کشف شواهد قوی از فصلی بودن بیماری کووید-19

کشف شواهد قوی از فصلی بودن بیماری کووید-19

مطالعات جدید انجام شده به رهبری موسسه بهداشت جهانی بارسلونا(ISGlobal) که تحت حمایت بنیاد  ˮلا کایشاˮ(la Caixa) قرار دارد، شواهدی قوی از فصلی بودن بیماری کووید-۱۹ و ارتباط آن با دما و رطوبت پایین عرضه می کند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از یورک آلرت، نتایج این تحقیقات که اخیرا در مجله ی "Nature Computational Science" انتشار یافته است از انتشار ذرات ویروس سارس-کوو-۲ توسط هوا هم پشتیبانی می کند.
سوال اساسی که در مورد ویروس سارس-کوو-۲ مطرح می شود این است که آیا این ویروس مانند ویروس های فصلی مثل آنفلوانزا رفتار خواهد نمود یا در هر زمانی از سال منتقل می شود؟ نخستین مدل سازی های نظری نشان می داد که آب وهوا نقش تعیین کننده ای در گسترش کووید-۱۹ ایفا نمی نماید. این در حالی بود که تعداد زیادی از افراد در مقابل این ویروس ایمن نبودند. با این وجود برخی مشاهدات نشان داده است که انتشار اولیه ویروس در چین در عرض جغرافیایی ۳۰ تا ۵۰ درجه شمالی در رطوبت و دمای پایین(بین ۵ تا ۱۱ درجه سانتی گراد) رخ داده است.
"خاویر رودو"(Xavier Rodó)، مدیر بخش برنامه های بهداشت و آب وهوا در موسسه بهداشت جهانی بارسلونا می گوید: این پرسش که آیا کووید-۱۹ یک بیماری فصلی است به صورت فزاینده ای مورد توجه قرار گرفته است. برای پاسخ به این سؤال، "رودو" و گروهش به بررسی نقش رطوبت و دما در فاز اولیه انتشار سارس-کوو-۲ در ۱۶۲ کشور در پنج قاره قبل از آن که در رفتار مردم و قوانین بهداشتی تغییری ایجاد شود، پرداختند. نتایج نشان دهنده ی وجود ارتباط معکوس میان انتشار ویروس و دما و رطوبت بود یعنی با کاهش دما و رطوبت، انتشار ویروس گسترش می یافت.
این گروه به بررسی ارتباط میان آب وهوا و تکامل بیماری در طول زمان پرداختند و بررسی کردند که آیا این ارتباط در مقیاس های مختلف جغرافیایی صدق می کند یا خیر. برای انجام این کار آنها روش آماری که در اصل برای تشخیص الگوهای مشابه در بازه های مختلف زمانی استفاده می شود را به کار گرفتند. آنها شاهد شواهدی قوی از وجود ارتباط معکوس میان تعداد مبتلایان و آب وهوا بودند. الگوهای ثابتی در موج اول، دوم و سوم در مقیاس های مختلف مکانی وجود داشت.
نخستین موج همه گیری با افزایش دما و رطوبت کاهش پیدا کرد و با کاهش این موارد موج دوم شروع شد. باآنکه این الگوها در فصل تابستان در همه ی قاره ها شکسته شد. "الخاندرو فونتال"(Alejandro Fontal)، نویسنده اصلی این مقاله می گوید: این مورد را میتوان برپایه چندین عامل همچون تعداد دورهمی های بزرگ جوانان، صنعت گردشگری و تهویه هوا توضیح داد.
با بررسی این ارتباط در نیمکره جنوبی زمین که ویروس در آن دیرتر گسترش یافت، ارتباط معکوس مشابهی مشاهده شد. اثرات آب وهوایی در دماهای بین ۱۲ تا ۱۸ درجه سانتی گراد و رطوبت ۴ تا ۱۲ گرم بر متر مکعب بیشتر مشهود بود اما نویسندگان این مقاله تاکید نمودند که داده های در دسترس محدود بودند.
در نهایت، محققان با استفاده از یک مدل اپیدمولوژیک نشان دادند که افزودن فاکتور دما به میزان انتقال ویروس به پیشبینی بهتر موج های همه گیری کمک می نماید. "رودو" می گوید: یافته ها از فصلی بودن بیماری کووید-۱۹ حمایت می کند.
رطوبت پایین سبب کاهش اندازه ذرات معلق شده و انتقال ویروس های فصلی مانند آنفلوانزا را زیاد می کند. این مورد نشان دهنده ی اهمیت تهویه هوا بعنوان یک عامل کنترل کننده است.
منبع:

1400/08/02
12:32:58
5.0 / 5
852
تگهای خبر: محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان گردو دانلود