مغز آزمایشگاهی انسان، بازی کامپیوتری می کند!

مغز آزمایشگاهی انسان، بازی کامپیوتری می کند!

گردو دانلود: صدها هزار سلول مغز انسان که در ظرف آزمایشگاه رشد کرده بودند، یک روز را صرف انجام بازی کامپیوتری ˮپونگˮ کردند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، دانشمندان استرالیایی در "Cortical Labs" به این سلول ها آموختند که چگونه بازی کامپیوتری انجام دهند. آنها این کار را تنها در عرض پنج دقیقه انجام دادند که بسیار سریع تر از آموزش به هوش مصنوعی است. برای آموزش به هوش مصنوعی ۹۰ دقیقه زمان لازم است.
این سیستم که «DishBrain» نام دارد از سلول های مغزی بر روی آرایه های میکروالکترودی تشکیل شده است و آرایه ها می توانند سلول های مغزی را تحریک کنند.
برای آموزش بازی "پونگ" به این مغزهای کوچک، محققان از یک نسخه تک بازیکن بازی استفاده کردند و سیگنال های الکتریکی را به سمت راست یا چپ آرایه ها ارسال کردند تا محل قرار گیری توپ مشخص شود. سپس مغز نورون هایش را به کار می اندازد تا صفحه گیرنده توپ در بازی را برپایه موقعیت توپ به جلو یا عقب ببرد.
"برت کاگان"(Brett Kagan)، مدیر ارشد "Cortical Labs" که سرپرستی این تحقیقات را بر عهده داشته است به نیوساینتیست اظهار داشت: ما فکر می نماییم که بتوان آنها را مغزهای سایبورگ نامید. آنها هنگام بازی تصور می کنند که خودشان صفحه گیرنده توپ هستند. طوری که گویا در ماتریس زندگی می کنند.
سایبورگ به موجوداتی گفته می شود که از ترکیب اجزای طبیعی و مکانیکی ساخته شده اند.


در حین بازی، الگوهای فعالیت بین نورون ها توسط این مغزهای کوچک تعیین می شود.
دنیای مجازی که بازی در آن در حال انجام می باشد به این فعالیت ها واکنش نشان داده و الکترودها به مغز کمک می کنند تا نحوه کار با صفحه گیرنده توپ را یاد بگیرد.
کاگان تصریح کرد که باآنکه این مغزهای کوچک می توانند سریع تر از هوش مصنوعی بازی را بیاموزند اما در انجام بازی های کامپیوتری مهارت چندانی ندارند و این ارگانوئیدها در مقابل هوش مصنوعی مانند دیپ مایند(DeepMind) می بازند.
با این وجود ۵۰۰۰ دست ۱۵ دقیقه ای از بازی طول می کشد تا هوش مصنوعی بازی را بیاموزد در حالیکه این تعداد برای این ارگانوئیدها(DishBrain) ۱۰ تا ۱۵ بار است.


محققان در این مقاله که در مجله ی bioRxiv انتشار یافته است، نوشتند: ما با استفاده از سیستم DishBrain نشان دادیم که یک لایه از نورون های قشر مغز در شرایط آزمایشگاهی و زمانی که در یک دنیای بازی شبیه سازی شده قرار می گیرند قادر به سازماندهی خود و نشان دادن رفتار هوشمندانه هستند.
منبع:

1400/09/28
12:05:35
5.0 / 5
870
تگهای خبر: كامپیوتر , محقق , هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵