از سوی معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری؛

اولویت های تولید دارو با اتکا به توان داخلی

اولویت های تولید دارو با اتکا به توان داخلی

ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری، اولویت های تولید دارو و تجهیزات پزشکی با تاکید بر توان محققان کشور را تعیین کرد.به گزارش گردو دانلود به نقل از معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری، یکی از اولویت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تأمین نیازهای دارویی و درمانی در کشور با استفاده از توان تخصصی داخلی است. این کار بعد از نیازسنجی و تعیین اولویت ها انجام می شود.
در همین راستا هم ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بعد از انجام تحقیقات و با تکیه بر نیازهای کشور بسته ای ۱۰ ساله به ارزش بیشتر از ۴ هزار میلیارد تومان برای تأمین نیازهای کشور به داروهای زیستی، شیمیایی و حوزه تجهیزات و ملزومات پزشکی عرضه کرده است.
این کار با هدف تأمین بازار داخلی با اتکا به توانمندی تخصصی و دانشی جوانان و فعالان زیست بوم فناوری و نوآوری اجرایی می شود تا کشور از بازار واردات بی نیاز و خودکفا شود. لزوم این کار در ایام بحرانی چون شیوع بیماری کرونا و اعمال تحریم ها بیشتر خویش را نشان داده است.
البته این پروژه یکی از طرح های معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری برای ارتقای حوزه دارو، درمان و تجهیزات پزشکی است. از دیگر اقدامات میتوان به «انعقاد قراردادهای حمایتی از ۵ طرح در عرصه تولید کیت و تجهیزات، تولید فرآورده بیولوژیک استراتژیک و تاسیس شتاب دهنده حوزه کیت های تشخیصی انسانی» و «تولید داروی پیشرفته پرکینرا برای درمان روماتیسم کودکان بعنوان دومین تولیدکننده این دارو در جهان» اشاره نمود.
یکی از اقلام راهبردی و حیاتی در کشور، دارو و تجهیزات درمانی است. نبود یا کمبود آنها می تواند کشور را با بحران ها و چالش های جدی مواجه کند. تأمین آنها از بازار جهانی هم با اما و اگرهای زیادی همراه می باشد و می تواند رد مواقع نیاز و بحران دست مدیران کشور را خالی بگذارد. بنابراین بهترین و مطمئن ترین راه برای پاسخ دادن به این نیازها، اتکا به دارایی های فکری و انسانی کشور است.
بر همین اساس، ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با همکاری دیگر بازیگران دولتی و تخصصی، در تکاپو است تا در این راه، یاری گر نظام بهداشت و درمان کشور باشد.


منبع:

1400/09/12
11:17:38
5.0 / 5
700
تگهای خبر: پروژه , تولید , فناوری , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳