در یك شركت دانش بنیان؛

پهپاد تصویربردار 6 موتوره ساخته شد

پهپاد تصویربردار 6 موتوره ساخته شد

محققان یک شرکت دانش بنیان موفق به طراحی پهپاد ۶ موتوره با ملخ ۳۴ اینچی برای کاربردهای تصویربرداری شدند.به گزارش گردو دانلود به نقل از معاونت علمی و فناوری، اهمیت نقشه برداری هوایی توسط پهپادها و رعایت موضوعات امنیتی سبب شده تا شرکتهای دانش بنیان، ورودی جدی به این حوزه داشته باشند.
یک شرکت دانش بنیان توانست مولتی روتور رصد IR-۱، را طراحی کند؛ این پهپاد، پرنده ای است که برای رفع نیاز پرنده کابلی توسعه داده شد. پرنده ای ۶ موتوره، با ملخ ۳۴ اینچی که وزن برخاست آن حداکثر ۴۵ کیلوگرم است.
بدنه این پرنده کاملاً کربن و تمامی اجزای آن در داخل ایران ایجاد می شود. از امتیازهای این پهپاد آن است که پارامترهای دما، ولتاژ ورودی و خروجی، جریان، دور موتور و ولتاژ باتری ها تماماً در طول پرواز خوانده شده و به ایستگاه زمینی انتقال داده می شود.
در مهرماه سال جاری، این پرنده به صورت کابلی و با مدت زمان ۳.۵ ساعت بدون هیچ مشکلی تست مداومت در ارتفاع ۳۰ متری با محموله ۳ کیلوگرم انجام داده است. همینطور در آبان ماه، این پرنده، پرواز ۱۰ ساعته مداوم با محموله ۳ کیلوگرمی و در ارتفاع پروازی ۵۰ متر انجام داده است.
در روزهای پایانی آبان ماه هم این پرنده رکورد پرواز ۲۵ ساعت پرواز مداوم در جزیره قشم را به ثبت رساند. در این پرواز در بیشتر از ۱۲ ساعت از مدت زمان پرواز باد متوسط بین ۱۰ تا ۲۰ نات متغیر و باد لحظه ای تا ۳۰ نات بود.
این اهداف پیاده شده بر روی پهپاد مولتی روتور رصد IR-۱ سبب شده تا نسل جدیدی از این نوع پهپادها در آسمان ایران به حرکت درآید. این محصول دانش بنیان با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به مرحله توسعه رسیده است.


منبع:

1400/09/09
23:46:47
5.0 / 5
734
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵