تحول در رباتیک مغزی با یک زیست سنسور کربنی

تحول در رباتیک مغزی با یک زیست سنسور کربنی

گردو دانلود: یک زیست سنسور جدید مبتنی بر کربن که بر سه چالش مهم غلبه کرده است، می تواند رباتیک قابل کنترل با مغز را متحول کند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، گروهی از پژوهشگران دانشکده مهندسی و فناوری اطلاعات دانشگاه فناوری "سیدنی" یک سنسور زیستی جدید به وجود آورده اند که به پوست صورت و سر می چسبد تا سیگنال های الکتریکی ارسال شده توسط مغز را تشخیص دهد. سپس این سیگنال ها به دستوراتی برای کنترل سیستم های رباتیک مستقل ترجمه می شوند.
این زیست سنسور جدید بر سه چالش اصلی سنسورهای زیستی مبتنی بر گرافن همچون خوردگی، دوام و مقاومت در مقابل تماس با پوست غلبه کرده است. این به لطف ساختار این سنسور است که از لایه های زیادی از کربن بسیار نازک و بسیار قوی تشکیل شده است که مستقیماً روی یک بستر سیلیکون کاربید روی سیلیکون بنا شده است.
پروفسور "فرانچسکا یاکوپی" که این زیست سنسور را با همکارانش توسعه داده است، توضیح داد: ما توانسته ایم بهترین گرافن را که بسیار زیست سازگار و بسیار رسانا است، با بهترین فناوری سیلیکونی ترکیب نماییم که سنسور زیستی ما را جهت استفاده بسیار انعطاف پذیر و قوی می کند.
اما ابتدا اجازه دهید یک قدم به عقب برگردیم و سنسورهای زیستی را تعریف نماییم. سنسور زیستی دستگاهی است که فرآیندهای بیولوژیکی یا شیمیایی را با تولید سیگنال هایی متناسب با غلظت آنالیت در واکنش اندازه گیری می کند و در نتیجه بیماریها را تشخیص می دهد. این سنسور امکان مدیریت و درمان مناسب را فراهم می آورد.
گرافن به طور معمول در توسعه سنسورهای زیستی مورد استفاده قرار می گیرد. با وجود این، محدودیت هایی نیز دارد، برای اینکه خیلی از این دستگاهها برای کاربردهای یکبار مصرف طراحی شده اند و در صورت تماس با عرق بدن و سایر انواع رطوبت روی پوست، مستعد جدا شدن، تخریب و از کار افتادن هستند.
در مقابل اما سنسور زیستی پژوهشگران استرالیایی را می توان برای دوره های طولانی بهره برد و چندین بار مورد استفاده مجدد قرار داد و نشان داده که حتی در محیط های بسیار شور نیز نتایج بی سابقه ای ارایه داده است.
علاوه بر این، نشان داده شده است که این سنسور بطور شایان توجهی مقاومت در مقابل تماس با پوست را می کاهد، جایی که تماس غیربهینه بین سنسور و پوست مانع از تشخیص سیگنال های الکتریکی ارسالی از مغز می شود.
بنا بر این که این زیست سنسور جدید را می توان برای مدت زمان طولانی مورد استفاده قرار داد و همین طور چند بار مصرف است و حتی در وضعیت بسیار شور نیز به خوبی کار می کند، در بیانیه مطبوعاتی که توسط پژوهشگران انتشار یافته است، آنرا "یک یافته بی نظیر" نامیده اند.
پروفسور "یاکوپی" توضیح داد: این بدان معناست که سیگنال های الکتریکی ارسال شده توسط مغز را می توان بطور قابل اعتماد جمع آوری کرد و سپس بطور قابل توجهی تقویت کرد و همین طور این سنسور می تواند بطور قابل اعتماد در وضعیت سخت مورد استفاده قرار گیرد، در نتیجه پتانسیل آن جهت استفاده در رابط های مغز و ماشین افزایش می یابد.




منبع:

1400/10/04
12:10:57
5.0 / 5
750
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان گردو دانلود