محققان آمریكایی:

تغییرات جوی احتمال مبتلاشدن به سنگ کلیه را افزایش می دهد!

تغییرات جوی احتمال مبتلاشدن به سنگ کلیه را افزایش می دهد!

بر طبق مطالعات جدید، تغییرات جوی موجب افزایش سنگ کلیه در اثر عرق کردن بیشتر و از دست دادن آب بدن می شود.


به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، پژوهشگران در پنسیلوانیا ادعا می کنند که با افزایش روزهای گرم سال در آینده، افراد در نتیجه ی عرق کردن، آب بیشتری از دست می دهند و در نتیجه ادرار آنها غلیظ تر شده و احتمال ایجاد سنگ کلیه بیشتر می شود.
سنگ های کلیه رسوبات سختی هستند که اغلب به سبب بالا رفتن غلظت املاح و نمک ادرار در کلیه شکل می گیرند.
مطالعات قبلی نشان داده که دمای بالای محیط موجب افزایش ریسک مبتلاشدن به سنگ کلیه می شود. عدم نوشیدن آب نیز به تشکیل آنها کمک می نماید برای اینکه هرچه آب بیشتری در کلیه ها باشد از چسبیدن بلورهای تشکیل دهنده سنگ کلیه به یکدیگر جلوگیری می شود. در مقابل دمای بالای هوا موجب بروز کم آبی و در نتیجه ایجاد این عارضه دردناک که گاهی نیاز به جراحی دارد، می شود.
این مطالعه جدید توسط پژوهشگران بیمارستان کودکان فیلادلفیا در پنسیلوانیا به رهبری دکتر "گریگوری ای تاسیان"(Gregory E. Tasian)، اورولوژیست انجام گرفته است.
دکتر تاسیان می گوید: نمی توان با قطعیت پیش بینی نمود که سیاست های آینده موجب کاهش یا افزایش سرعت انتشار گازهای گلخانه ای می شود و دمای هوا در آینده چگونه خواهد بود اما تجزیه و تحلیل ها نشان میدهد که سیاره درحال گرم شدن ما احیانا موجب افزایش فشار بیماری سنگ کلیه بر سیستم سلامت خواهد شد.


سنگ کلیه یک بیماری دردناک است که در اثر رسوب مواد معدنی در ادرار غلیظ ایجاد می شود و عبور این سنگ ها از مجاری ادراری موجب به وجود آمدن درد می شود.
میزان بروز این بیماری طی ۲۰ سال اخیر به ویژه در بین زنان و نوجوانان بالا رفته است.
در ایالات متحده آمریکا، میزان مبتلاشدن به سنگ کلیه از شمال به جنوب افزایش می یابد و موارد مبتلاشدن در ایام گرم سال به سرعت رشد می کند. با این وجود در مطالعات پیشین اثر تغییرات جوی بر میزان مبتلاشدن به بیماری سنگ کلیه بطور دقیق پیش بینی نشده است.
دکتر تاسیان و همکارانشان برای کسب اطلاعات بیشتر، یک مدل کامپیوتری برای تخمین اثر گرما بر بروز سنگ کلیه در کارولینای جنوبی ایجاد کردند.
آنها کارولینای جنوبی را برگزیدند برای اینکه این ایالت در منطقه ای موسوم به "کمربند سنگ کلیه"(kidney stone belt) قرار دارد. بروز سنگ کلیه در این منطقه در جنوب شرقی ایالات متحده آمریکا بیشتر است.
محققان ابتدا رابطه بین میانگین دمای روزانه سراسر این ایالت و ظهور سنگ کلیه در کارولینای جنوبی طی سالهای ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۴ را مشخص کردند.
محققان از دمای حباب مرطوب و یک معیار دقیق تر محاسبه دما برای پیش بینی بروز سنگ کلیه استفاده کردند. دمای حباب مرطوب، معیاری است که دمای محیط و رطوبت را همزمان در نظر می گیرد.
آنها سپس از این دادها برای پیش بینی موارد سنگ کلیه در رابطه با دما تا سال ۲۰۸۹ استفاده کردند. آنها دریافتند که تا سال ۲۰۸۹ موارد سنگ کلیه در رابطه با دما در سراسر ایالت از ۲.۲ تا ۳.۹ درصد افزایش خواهد داشت.
دکتر تاسیان می گوید: زمانی که حرف از تغییرات جوی می شود ما بطور معمول در مورد اثر آنها بر سلامت انسان خصوصاً کودکان صحبت نمی نماییم در صورتیکه گرم شدن زمین اثر قابل توجهی بر سلامت انسان ها دارد.
این مقاله بتازگی در مجله ی "Scientific Reports" به چاپ رسیده است.1400/10/21
23:26:11
5.0 / 5
642
تگهای خبر: كامپیوتر , محقق , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴