافراگم ۳۰ سانتی متر، نصب شده بر روی یک سکوی استاندارد ماهواره ای کوچک است. این ماهواره در یک مدار خورشیدآهنگ در ارتفاع حدود ۷۰۰ کیلومتری زمین قرار دارد.
"ژاک لاسکار" عضو رصدخانه پاریس و یکی از نویسندگان این تحقیق اظهار داشت: باور نکردنی است که "چیاپس" واقعاً توانست این تغییر شکل ظریف را آشکار کند.
وی ادامه داد: این نخستین باری است که چنین تحلیلی انجام می شود و می توان امیدوار بود که رصد در بازه زمانی طولانی تر این برنامه را تقویت کند و منجر به شناخت بهتر ساختار داخلی این سیاره شود.
این داده ها همین طور نشان داد که این سیاره "متورم" است. در صورتیکه جرم آن تقریباً ۱.۵ برابر سیاره "مشتری" است، شعاع آن دو برابر "مشتری" است که نشان میدهد این سیاره احتمالاً تا حدودی به سبب گرمای ستاره میزبانش متورم شده است.
پژوهشگران امیدوارند که رصدهای بیشتر همچون رصدهای تلسکوپ فضایی "جیمز وب" که بتازگی به فضا پرتاب شده است، بتواند اطمینان بیشتری را در مورد این محاسبات و برخی نشانه هایی از چگونگی شکل گیری این سیاره فراهم آورد.
این تحقیق در مقاله ای در مجله Astronomy & Astrophysics انتشار یافته است.
منبع:

1400/10/22
22:42:56
5.0 / 5
857
تگهای خبر: آهنگ , استاندارد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان گردو دانلود