تولید ربات خورشیدی برای پاکسازی لکه های نفتی

تولید ربات خورشیدی برای پاکسازی لکه های نفتی

به گزارش گردو دانلود محققان دانشگاه کالیفرنیا نمونه اولیه ربات خورشیدی را ساخته اند که در آینده با حرکت در بین لکه های نفتی و مکیدن آنها به پاکسازی محیط زیست کمک می نماید.به گزارش گردو دانلود به نقل از نیواطلس، ربات یاد شده با الهام از حشرات و موتور بخار ساخته شده است. این ربات معروف به نئوس بات از حرکات ضربانی برای عبور از سطح آب استفاده می نماید.
بدنه ربات که هم اکنون تنها ۲۰ میلی متر طول و ۵ میلی متر عرض دارد، سه لایه دارد. لایه بالایی از پلاستیک پلی آمید شفاف، لایه میانی از هیدروژل متخلخل و لایه زیرین از پلیمر PDMS (پلی دی متیل سیلوکسان) تشکیل شده است.
اکسید آهن و نانومیله های مس درون هیدروژل، انرژی نور را به گرما تبدیل می کند که آب مایع جذب شده توسط ژل را تبخیر می کند. بخار حاصل یک حباب در ژل بوجود می آورد که فشار مکانیکی و انرژی حرارتی را بر روی لایه های بالایی و پایینی فیلم اعمال می کند.
لایه های مورد اشاره بگونه ای طراحی شده اند که با خم و راست شدن مکرر و ایجاد حرکات ضربانی، نوسان مداومی را برای حرکت در سطح آب به وجود می آورند.
ربات مورد اشاره می تواند با سرعت ۱.۳ میلیمتر در هر ثانیه حرکت نماید و فعلا در مرحله تست آزمایشگاهی است. انتظار می رود در آینده مدلهای بزرگ تری از این ربات تولید شود که مجهز به لایه چهارمی برای جذب مواد روغنی هم باشند. این ربات ها از قدرت و سرعت زیادی برای جذب لکه های نفتی برخوردار خواهند بود. ربات مورد اشاره به غیر از نور خورشید به هیچ منبع اضافی انرژی نیاز نخواهد داشت.


منبع:

1400/09/17
10:16:37
5.0 / 5
621
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , طراحی , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵