پوشش های اجسام با محصولات ایران ساخت استقامت یافت

پوشش های اجسام با محصولات ایران ساخت استقامت یافت

یک شرکت دانش بنیان توانسته لایه های تزئینی با دوام بسیار بالا و رنگ های متنوع و متال فام را با محصولی بومی بر روی قطعات صنعتی ایجاد نماید.به گزارش گردو دانلود به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مهدی هاشمی مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان با اشاره به اینکه پوشش بوجود آمده بر روی ابزارآلات به وسیله سیستم پوشش دهی در خلاء به روش قوس کاتدی به منظور افزایش عملکرد و عمر کاری آنها بوده، اظهار داشت: این محصول در شیرآلات بهداشتی، لوازم آشپزخانه، لوازم آرایشی، کاشی و سرامیک، رینگ خودرو، دستگیره درب و پنجره و میز و صندلی به کار می آید.
وی با اشاره به اینکه روش PVD به مفهوم رسوب بخارات یک ماده در محیط خلاء بر روی اجسام است و عملیات پوشش دهی، به روش های متعدد انجام می شود، اظهار داشت: یکی از این روش ها، تبخیر به روش قوس کاتدی است که کاربردهای فراوانی در ایجاد لایه های تزئینی بادوام بسیار بالا و رنگ هایی متنوع و متال فام دارد.
به گفته وی، سیستم پوشش دهی در خلأ به روش قوس کاتدی یک فرایند صنعتی است که به صورت گسترده برای اعمال پوشش های لایه نازک باکیفیت بالا مورد استفاده قرار می گیرد. این فرایند تحت شرایط خلاء و با استفاده از هدهای رسوب دهی ویژه طراحی شده انجام می شود.
هاشمی با تکیه بر این که بالا بودن انرژی یون ها در روش لایه نشانی تبخیر فیزیکی با قوس کاتدی دارای مزایایی است، اظهار داشت: برای مثال لایه های نازک پوشش داده شده به روش لایه نشانی تبخیر فیزیکی با قوس کاتدی در مقایسه با روش های دیگر تراکم بیشتری داشته و خواص چسبندگی بهتری از خود نشان می دهند چون اتم های رسوب داده شده به سطح زیرلایه نفوذ کرده و با قفل کردن پوشش به زیرلایه سبب افزایش چسبندگی پوشش می شوند.
وی اضافه کرد: در مقایسه با سایر روش های پوشش دهی، یون های پر انرژی بوجود آمده در روش لایه نشانی تبخیر فیزیکی با قوس کاتدی امکان رسوب دهی زیرلایه در دمای کمتر را به وجود می آورند؛ چونکه در این روش یون ها از انرژی کافی برای تشکیل یک لایه فشرده برخوردار می باشند و نیازی به تأمین انرژی حرارتی به واسطه ی گرم کردن زیرلایه نیست.
هاشمی اظهار داشت: این محصول دارای کیفیت خوبی است و قیمت پایین تری نسبت به نمونه های اروپایی خود دارد.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان ضمن اشاره به این که پوشش بوجود آمده توسط این محصول مقاومت است و ارزش افزوده خوبی برای قطعات به وجود آورده، اظهار داشت: به خاطر این که این دستگاه در داخل تولید می شود سبب شده هزینه خدمات کاهش پیدا کند، ازاین رو وسایلی مثل قاشق و چنگال معمولاً بدون پوشش وارد کشور می شوند و کار پوشش آنها در داخل توسط این دستگاه ها صورت می گیرد.


منبع:

1400/10/18
17:01:36
5.0 / 5
560
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳