کشف راز مومیایی فرعون مشهور مصر

کشف راز مومیایی فرعون مشهور مصر

محققان موفق شدند برای اولین بار باندپیچی فرعون «آمنهوتپ یکم» مصر باستان را به صورت مجازی باز کنند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از گاردین، محققان مصری توانستند به صورت مجازی و با کمک فناوری باندپیچی مومیایی فرعون «آمنهوتپ یکم» را باز کنند و جزئیاتی درباره وضعیت سلامت، چهره و حتی جواهرات او را آشکار کنند.
به گفته «سحر سلیم» که یک رادیولوژیست است، حالا که خصوصیت های چهره «آمنهوتپ یکم» همچون باریک بودن چانه، بینی کوچک و موهای فر مشخص شده است، متوجه شده ایم که او شباهت زیادی به پدرش داشته است. شاید عجیب به نظر برسد که «آمنهوتپ یکم» بعنوان فردی که حدود ۳۵۰۰ سال پیش زندگی کرده است دندان های بسیار سالمی دارد.
مومیایی «آمنهوتپ یکم» که یک پادشاه جنگجو بود، تابحال چیزی شبیه به یک معما در نظر گرفته می شد چون که باندپیچی مومیایی او به رغم سایر مومیایی های سلطنتی در سالهای اخیر باز نشده است. ولی اکنون اطلاعات بیشتری از مومیایی مشخص شده است.


«سلیم» استاد دانشگاه رشته رادیولوژی دانشکده پزشکی دانشگاه قاهره یکی از اعضای گروهی است که با موفقیت توانستند بی آن که در حقیقت در مومیایی تغییری ایجاد کنند به صورت مجازی و با کمک فناوری تصویر زیر باندپیچی «آمنهوتپ یکم» را باز کنند. این گروه با استفاده از «سی تی اسکن» جزئیاتی درباره ظاهر و جواهرات قابل ملاحظه ای را که این فرعون همراه با آنها دفن شده بود کشف کردند.
تصویری از مومیایی «آمنهوتپ یکم» که با کمک سی تی اسکن حاصل شده است


منبع:

1400/10/07
21:41:48
5.0 / 5
735
تگهای خبر: دانشگاه , فناوری , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳