پژوهشگران دانماركی نشان دادند

واکسن آنفلوانزا تاثیری بر پیشگیری از کووید-۱۹ ندارد

واکسن آنفلوانزا تاثیری بر پیشگیری از کووید-۱۹ ندارد

به گزارش گردو دانلود پژوهشگران دانمارکی در بررسی جدیدی نشان داده اند که واکسن آنفلوآنزا تاثیری بر پیشگیری از مبتلا شدن به کووید-۱۹ ندارد.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از نیوز مدیکال نت، تلاش گسترده ای برای یافتن اقدامات پیشگیرانه و درمان های موثر بیماری کووید-۱۹ انجام شده است. این مورد مطرح شده که واکسیناسیون آنفلوانزا امکان دارد محافظتی را در مقابل "کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲"(SARS-CoV-۲) ایجاد نماید و یک اقدام پیشگیرانه در مقابل کووید-۱۹ باشد. واکنش های ایمنی میزبان نسبت به هر دو ویروس، از این نظریه پشتیبانی می کند. با این حال، نگرانی هایی در مورد تعامل میان واکسیناسیون آنفلوانزا و خطر مبتلا شدن به کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ وجود دارد.
یک پژوهش جدید به بررسی این مورد پرداخته است که آیا واکسن آنفلوانزا، خطر مبتلا شدن به کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ و نتایج بالینی کووید-۱۹ را تغییر می دهد یا خیر. در این پژوهش، کارکنان مراقبت های بهداشتی دانمارک مورد بررسی قرار گرفتند و واکسن آنفلوانزا به آنها عرضه شد.
در این مطالعه منسجم، بررسی مکرری روی پادتن های مقابله کننده با کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ در بین کارکنان مراقبت های بهداشتی دانمارک در بیمارستان ها و مراکز تخصصی مراقبت های بهداشتی صورت گرفت که تعداد آنها در مجموع به ۶۰ هزار و ۶۸۱ نفر می رسید. بررسی پادتن ها، سه بار طی سال ۲۰۲۰ انجام شد.
از میان شرکت کنندگان، ۴۸ هزار و ۷۰۹ نفر پرسشنامه ای را تکمیل کردند و اطلاعات در ارتباط با واکسیناسیون آنفلوانزا برای ۴۶ هزار و ۱۱۲ شرکت کننده در دسترس بود. علاوه بر این، اطلاعات در ارتباط با واکسیناسیون آنفلوانزا و وضعیت پادتن مقابله کننده با کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ برای ۳۴ هزار و ۳۶۶ و ۳۵ هزار و ۱۶۸ شرکت کننده بین سالهای ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ و ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰ در دسترس قرار داشت. در بین این شرکت کنندگان، ۳۳۷۹ نفر سابقه بیماری دارای نشانه یا بستری شدن در بیمارستان را داشتند.
نتایج این پژوهش نشان داد که شرکت کنندگان واکسینه شده در مقابل آنفلوانزا، مسن تر و تحصیل کرده تر بودند و چندابتلایی بیشتری نسبت به شرکت کنندگان واکسینه نشده داشتند. نسبت خطر کووید-۱۹ علامت دار برای افراد واکسینه شده در مقایسه با افراد واکسینه نشده طی سالهای ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰ و ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ به ترتیب ۱/۰۳ و ۱/۰۲ بود. نسبت تولید پادتن ضد کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ در شرکت کنندگانی که ضد ویروس آنفلوانزا واکسینه شده بودند، در مقایسه با شرکت کنندگان واکسینه نشده در همان دوره ها، ۱/۰۱ و ۰/۹۳ بود. مقایسه افراد واکسینه شده در مقابل آنفلوانزا با افراد واکسینه نشده طی سالهای ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰ و ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ نشان داد که شانس بستری شدن در بیمارستان به ترتیب ۰/۹۱ و ۰/۸۹ است.
یافته های این پژوهش نشان داد که واکسیناسیون ضد آنفلوانزا، خطر بستری شدن در بیمارستان یا نشانه های کووید-۱۹ را تغییر نمی دهد و همچنین، تغییری در خطر مبتلا شدن به کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ ایجاد نمی کند.
نتایج این پژوهش با نتایج به دست آمده از پژوهش های پیشین که با استفاده از سواب یا به واسطه سرم شناسی انجام شده اند، مطابقت دارند. مقایسه افراد واکسینه شده با افراد واکسینه نشده برای اولین بار در این پژوهش انجام شده است.
محدودیت قابل توجه پژوهش این است که اطلاعات در ارتباط با شدت کووید-۱۹ برپایه پرسشنامه ای است که شرکت کنندگان آنرا پر کرده اند. بستری شدن در بیمارستان هم اکنون امکان دارد کمتر گزارش شود.
از نتایج این پژوهش استنباط می شود که واکسیناسیون آنفلوانزا بر خطر مبتلا شدن به کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ و بیماری کووید-۱۹ تأثیری ندارد.
این پژوهش، در "Journal of Infectious Diseases" به چاپ رسید.
منبع:

1400/10/20
23:43:11
5.0 / 5
478
تگهای خبر: تولید , شركت , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴