تعیین میزان خطر برخورد سیارک ها با کمک شبیه سازی کامپیوتری

تعیین میزان خطر برخورد سیارک ها با کمک شبیه سازی کامپیوتری

به گزارش گردو دانلود یک پژوهشگر چینی، نوعی شبیه سازی کامپیوتری ابداع کرده است که می تواند به درک بهتر میزان خطر برخورد سیارک ها کمک نماید.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از نیوزوایز، یکی از پژوهشگران "موسسه ملی مخاطرات طبیعی"(National Institute of Natural Hazards) چین، یک شبیه سازی کامپیوتری از برخورد سیارک ها ابداع کرده است تا به درک بهتر عوامل دخیل در خطرناک بودن برخوردها کمک نماید.
این شبیه سازی کامپیوتری در ابتدا به دنبال تکرار حملات سیارکی مدل سازی شده در آزمایشگاه بود. "دوکسینگ یانگ"(Duoxing Yang)، پژوهشگر این پروژه اعتقاد دارد که بعد از تأیید صحت شبیه سازی، میتوان از آن برای پیشبینی نتیجه برخوردهای سیارکی آینده یا کسب اطلاعات بیشتر در مورد برخوردهای گذشته بهره برد.
یانگ اظهار داشت: ما به صورت کلی از این مدلها، فرایند فرود آمدن ضربه مخرب و تشکیل دهانه حاصل از آنرا یاد می گیریم و با بررسی ریخت شناسی دهانه می توانیم دمای محیطی ضربه و سرعت آنرا درک نماییم.
یانگ این شبیه سازی را با بهره گیری از روش حفظ عنصر فضا-زمان ابداع کرده که توسط ناسا طراحی شده است و خیلی از دانشگاه ها و سازمان های دولتی از آن برای مدل سازی امواج ضربه و سایر مشکلات صوتی استفاده می نمایند.
هدف از این پروژه، شبیه سازی یک سیارک سنگی کوچک بود که با سرعت چند هزار متر در ثانیه، با یک سیارک فلزی بزرگتر برخورد می کند. یانگ با بهره گیری از شبیه سازی خود توانست تأثیراتی مانند اندازه و شکل دهانه را که این برخورد در سیارک فلزی به وجود می آورد، محاسبه کند.
نتایج شبیه سازی، با برخوردهای ساختگی سیارک ها که در آزمایشگاه بوجود آمده اند، مقایسه شد. شبیه سازی در مقابل این بررسی های آزمایشی انجام می شود، به این مفهوم که گام بعدی در پژوهش با بهره گیری از شبیه سازی، برای تولید داده های بیشتری است که نمی توان در آزمایشگاه تولید کرد.
این داده ها در آماده سازی برای مأموریت "سایکی"(Psyche) ناسا عرضه می شوند که اولین فضاپیمایی است که یک سیارک کاملا فلزی را بررسی می کند. برخلاف سیارک های سنگی که از موادی مشابه پوسته زمین ساخته شده اند، سیارک های فلزی از مواد موجود در هسته داخلی زمین ساخته شده اند. ناسا اعتقاد دارد که بررسی چنین سیارکی می تواند اطلاعات بیشتری را در مورد شرایط موجود در مرکز زمین نشان دهد.
یانگ اعتقاد دارد مدلهای شبیه سازی کامپیوتری می توانند نتایج به دست آمده را به همه برخوردهای سیارک های فلزی تعمیم دهند و در این فرایند، به چندین پرسش در مورد تعامل سیارک ها پاسخ دهند.
این پژوهش، در مجله "AIP Advances" به چاپ رسید.1400/10/02
10:39:13
5.0 / 5
722
تگهای خبر: پروژه , تولید , دانشگاه , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳