معاونت علمی اعلام كرد؛

تاب آوری ملی با توسعه اقتصاد زیستی ارتقا می یابد

تاب آوری ملی با توسعه اقتصاد زیستی ارتقا می یابد

گردو دانلود: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام نمود برای پشتیبانی از شکل گیری زیست بوم فناوری و نوآوری در کشور و افزایش تاب آوری ملی پروژه هایی در همه ستادهای معاونت علمی اجرائی می شود.به گزارش گردو دانلود به نقل از معاونت علمی و فناوری، یکی از اهداف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای پشتیبانی از شکل گیری زیست بوم فناوری و نوآوری در کشور، افزایش تاب آوری ملی است. این هدف چند سالی است که با اجرای برنامه ها و پروژه های داخلی در ستادهای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دنبال می شود. کاری که مقرر است ارزش افزوده قابل توجهی به اقتصاد کشور تزریق و با کمک فناوری، دانش، نوآوری و استفاده از ظرفیت های علمی به تاب آوری ملی کمک نماید.
برخی کارشناسان معتقدند که زیست فناوری می تواند نقطه اتکایی برای رهایی از اقتصاد نفتی باشد. این فناوری را عامل بروز تغییرات جدی در علوم مختلفی چون کشاورزی، پزشکی، محیط زیست، صنایع غذایی و غیره می دانند به همین دلیل و باتوجه به نقش و جایگاه این فناوری در توسعه اقتصادی و علمی کشور، ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ۴ پروژه تعریف کرده است تا به کمک آن ۲ هدف «توسعه فرهنگ سازی اقتصاد زیستی» و «ارتقای تاب آوری ملی» را محقق کند.
«ایجاد و راه اندازی پایگاه داده ذی نفعان زیست فناوری کشور»، «توسعه زیرساخت اطلاع رسانی سریع و موثر آخرین تحولات زیست فناوری در کشور»، «الگوسازی و ترویج خطوط اصلی فناوری زیستی در کشور» و «معرفی فرصت های نو در زمینه های تحقیقاتی و کسب وکار زیست فناوری»، ۴ پروژه ای است که مقرر است طی ۵ سال با ایجاد ۴۰ اشتغال پایدار به فرهنگ سازی اقتصاد زیستی در کشور کمک نماید.
افزایش بلایای طبیعی و انسانی و نتایج گسترده آنها، دولت ها و کشورها را به فکر افزایش تاب آوری جوامع انداخته است. این مفهوم بیش از ۴۰ سال پیش برای اولین بار در ادبیات روانشناسی استفاده شد و بلافاصله به همه علوم تسری یافت. این مفهوم به مفهوم داشتن مقاومت کافی برای جلوگیری از شکستن یا حتی فروپاشی است. بنا بر این با افزایش مشکلات اقتصادی و اجتماعی، دولت ها در تلاش هستند تا با اقداماتی بومی اهتمام کنند تاب آوری های ملی خودرا ارتقا دهند.


منبع:

1400/10/12
22:46:22
5.0 / 5
989
تگهای خبر: پروژه , فناوری , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان گردو دانلود