درمان بیماریها با برنامه ریزی مجدد سلول های ایمنی

درمان بیماریها با برنامه ریزی مجدد سلول های ایمنی

پژوهشگران ˮدانشگاه پنسیلوانیاˮ در بررسی جدید خود نشان داده اند که برنامه ریزی مجدد سلول های ایمنی می تواند به درمان خیلی از بیماریهای شایع کمک نماید.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از پن تودی، بررسی جدید پژوهشگران "دانشکده پزشکی پرلمن"(Perelman School of Medicine) در "دانشگاه پنسیلوانیا"(UPenn) نشان میدهد که یک روش ایمنی درمانی آزمایشی می تواند سلول های ایمنی را بطور موقت برنامه ریزی کند تا تنها با تزریق یک آران ای پیامرسان مشابه واکسن های کووید-۱۹ مبتنی بر آران ای پیامرسان بتوانند به هدف خاصی حمله کنند.
پژوهشگران، روش جدیدی را با آماده سازی آران ای پیامرسان نشان دادند که در آن، سلول های T برای حمله به سلول های فیبروبلاست قلب برنامه ریزی می شوند. نارسایی قلبی اغلب تا حدی توسط سلول های فیبروبلاست هدایت می شود که با تولید بیش از حد مواد فیبری، به لطمه و التهاب قلب پاسخ می دهند. این کار آنها، عضله قلب را سفت می کند و به اختلال در عملکرد قلب منجر می شود. این شرایط، بروز وضعیتی موسوم به فیبروز را در پی دارد. در آزمایش هایی که روی موش های مبتلا به نارسایی قلبی انجام شد، برنامه ریزی مجدد سلول های T، کاهش فیبروبلاست های قلبی و معکوس شدن چشم گیر فیبروز را به همراه داشت.
"جاناتان اپستاین"(Jonathan Epstein)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: فیبروز، زمینه ساز خیلی از اختلالات جدی مانند نارسایی قلبی، بیماری کبد و نارسایی کلیوی است. روش ایمنی درمانی ما می تواند راهی مقیاس پذیر و مقرون به صرفه برای رسیدگی به یک دفعه سنگین پزشکی باشد. قابل توجه ترین پیشرفت، توانایی مهندسی کردن سلول های T برای یک کاربرد بالینی خاص بدون نیاز به خارج کردن آنها از بدن بیمار است.
این روش جدید مبتنی بر تکنولوژی "سلول تی کایمریک گیرنده آنتی ژن"(CAR T cell) است که تا حالا به برداشتن سلول های T بیمار و برنامه ریزی مجدد ژنتیکی آنها در آزمایشگاه برای شناسایی نشانگرها نیاز داشته است. این سلول های T خاص را می توان با بهره گیری از روش های کشت سلولی تکثیر کرد و باردیگر به بیمار تزریق کرد تا به یک هدف ویژه حمله کنند.
اولین درمان با روش CAR T، توسط پژوهشگران "بیمارستان کودکان فیلادلفیا"(CHOP) ابداع شد و در سال ۲۰۱۷، مورد تایید "سازمان غذا و داروی آمریکا"(FDA) جهت استفاده در مقابل انواع سرطان خون و بعد از آن برای لنفوم قرار گرفت.
بااینکه فناوری CAR T هم اکنون عمدتاً برای درمان سرطان ها استفاده می شود اما باتوجه به نتایج چشم گیر در خیلی از موارد ناامیدکننده، توسعه دهندگان آن مدت هاست که در نظر دارند تا از این روش برای درمان سایر بیماریها نیز استفاده کنند. اپستاین و همکارانش در پژوهش سال ۲۰۱۹ خود نشان دادند که روش استاندارد CAR T را می توان برای حمله به فیبروبلاست های بیش فعال قلب و بازیابی عملکرد قلب در موش های مبتلا به نارسایی قلبی به کار برد.
با توجه به این نتایج مثبت، زمانی که این راهبرد استاندارد مقابل نارسایی قلبی یا سایر بیماریهای فیبروتیک در انسان ها به کار برود، مشکل ساز خواهد بود. فیبروبلاست ها عملکرد طبیعی و مهمی در بدن خصوصاً در بهبود زخم دارند. سلول های CAR T که بصورت ژنتیکی برای حمله به فیبروبلاست ها برنامه ریزی مجدد شده اند، می توانند ماهها یا حتی سال ها در بدن زنده بمانند و فیبروبلاست ها را سرکوب کنند و به بروز اختلال در روند بهبود زخم منجر شوند.
اپستاین و همکارانش در این پژوهش جدید، یک روش موقتی، قابل کنترل و بسیار ساده تر را ابداع کردند. آنها نوعی آران ای پیامرسان را طراحی کردند که یک گیرنده سلول T را رمزگذاری می کند تا فیبروبلاست های فعال را هدف قرار دهد و آران ای پیامرسان را در نانوذرات لیپیدی حباب مانند کوچک محصور کند. خود فیبروبلاست ها در مولکول هایی پوشیده شده اند که روی سلول های T قرار می گیرند. این فناوری برای ارائه واکسن های کووید-۱۹ مبتنی بر آران ای پیامرسان که حالا در سراسر جهان استفاده می شوند نیز بسیار مهمست.
"درو ویزمن"(Drew Weissman)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: فناوری استاندارد CAR T، اصلاح سلول های T بیماران را در خارج از بدن شامل می شود که برای درمان بیماریهای رایج یا استفاده در کشورهای فقیرتر، گران و دشوار است. ساخت سلول های CAR T عملکردی درون بدن، وعده ارائه پلت فرم مبتنی بر آران ای پیامرسان و نانوذرات لیپیدی حباب مانند را تا حد زیادی گسترش می دهد.
مولکول های آران ای پیامرسان محصور شده، بعد از تزریق به موش ها، توسط سلول های T جذب می شوند و مانند الگوهایی برای تولید گیرنده فیبروبلاست عمل می کنند. این مولکول ها، سلول های T را بطور موثر برای حمله به فیبروبلاست های فعال برنامه ریزی مجدد می کنند. در هر حال، این برنامه ریزی مجدد، موقتی است. آران ای های پیامرسان در DNA سلول T ادغام نمی شوند و تنها برای چند روز در سلول های T زنده می مانند. بعد از آن، سلول های T به حالت عادی باز می گردند و دیگر فیبروبلاست ها را هدف قرار نمی دهند.
دانشمندان دریافتند که تزریق آران ای پیامرسان به موش های مبتلا به نارسایی قلبی، به رغم کوتاه بودن زمان فعالیت، توانست جمعیت زیادی از سلول های T موش ها را با موفقیت برنامه ریزی کند و به کاهش عمده فیبروز قلب در آنها و بازیابی اندازه طبیعی قلب بیانجامد.
پژوهشگران به آزمایش فناوری CAR T مبتنی بر آران ای پیامرسان ادامه می دهند و امیدوارند که در نهایت بتوانند آزمایش های بالینی را شروع کنند.
این پژوهش، در مجله "Science" به چاپ رسید.1400/10/20
12:52:24
5.0 / 5
826
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵