معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم:

ایران رتبه ۷۱ نوآوری و فناوری را در جهان دارد

ایران رتبه ۷۱ نوآوری و فناوری را در جهان دارد

گردو دانلود: معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم اظهار داشت: در گذشته رتبه ۹۵ را در نوآوری و فناوری داشتیم که خوشبختانه الان به رتبه ۷۱ در این حوزه دست یافته ایم و البته باید این ارتقا استمرار داشته باشد.به گزارش گردو دانلود به نقل از وزارت علوم، دکتر علی خیرالدین در نشست رؤسای پارک های علم و فناوری در محل سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران با بیان این نکته اظهار داشت: مطابق صحبت های مقام معظم رهبری دو جمله وجود دارد. اولی این که گفتمان پایه های کشور باید گفتمان پیشرفت علم و فناوری باشد و وزارت علوم روی این مساله در جهت فرهنگ سازی حوزه فناوری تاکید دارد و دوم اینکه، شرکتهای دانش بنیان یکی از بهترین مفاخر و مؤثرترین مؤلفه های اقتصاد مقاومتی هستند.
وی خاطرنشان کرد: ایجاد معاونت فناوری و نوآوری از برنامه های پیشنهادی وزیر علوم به مجلس شورای اسلامی بود و توانستیم در کوتاه مدت این معاونت را ایجاد نماییم تا بتوانیم سبب ارتقای شاخصهای شرکتهای دانش بنیان و پارک های علم و فناوری شویم.
خیرالدین افزود: با ایجاد معاونت باید بتوانیم بستری مناسب برای نخبگان علمی ایجاد نماییم و به گسترش آنها بپردازیم و این مورد تکمیل اکوسیستم فناوری را به همراه داشته باشد.
معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم تصریح کرد: معاونت فناوری وزارت علوم مأموریت هایی دارد که یکی از مهم ترین آنها بحث تمرکز و سطوح آماری نوآوری میانی و افزایش متقاضیان ورود به مراکز رشد و پارک های علم و فناوری است که باید در اولویت قرار گیرد.
خیرالدین اضافه کرد: بحث کارآفرینی دانش بنیان هم از اولویت های برنامه وزارت علوم است که امیدواریم بتوانیم با ایجاد واحدهای فناور و شرکتهای دانش بنیان بحث اشتغال را به درجه خوبی برسانیم.
وی اظهار داشت: زیست بوم فناوری و نوآوری امروز در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران رونمایی می شود.
خیرالدین بیان نمود: رتبه ۱۶ تولید علم در جهان و رتبه یک تولید علم در منطقه را داریم که نشان دهنده سرمایه گذاری خوب کشور در تحقیقات بنیادی است و باید به صیانت و حفظ و ارتقای آنها بپردازیم.
معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بیان نمود: در بحث نوآوری و فناوری رتبه ۹۵ را داشته ایم و الان به رتبه ۷۱ دست یافته ایم.
خیرالدین افزود: در شاخص نوآوری رتبه ۶۰ را داریم که در سال ۲۰۱۴ شاخص جهانی نوآوری ایران عدد ۱۲۰ بوده است و در این حوزه ابتدای کار هستیم و باید رتبه ها را ارتقا دهیم.
وی اظهار داشت: بحث فناوری برای وزارت علوم بسیار مهم می باشد چون که نشان داده است در چه زمینه ای باید کار نماییم تا مانند ستاد نانو در جهان شاخص شویم. کار آفرینی و اشتغال مساله بسیار مهمی است که بیشتر از ۴۰ درصد بیکاران کشور را فارغ التحصیلان دانشگاهی می سازند و دانشجویانی که مهارت آموزی کردند مانند دانش آموختگان فنی و حرفه ای و علمی کاربردی اکثراً جذب کار شده اند.
خیرالدین بیان نمود: حدود ۵۰ درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی وارد شرکتهای دانش بنیان شده اند و باید در شغل و حرفه مرز جدیدی را خلق کنند و استانداردهای موجود در حرفه خویش را ارتقا دهند و کارآفرینی برای وزارت علوم بخصوص در حوزه فرهنگ سازی و هدایت شغلی بسیار مهم می باشد.
وی عنوان کرد: دانشگاه صنعتی شریف مدرسه اشتغال را پیشنهاد داده بود که آنرا به مرحله اجرایی رساند و با برآوردهای وزارت علوم الگوی بسیار موفقی است و درحال پیگیری هستیم تا با شکل گیری مدرسه اشتغال در تمام دانشگاه های کشور خودشناسی و هدایت فارغ التحصیلان دانشگاهی را متناسب با رشته خود به بازارکار ایجاد نماییم.
خیرالدین تصریح کرد: در دوران کرونا شرکتهای دانش بنیان تاثیر ۵۰ درصدی مانند تولید ماسک و … داشته اند که دستاورد مهمی این و جایگاه پارک های علم و فناوری را نشان داده است.
معاون نوآوری و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: بیشتر از ۵۰ هزار شغل بوجود آورده ایم و ۱۰ هزار و ۷۰۰ واحد فناور و ۱۸۰۰ شرکت دانش بنیان و پارک های علم و فناوری و ۷۲ هزار میلیاردریال درآمد داریم.
وی تصریح کرد: بیشتر از ۴۹ پارک علم و فناوری در کشور داریم که ۱۱ عدد از آن دانشگاهی هستند و گفتنی است که با پیگیری های انجام شده به جای ۴ منطقه هیئت امنا ۶ منطقه هیئت امنا شکل گرفته است.


منبع:

1400/10/01
11:39:37
5.0 / 5
877
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان گردو دانلود