ساخت پلاستیک سازگار با محیط زیست از اسپرم ماهی سالمون!

ساخت پلاستیک سازگار با محیط زیست از اسپرم ماهی سالمون!

گردو دانلود: دانشمندان چینی در بررسی جدید خود، نوعی پلاستیک سازگار با محیط زیست ابداع نموده اند که می توان آنرا به شکل های دلخواه درآورد.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، نوع جدیدی از پلاستیک سازگار با محیط زیست، با یک عنصر بعید تولید شده است. این عنصر، اسپرم ماهی سالمون است.
گروهی از دانشمندان چینی، DNA را از اسپرم ماهی استخراج کردند و آنرا با روغن گیاهی ترکیب کردند تا ماده ای نرم و چکش خوار موسوم به هیدروژل ایجاد کنند. سپس، این ماده با بهره گیری از قالب هایی به شکل های مختلف در می آید تا اقلامی را که بطور معمول از پلاستیک ساخته می شوند، بسازد. این پلاستیک طبیعی را می توان با قرار دادن آن زیر آب بازیافت کرد که آنرا به حالت هیدروژل برمی گرداند تا به یک ماده جدید تبدیل گردد.
جهان سالانه بیش از ۳۸۰ میلیون تن پلاستیک تولید می کند و هر روز حدود هشت میلیون قطعه پلاستیک به اقیانوس راه می یابند. بدین ترتیب، آب ها، حیوانات و حتی آب شرب ما آلوده می شوند.
در مقاله این پژوهش آمده است: پلاستیک ها نقش مهمی در زندگی جدید دارند و توسعه بازیافت پلاستیک هم اکنون بسیار دشوار و چالش برانگیز است. یک گزینه پیشنهادی برای رهایی از این معضل، توسعه پلاستیک های زیستی پایدار می باشد که با محیط زیست در کل چرخه عمر مواد سازگار باشند. ما یک پلاستیک زیستی پایدار را ابداع کرده ایم که از DNA طبیعی و آینومرهای به دست آمده از زیست توده تولید شده است. به این محصول، پلاستیک DNA گفته می شود.
این فرایند، با رشته های کوتاه DNA که از اسپرم ماهی سالمون به دست آمده اند، شروع می شود. سپس، رشته های DNA با یک ماده شیمیایی موجود در روغن گیاهی مخلوط می شود.
پژوهشگران در مرحله بعد توانستند نوآوری خودرا با ساخت محصولات خاصی آزمایش نمایند.
کل این پروسه از ابتدا تا انتها، کمتر از پنج درصد از کربن ناشی از تولید پلاستیک سنتی را منتشر می کند و محصول به دست آمده کاملا قابل بازیافت است.
پایداری، همه جنبه های تولید و کاربرد پلاستیک DNA و محصولات پایدار تولید شده از آنرا شامل می شود. مواد خام، از منابع تجدیدپذیر زیستی به دست می آیند. راهبرد پردازش، سازگار با محیط زیست است و مصرف بالای انرژی، استفاده از حلال های آلی و تولید محصولات جانبی را شامل نمی گردد. قابلیت بازیافت و خاصیت غیر مخرب پلاستیک، برای افزایش قابل توجه طول عمر آنست.
در ادامه این مقاله آمده است: دفع زباله های پلاستیکی، از دو مسیر شامل بازیافت و تجزیه قابل کنترل آنها توسط آنزیم در وضعیت ملایم پیروی می کند. علاوه بر این، پلاستیک های DNA را می توان در آب جوشاند تا محصولات طراحی شده دلخواه همچون لیوان پلاستیکی را تشکیل دهند. این پژوهش، چاره ای را برای تبدیل هیدروژل زیستی به پلاستیک زیستی ارائه می دهد و بازیافت پلاستیک های DNA را به نمایش می گذارد که توسعه مواد پایدار را پیش خواهند برد.
این پژوهش، در "Journal of the American Chemical Society" به چاپ رسید.1400/09/14
12:19:32
5.0 / 5
949
تگهای خبر: تولید , طراحی , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان گردو دانلود